Zamknij

Miała być uroczystość w Zamku SIMP w Rydzynie. Miała być promocja albumu. Niestety plany trzeba było zmienić

10:33, 27.10.2020 jrs, Fot. Łukasz Borowiak / Facebook Aktualizacja: 13:29, 28.10.2020
Skomentuj

"Skromne obchody przy Pomniku "Ludziom Solidarności" z okazji 40-lecia powstania NSZZ "Solidarność" Regionu - Oddziału Leszczyńskiego" - na swoim profilu na Facebooku napisał prezydent Łukasz Borowiak.

Obchody ograniczono do złożenia wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Ludziom Solidarności. Prezydentowi towarzyszył Karol Pabisiak, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Leszczyńskiego. Kwiaty zostały złożone także w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz związkowców.

Dzisiaj, 27 października w piątą rocznicę odsłonięcia pomnika i w czterdziestą rocznicę powstania NSZZ Solidarność w regionie leszczyńskim była zaplanowana promocja albumu poświęconego leszczyńskiej Solidarności od 1980 do 2020 roku. Uroczystość została odwołana.

- Pomysł na wydanie albumu zrodził się podczas rozmowy z Waldemarem Handke. Obaj stwierdziliśmy, że dobrze byłoby udokumentować to co działo się w naszym regionie poprzez ludzi, którzy przez czterdzieści lat przewinęli się przez związek. Nie chodziło nam o osoby z pierwszych stron gazet, ale o tych, którzy brali udział w manifestacjach, protestach, szkoleniach czy zebraniach związkowych. Chcieliśmy udokumentować działania związku poprzez ludzi, którzy byli w nim od początku i są w nim nadal. To są ci, którym postulaty z roku 80. są ciągle bliskie - mówi przewodniczący K. Pabisiak.

Praca nad albumem trwała wiele tygodni.

- Chodziło nam głównie o to, by pokazać jak zmieniała się Solidarność, bo inna była przed rokiem 1989 i inna była po roku 1989. Zmieniały się cele, struktura i miejsce związku w pejzażu społecznym - mówi W. Handke. - Solidarność rodziła się jako sprzeciw wobec systemu gospodarczego, politycznego i społecznego. Potem był stan wojenny, dalej Solidarności formalnie nie było, a była. Przyszedł rok 1989 kiedy tak naprawdę bez związku nie byłoby wyborów. Dochodzimy do okresu kiedy Solidarność próbuje znaleźć swoje miejsce, wchodząc i wychodząc z polityki. I wreszcie to co jest teraz, kiedy związek zajmuje się głównie kwestiami pracy.

 W. Handke podkreśla znaczenie albumu, który obrazuje działalność związku na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

- Tak naprawdę po roku 1990 nikt nie zajmował się regionem leszczyńskim, a ten album przekracza granicę klasycznej historii związku.

Opracowaniem albumu we współpracy z W. Handke zajęła się Irena Walachowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Biblioteka jest wydawcą albumu.

Dodajmy, że dzisiaj w samo południe uruchomiona została pierwsza w regionie wirtualna książnica poświęcona leszczyńskiej "Solidarności". Data udostępnienia zbiorów jest nieprzypadkowa - 27 października 1980 roku - zawiązał się leszczyński oddział organizacji promieniującej na całe ówczesne województwo leszczyńskie: http://62.3.168.67/dlibra/collectiondescription/25

(jrs, Fot. Łukasz Borowiak / Facebook)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%