Zamknij

Nie wolno się kąpać ani łowić ryb w Odrze! Zakaz obowiązuje do 30 września

12:33, 12.08.2022 J.W., Fot. L. Matuszewska Aktualizacja: 20:26, 16.08.2022
Skomentuj

Ze względu na prawdopodobne zatrucie Odry w województwie dolnośląskim zarząd tego województwa podjął w trybie pilnym uchwałę zakazującą połowu ryb na całym dolnośląskim odcinku tej rzeki. Jest też apel o nie wchodzenie do rzeki, nie kąpanie się w niej i nie dopuszczanie do wchodzenia do wody przez zwierzęta.

Uchwała o zakazie połowu ryb do 30 września na dolnośląskim biegu Odry została podjęta na wniosek Państwowego Gospodarstwa Wodnego - Wody Polskie oraz Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

W komunikacie biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego przypomniano, że w kompetencjach samorządu województwa pozostaje możliwość wydania zakazu połowu ryb na wniosek krajowego zarządcy drogi rzecznej oraz właściwych służb sanitarnych.  Instytucje te zgłosiły taki wniosek do UMWD.

W komunikacje napisano:  Działanie to ma przede wszystkim chronić ludzi przed możliwym niebezpieczeństwem spowodowanym spożyciem ryb wyłowionych z rzeki, ale również ochroną gatunków ryb, które żyją w Odrze.

Ponadto Samorząd Województwa Dolnośląskiego apeluje do mieszkańców regionu o niewchodzenie do rzeki, niekąpanie się w niej oraz niedopuszczanie do wchodzenia do wody przez zwierzęta.

UMWD napisał, że obecna sytuacja, która ma miejsce w rzece, jest katastrofą ekologiczną, bo skażenie wody doprowadziło do zaburzenia równowagi ekosystemu rzecznego i masowego śnięcia ryb.

W komunikacie podano też, że przyczyna zanieczyszczenia chemicznego Odry jest ustalana przez odpowiednie służby państwowe: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie oraz podlegające wojewodzie dolnośląskiemu Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu. Ponadto powiadomiona została prokuratura (zarówno regionalna we Wrocławiu, jak i rejonowa w Oławie), która prowadzi czynności śledcze w celu ustalenia źródła skażenia. Zawiadomienie złożone w prokuraturze we Wrocławiu dotyczy podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku poprzez zanieczyszczenie wód powierzchniowych.

Sprawa śniętych ryb w Odrze jest wyjaśniana od czasu otrzymania pierwszego zgłoszenia o wielkiej ilości śniętych ryb między innymi w okolicy Wrocławia i Oławy, co zaobserwowano pod koniec lipca. Obecność martwych ryb zgłoszono również na dalszych odcinkach Odry np. w Gajkowie, Kamieńcu Wrocławskim

Jak informował w ostatnich dniach WIOŚ we Wrocławiu, analiza próbek wody pobranych w kilku miejscach Odry na odcinku, gdzie zaobserwowano martwe ryby wykazała wysoki poziom tlenu odbiegający od typowych stężeń tlenu latem. WIOŚ przypuszczał, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających w kontakcie z wodą. Później jednak na skutek opadów deszczu nastąpił spadek nasycenia tlenem wód Odry w punktach, z których wcześniej pobrano próbki.

WIOŚ we Wrocławiu informował też, że analiza dwóch próbek wody pobranych 28 lipca na śluzie Lipki oraz w Oławie wykazała z ponad 80-procentowym prawdopodobieństwem  obecność pochodnych węglowodorów cyklicznych oraz aromatycznych. Konkretnie chodzi o mezytylen – organiczny związek chemiczny, który jest trujący (otrzymuje się go ze smoły węglowej lub syntetycznie, a jest wykorzystywany m.in. jako rozpuszczalnik). Tej substancji nie stwierdzono natomiast w próbce wody pobranej w punkcie w miejscowości Łany - punkcie najdalej położonym na kierunku przepływu Odry. Może to wskazywać, że źródło zanieczyszczeń znajdowało się na odcinkach Odry poza granicą województwa dolnośląskiego i przesunęło się dalej z biegiem rzeki, ale tylko na pewnym odcinku.

Z kolei w żadnej z próbek wody pobranych z Odry w województwie dolnośląskim po 1 sierpnia nie stwierdzono obecności mezytylenu.

Samorząd Województwa Dolnośląskiego zapewnia, że pozostaje w gotowości, aby wesprzeć administrację państwową w działaniach mających na celu zwalczenie skażenia Odry oraz jej dorzecza. W komunikacie czytamy: Mając doświadczenie z ratowania rzeki Baryczy po silnym skażeniu chemicznym, jesteśmy gotowi do pomocy zarówno merytorycznej, jak i technicznej. To wiedza ichtiologów i specjalistów w zakresie ochrony środowiska zaangażowanych w ochronę ekosystemu Stawów Milickich oraz możliwości techniczne, tj. sprzęt pomiarowy do monitorowania jakości wody oraz wysokowydajne pompy natleniające wodę, które skutecznie wykorzystywane były w czasie skażenia rzeki Baryczy w 2020 roku.

(J.W., Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

RogerRoger

4 0

Pusty trawnik lotniska, zniknęły loty już. Gdy seniorzy się bawią, muzyka jest i luz. Nowa droga przez Kłodę otwarta została. A sołtyską Wilkowic Agnieszka wybrana. W Odrze są chemikalia, znaleźli w rybach rtęć! Włączę "Fakty po Faktach", jak będzie na to chęć. W WORDzie pełno aut stoi, żądają podwyżki. Sarna poszła do szkoły w okresie wakacji.

Już nie ma dźwięków tła na które działkowcy jojczyli, gdy były mistrzostwa i "ziuuuuu" im piloci robili. Robili. Już nie ma dźwięków tła i lotów pod górę i w koło, niejedna wkurzona rodzina wybrała Boszkowo. Boszkowo.

Ryan Air mam powrotny, na płacz mi zbiera się. Leszno, przyznać to muszę, na pewno nie jest złe. Wrócę znów do Londynu, dwóch zmian na zmywaku. Wspominania, co w Polsce, gdy chwilę byłem tu. W Odrze są chemikalia, znaleźli w rybach rtęć! Włączę "Fakty po Faktach", jak będzie na to chęć. W WORDzie pełno aut stoi, żądają podwyżki. Sarna poszła do szkoły w okresie wakacji.

Już nie ma dźwięków tła na które działkowcy jojczyli, gdy były mistrzostwa i "ziuuuuu" im piloci robili. Robili. Już nie ma dźwięków tła i lotów pod górę i w koło, niejedna wkurzona rodzina wybrała Boszkowo. Boszkowo.

Już nie ma dźwięków tła, ciągłego brzęczenia do piątej. A za tydzień znów gwar, bo Unii z Motorem mecz w piątek. Mecz w piątek. Już nie ma dźwięków tła na które działkowcy jojczyli, gdy były mistrzostwa i "ziuuuuu" im piloci robili. Robili. Już nie ma dźwięków tła i lotów pod górę i w koło, niejedna wkurzona rodzina wybrała Boszkowo. Boszkowo.

(Bazowane na: "Irena Santor - Już nie ma dzikich plaż") 16:34, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

EUROPEUROP

3 3

TYTUŁ ATRYKUŁU TYPOWY DLA PISESMAŃSKICH MEDIÓW ZAKAZ ŁOWIENIA RYB PYTANIE JAKICH JAK WSZYSTKIE RYBY ZDECHŁY DZIĘKI PRZEMYŚLANEJ TAKTYCE PISOWKICH URZĘDASÓW 19:57, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

??

5 1

A może to jest celowe działanie Rosji? 22:55, 12.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZonkZonk

3 0

https://polskatimes.pl/polska-otrzymala-od-niemcow-wyniki-badan-wody-w-odrze-anna-moskwa-nie-stwierdzono-obecnosci-rteci/ar/c1-16689285

"Otrzymaliśmy oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody. Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie" 11:33, 13.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SwiadekOstatniegoSwiadekOstatniego

1 1

w Lesznie policja chodzi po zakładach pracy i plotki robi o osobach w miejscu zamieszkania szczuje ludzi ale wykryć zatrucia rzeki nie UMI takie kundelki tylko do pilnowania śmietnika ,trzeba się zabrać za tą trzodę 13:32, 13.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


prokusraturprokusratur

1 1

kopalnia suściła swoje wody i zatruła łodrę teraz Polska niemcom odszkodowanie zapłaci 22:40, 14.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kruskrus

0 1

i zapłacą Polacy z Podatków hahahaha imi dadza 3-0000 pln i mam was w odrze 22:43, 14.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GFYGFY

2 0

No i nie ma rtęci. Gdzie jest rtęć? 22:31, 15.08.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%