Zamknij

Spółka Lotnisko Leszno dostanie od samorządu 20 ha gruntu. Co z tym zrobi?

16:26, 29.11.2022 a, Fot. leszno24.pl Aktualizacja: 09:35, 07.12.2022
Skomentuj

Radni Leszna zgodzili się na przekazanie spółce Lotnisko Leszno 20 hektarów gruntów wartości 11 milionów złotych. Spółka prosiła samorząd o taki aport, bo chce inwestować w dalszy rozwój lotniska i uczynić je najlepszym obiektem tego typu w Polsce i Europie.

Spółka Lotnisko Leszno powstała pod koniec roku 2018, a rozpoczęła działalność z początkiem roku 2019. Została powołana przez radnych Leszna, aby zarządzać majątkiem należącym do miasta Leszna i gminy Święciechowa. Część znajdującą się w granicach miasta, czyli 20 hektarów na których położone są hangary, dawny hotel, tunel aerodynamiczny, spółka dzierżawi od samorządu. Wkrótce zostanie właścicielem tego terenu. Radni zgodzili się przekazać nieruchomość aportem i to się stało na sesji we wtorek. Za głosowało 15 radnych, przeciwny był tylko Jacek Matecki z KO, a 4 innych radnych z KO wstrzymało się od głosu.

Uwagi co do przekazania Lotnisku Leszno majątku miasta mieli tylko radni KO. Radny Jacek Matecki gratulował spółce wielu dokonań, ale mówił także, że "wszystkie te sukcesy były realizowane bez aportu". Jego zdaniem, spółka po uzyskaniu - wartego 11 milionów - majątku będzie mogła brać kredyt pod zastaw nieruchomości, może ją też wydzierżawić lub sprzedać. Według Jacka Mateckiego, z chwilą przekazania spółce ziemi "społeczny nadzór nad majątkiem się skończy".

Michał Graczyk, prezes Lotniska Leszno podkreślał, że 20 hektarów od miasta, o jakie zabiega spółka, to 15 procent terenu, jakim obecnie zarządza. Reszta - czyli sama płyta lotniska, znajduje się w granicach gminy Święciechowa. Spółka potrzebuje majątku, bo chce się rozwijać i pozyskiwać nowych inwestorów. Chce m.in. zbudować nowy hangar dla Aeroklubu Leszczyńskiego, a zagospodarować zabytkowy, który obecnie AL użytkuje. Chce też dalej inwestować w usprawnienie ruchu lotniczego, a więc startów i lądowań na lotnisku. Zaczyna rozmowy z siecią, która chce zbudować nowy hotel. 

100 procent udziałów w spółce Lotnisko Leszno ma i będzie nadal mieć miasto, reprezentowane jednoosobowo przez prezydenta. Lotnisko Leszno jest organizatorem corocznego Antidotum AirShow, jednej z największych imprez lotniczych w Europie. Spółka zbudowała także na lotnisku oświetlony pas startowy. Utrzymuje się z opłat od użytkowników znajdujących się na lotnisku obiektów, m.in. stacji paliw, czy hangarów dla prywatnych samolotów, których ostatnio pobudowało się sporo. 

- Ideą powstania spółki było to, aby nie obciążać kosztami jej działalności miasta. Tylko po pierwszym roku funkcjonowania odnotowaliśmy straty i prosiliśmy samorząd o ich pokrycie, potem już nie - podkreślał prezes Graczyk.

Szef spółki Lotnisko Leszno mówił także o tym, że nie jest prawdą, iż radni nie będą mieć kontroli nad tym terenem. To do radnych należy bowiem ewentualna zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, której trzeba by dokonać, gdyby nieruchomość miała być sprzedana np. pod centrum handlowe.

- Musiałaby być skończonym debilem, gdybym się zgodził na przekazanie spółce aportu i utratę kontroli nad tym gruntem - mówił z kolei prezydent Łukasz Borowiak. - O każdym nowym inwestorze, jaki pojawi się lotnisku będziemy informować - obiecał radnym. 

Oficjalnie spółka Lotnisko Leszno stanie się właścicielem 20-hektarowej nieruchomości na lotnisku pod podpisaniu umowy z prezydentem miasta.

 

(a, Fot. leszno24.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

kilokilo

4 0

ja żądam żeby miasto umożyło moje podatki na 20 lat ,ja też coś chcę od miasta 03:12, 08.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%