Zamknij
REKLAMA

Lewicobus z Robertem Biedroniem dojechał do Leszna. Było o Polsce marzeń i Pakcie dla Kobiet (zdjęcia)

14:32, 20.09.2019 | jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek
REKLAMA
Skomentuj

W piątek na leszczyński Rynek przyjechał Lewicobus. Wysiadł z niego Robert Biedroń i kandydaci Lewicy startujący w wyborach do sejmu. Lider Wiosny mówił o Polsce budowanej na postulatach Lewicy.

- W miastach średniej wielkości chcemy opowiadać o Polsce naszych marzeń, jak wyobrażamy sobie Polskę naszej przyszłości. Cieszę się, że Lewica, która dzisiaj reprezentuje trzy pokolenia Polek i Polaków, trzy siły polityczne, ma okazję w takich miejscowościach jak Leszno przypominać, że Polska jest różnorodna, że Polska to nie tylko Warszawa, Wrocław czy Gdańsk. To także takie miasta, z których jesteśmy bardzo dumni. Przyjeżdżam do państwa pamiętając o historii i dorobku Leszna, które przez wieki było i jest otwarte i tolerancyjne. Leszno to miejsce wyjątkowe na mapie Polski, nie tylko przez żużel i balony - tymi słowami z Lesznem witał się Robert Biedroń.

Podkreślił wagę polityki mieszkaniowej.

- Takie miasta jak Słupsk czy Leszno wyludniają się przede wszystkim dlatego, że dla wielu młodych ludzi szansa na znalezienie dobrze płatnej płacy jest bardzo mała. Szansa na dostanie kredytu i zakup mieszkania jest bardzo mała. Jako Lewica mamy na to rozwiązanie. Musimy stworzyć narodowego developera, będzie budował 100 tysięcy mieszkań publicznych, gdzie czynsz nie będzie przekraczał 20 złotych za metr kwadratowy - kontynuował. - W Lesznie jest około 2000 mieszkań komunalnych, a to za mało. Prezydent Leszna nie poradzi sobie sam z tym problemem. Musi mu w tym pomóc państwo, które będzie inwestowało w remonty pustostanów i pomagało utrzymywać kamienice. 

R. Biedroń zwrócił również uwagę na problemy klimatyczne.

- Leszno jest przykładem miasta, które od lat boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza. To można zmienić, ale potrzebna jest pomoc państwa. O szczegółach opowiemy jutro na konwencji w Gdyni.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówiła o prawach kobiet.

- Wiem jak wspaniałe dziewczyny i kobiety mieszkają w Lesznie, jak walczyłyście by powstrzymać barbarzyńskie prawo antyaborcyjne. To nam się wtedy udało.

Mówiła także o Pakcie dla Kobiet - 10 postulatach, które dotyczą m.in. dostępu do antykoncepcji, bezpiecznej aborcji do 12 tygodnia życia, bezpieczeństwa materialnego, wysokich standardów opieki okołoporodowej, równych płac.

Paulina Nowak podkreśliła, że Lewica ma program przyszłości dla Polski, w co wpisana jest walka o lepszy klimat.

- By w Polsce oddychać świeżym i czystym powietrzem.

Beata Błażejczak-Kleczewska poruszyła temat wymiany pieców węglowych na ekologiczne.

- Proponujemy dwa miliony nowych pieców, by każdy kto chciał dokonać wymiany mógł to zrobić i by były na to pieniądze.

Marek Mazur, numer 2 na liście Lewicy w okręgu kalisko-leszczyńskim mówił m.in. o tym, by:  
- Walczyć, by młodzież mogła uczyć się współpracy, a nie rywalizacji, która jest widoczna w polskich szkołach.

- Trzeba uprościć prawo budowlane, nie udało się to Platformie Obywatelskiej oraz Prawu i Sprawiedliwości. Muszą być tanie grunty. Trzeba przywrócić ulgę remontową - o tych postulatach mówił numer 1 na liście, Wiesław Szczepański.

R. Biedroń był pytany o inicjatywę leszczyńskich radnych, która wyrażała sprzeciw wobec prób promocji w miejskich szkołach ruchów LGBT.

- Radni nie są od tego, by dzielić społeczeństwo, ale od tego, by każda i każdy czuł się w swoim mieście jak w domu, by nikt nie czuł się pozostawiony z tyłu.

Jedna z mieszkanek zapytała R. Biedronia o ofertę dla seniorów. W odpowiedzi mówił o minimalnej emeryturze na poziomie 1600 złotych.

[ZT]43941[/ZT]

 

(jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

SisiSisi

9 12

gdyby matka Biedronia dokonała aborcji, o która tak walczy, to by jej nie pobił 17:36, 20.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Młody92Młody92

3 1

Lewica zdobywa poparcie u młodych, coraz większe.... Wiosna i Razem, to jest dla nas oferta. I Konfederacja. Wszyscy inni już byli... Tyle w temacie 18:19, 24.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

1 1

Z Leca nie jest mi po drożej,ale powinni Wes do Sejmu 18:13, 25.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone