Zamknij

Wybory parlamentarne 2019. Jak oddać ważny głos? O czym trzeba pamiętać?

10:20, 11.10.2019 | tekst
REKLAMA
Skomentuj

W niedzielę, 13 października odbędą się wybory do sejmu i senatu. W całej Polsce wybierać będziemy 460 posłów i 100 senatorów. Co trzeba wiedzieć zanim udamy się na głosowanie?

Lokale wyborcze będą czynne w niedzielę w godz. 7-21. Powinny być one zlokalizowane w tych samych miejscach, gdzie podczas ostatnich wyborów samorządowych i europejskich. Jeśli ktoś ma wątpliwości, pod jakim adresem będzie jego lokal wyborczy, może to sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy albo na obwieszczeniach ulicznych.

Idąc na głosowanie trzeba pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód tożsamości. Prawidłowo oddany głos to głos na jednego kandydata do sejmu i jednego do senatu. Głosujemy stawiając krzyżyk w kratce obok wybranego nazwiska.

W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty. Na większej będą kandydaci na posłów, umieszczeni na listach komitetów wyborczych i w kolejności takiej, jak zdecydowały te komitety. Nazwiska kandydatów do sejmu będą na szarym tle. Na mniejszej karcie, na żółtym tle, będą kandydaci do senatu, wypisani w kolejności alfabetycznej.

UWAGA! Jeśli ktoś chce głosować poza miejscem swojego zamieszkania to musi z urzędu miasta lub gminy pobrać specjalne zaświadczenie i okazać się nim w lokalu, gdzie będzie głosować. Ostatni dzień wydawania takich zaświadczeń to piątek, 11 października. 

Przypominamy, że w wyborach do sejmu Leszno należy do dużego okręgu kalisko-leszczyńskiego, z którego w parlamencie zasiada 12 posłów. W senacie okręg leszczyński, obejmujący miasto Leszno oraz powiaty leszczyński, gostyński, kościański i rawicki, ma 1 senatora. 

 

(tekst )

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PoradaPorada

5 0

Bardzo pomocny poradnik.
O czym trzeba pamiętać? Aby nie zmarnować swojego głosu, trzeba pamiętać aby nie głosować ciągle na tych samych ludzi z PiS, PO lub SLD. 16:25, 11.10.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone