Zamknij

Kto najczęściej popełnia samobójstwo? Ile osób choruje na depresję? W Lesznie podano ciekawe dane

14:42, 09.10.2019 jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek Aktualizacja: 22:32, 09.10.2019
Skomentuj

Wiedza uzyskana od jednych z najlepszych specjalistów w Polsce to najważniejsze co mieli wynieść uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Zdrowia Psychicznego pod nazwą "Wpływ zdrowia psychicznego na bezpieczeństwo publiczne". Organizatorem wydarzenia było miasto Leszno.

Konferencja odbyła się w siedzibie Teatru Miejskiego, którego główna sala zapełniła się do ostatniego miejsca. W wykładach i panelach dyskusyjnych uczestniczyli m.in. nauczyciele, psycholodzy, pedagodzy i policjanci. Mogli czerpać wiedzę od wybitnych specjalistów.

- Chodzi o wymianę informacji i zdobycie wiedzy, która będzie mogła być wykorzystana w życiu zawodowym nas samorządowców, dyrektorów i nauczycieli szkół i przedszkoli, psychologów, prawników czy funkcjonariuszy policji. Płaszczyzn, na których się spotykamy i problemów, z którymi się stykamy związanymi ze zdrowiem psychicznym jest bardzo dużo - mówił Piotr Jóźwiak, wiceprezydent Leszna.

Wiceprezydent ma nadzieję, że wiedza zdobyta podczas konferencji może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia.

- Kto uratował jedno życia, ratuje cały świat - tym zdaniem P. Jóźwiak zakończył swoje wystąpienie.

Tematyka konferencji była zróżnicowana. Mowa była m.in. depresji.

- W ciągu ostatnich 10 lat nastąpił 30-procentowy wzrost osób, które leczą się z powodu depresji. W Polsce w 2018 roku leki przeciwdepresyjne codziennie przyjmowało milion 900 tys. dorosłych Polaków - mówił prof. dr hab. Piotr Gałecki  z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Krajowy Konsultant ds. Psychiatrii.

Interesujące było wystąpienie prof. dr hab. Adama Czabańskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przekazał dane, z których wynika, że w latach 2009 - 2018 samobójstwa w Polsce popełniło 58.721 osób. Wzrasta liczba samobójstw i prób samobójczych wśród młodzieży.

- Samobójstwa w Polsce są udziałem przede wszystkim mężczyzn. Najbardziej zagrożony jest mężczyzna w wieku 35 - 64 lata, często osoba bezrobotna czy pracująca w rolnictwie, mieszkająca w mniejszych ośrodkach miejskich czy na wsi. Pojawia się także problem używek, problemy rozpadu rodziny. Taki jest profil samobójcy - mówił Adam Czabański. - W Polsce na jedno samobójstwo kobiety przypada ponad 6 samobójstw mężczyzn.

Patronat nad konferencją sprawowali prezydent Leszna Łukasz Borowiak, rektor Uniwersytetu SWPS Roman Cieślak oraz Wielkopolska Izba Lekarska.

Komitet naukowy tworzyli prof. dr hab. Teresa Gardocka z Uniwersytetu SWPS, prof. dr hab. Piotr Gałecki z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. dr hab. Jarosław Michałowski z Uniwersytetu SWPS, prof. dr hab. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. dr hab. Piotr Herbowski z Uniwersytetu SWPS.

(jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%