Zamknij

Na placu naprzeciwko stadionu Smoczyka będzie... Zobaczcie plany

20:00, 12.03.2019 | lm, Fot. L. Matuszewska
REKLAMA
Skomentuj

To miejsce zostanie tak zagospodarowane, aby posesje znajdujące się przy ul. 17 Stycznia i sąsiednich nie były zalewane. Po ulewnych deszczach domy i mieszkańcy toną w wodzie. 

Wczoraj przypominaliśmy na leszno24.pl jak wyglądała ulica 17 Stycznia w sierpniu 2017, kiedy spał gwałtowny deszcz. Oglądajcie tutaj. Mieszkańcy robili co mogli, by ochronić swoje piwnice, garaże, partery domów przed wodą. I praktycznie przez całe lato przed posesjami mieli wyłożone worki z piaskiem.

We wtorek w Urzędzie Miasta odbyła się Komisja Rozwoju i Infrastruktury z udziałem wszystkich radnych i prezydenta Łukasza Borowiaka, podczas której przedstawiono propozycję zaradzenia zalewaniu nieruchomości naprzeciwko stadionu żużlowego. Ma w tym pomóc zagospodarowanie placu znajdującego się między Pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego a ulicą Modrzewskiego.

Teraz to puste miejsce. Podczas imprez na stadionie wykorzystywane jest jako parking, na co dzień też stoją tam samochody przyjeżdżające np. do przychodni. Rok temu teren w środkowej części został nieco obniżony, żeby tam mogła się gromadzić woda po ulewach. Taką decyzję podjął prezydent i mieszkańcy, którzy przyszli na komisję, mu za to dziękowali. 

Co będzie na placu?

O tym mówił architekt Bartosz Głowacz, ten sam który przygotował koncepcję Alei Gwiazd Żużla.

Większa część placu zostanie zagospodarowana na teren zielony, ale zamontowane będą tam urządzenia zbierające wodę deszczową, np skrzynki rozsączające. Planowana jest też zapora burzowa. Parking na 100 miejsc będzie wykonany z kostki ażurowej, tak aby także w niego mogła wsiąkać woda. Dodatkowo planowane są obniżenia terenów wzdłuż ulicy 17 Stycznia - w obecnym pasie zieleni, gdzie będzie płynąć deszczówka. Na takie rozwiązanie pozwala niedawna zmiana prawa - teraz woda deszczowa może spływać z utwardzonej ulicy wprost do gruntu. Teren przy pomniku zostanie zrewitalizowany. To ma być ładne miejsce dla oka, do wypoczynku, może też służyć edukacji, jeśli będą tam zamontowane dodatkowe elementy.

Takie zagospodarowanie placu ma kosztować około 1,5 mln zł. Prace projektowe już mogą ruszyć, bo radni we wtorek dali na to zgodę.

Ale mieszkańcy obecni na spotkaniu mieli wiele obaw. Ich zdaniem, realizacja przedstawionej przez architekta koncepcji nie uchroni ich domów przed wodą. Mówili, że to wszystko za mało, że może być nawet jeszcze gorzej, że są zalewani przez wodę z Alei Gwiazd Żużla. Oni chcą budowy kolektora wschodniego w strefie inwestycyjnej I.D.E.A., który zbierze deszczówkę z dużej części miasta. Teraz część tej wody, po ulewach, kierowana jest właśnie w rejon osiedla domków jednorodzinnych naprzeciwko Smoczyka.

- Rów wzdłuż ulicy 17 Stycznia też nic nie da, bo tam jest za duże nachylenie terenu - mówił Paweł Andrzejak.

- Ja już nie wyjeżdżam z domu nawet na jeden dzień, bo każda chmura, to obawa, że nas zaleje - dodawał Jan Krzystyniak.

- Nie możemy dać państwu gwarancji 100-procentowanej, że nic się nie wydarzy. To, co proponujemy, to są działania doraźne, one nie rozwiążą do końca tego problemu. Sytuacja na ulicy Wiecierzyńskiego zmieni się dopiero po oddaniu do użytku kolektora wschodniego - przyznawała Aneta Lewusz z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie.

Prezydent Łukasz Borowiak obiecał mieszkańcom, że będą zapraszani na konsultacje przy projektowaniu nowego zagospodarowania placu. Na pierwsze spotkanie już się umówili. Wyjaśniał też, że budowa kolektora wschodniego to zadanie na wiele lat. A jego koszt to aż 120 mln zł. W tym roku miasto chce zrealizować jeden z etapów budowy kolektora, za 20 mln zł. Stara się o dofinansowanie rządowe.

Prace projektowe placu mają potrwać do końca roku. Realizacja planowana jest na rok 2020.

 

 

 

(lm, Fot. L. Matuszewska )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Leszczyniak Leszczyniak

2 0

Czy liczba miejsc parkingowych będzie mniejsza niż teraz? 08:38, 13.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone