Zamknij

Mocne słowa przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Mówił o prezesie PiS-u

13:34, 15.05.2019 | lm, Fot. L. Matuszewska
REKLAMA
Skomentuj

Kiedy będzie 500 zł dla osób niepełnosprawnych? To dramatyczne pytanie zadał Eugeniusz Hylak, przewodniczący leszczyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W środę w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. 

Dzień Godności jest obchodzony w całej Europie od lat 90. W Lesznie świętowany jest zawsze bardzo uroczyście, spotkaniem organizacji, stowarzyszeń, szkół i przedszkoli opiekujących się osobami niepełnosprawnymi w mieście i powiecie.

Środowe obchody rozpoczęły się od przekazania petycji osób niepełnosprawnych i ich rodzin skierowanej do prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka. Zrobił to w imieniu rodziców Łukasz Maćkowiak. W petycji były podziękowania za wsparcie, jakiego samorząd udziela osobom niepełnosprawnym.  

- Nasz wkład i tak jest tylko niewielką częścią tego, co państwo robicie - mówił wiceprezydent Piotr Jóźwiak, który petycję odbierał. - Deklaruję, w imieniu prezydenta, ale myślę że także w imieniu radnych, że jeśli my - jako samorząd - będziemy mogli w czymś pomóc, to możecie państwo na nas liczyć - dodawał.

Jak zawsze przejmujące było wystąpienie przewodniczącego leszczyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Eugeniusz Hylak mówił o godności osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. O tym, że o taką godność starają się walczyć pokazując się wśród nas. Przypomniał też ubiegłoroczny protest w sejmie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Jego zdaniem, ten protest był "przegrany", bo minął rok i nic się nie zmieniło.

Hylak dziękował władzom Leszna za to, że zauważają problemy osób niepełnosprawnych i pomagają w ich rozwiązaniu. Ale też mówił, że nie mógł uwierzyć w słowa, jakie wypowiedział niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński. To było podczas jednego ze spotkań wyborczych. Prezesa zaczepiła niepełnosprawna kobieta i zapytała kiedy rząd zacznie działać dla takich ludzi jak ona. Prezes Kaczyński odpowiedział wtedy: - Pani chce, żeby coś się zmieniło i ja chcę, żeby się zmieniło i z całą pewnością się zmieni. Tylko jest taka prośba o to, żeby nas popierać, a nie przeszkadzać. 

- To były słowa, na które nie można milczeć. Od paru miesięcy słyszę tylko 500 złotych tu, 500 złotych tam. Czekam, kiedy usłyszę 500 złotych dla osób niepełnosprawnych. Możemy to zrobić, jednym ruchem, za kilka miesięcy będzie taka okazja - mówił przewodniczący Hylak nawiązując do jesiennych wyborów samorządowych.

Jak zwykle ważnych punktem obchodów Dnia Godności była część artystyczna. Na zdjęciu: teatrzyk im Piotrusia Pana z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego przy ul. Starozamkowej.

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.)

Komentarze (1)

OlgaOlga

1 0

23 maja w Warszawie będzie protest niepełnosprawnych. 20:59, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone