Zamknij

Zabytkowy kielich jest w Pradze, medal w Lesznie

14:11, 04.06.2019 | kin, fot. K. Zydorowicz
REKLAMA
Skomentuj

Zacieśnia się współpraca polskich i czeskich komeniologów. Muzeum Okręgowe w Lesznie wypożyczyło na dużą wystawę w Pradze cenne eksponaty, a dr Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie, za swój dorobek naukowy w zakresie popularyzacji dzieł Jana Amosa Komeńskiego została odznaczona w Cechach Medalem Jana Amosa Komeńskiego.

Zaszczytne wyróżnienie odebrała w siedzibie Senatu Republiki Czeskiej. Otrzymali je także naukowcy z dużym dorobkiem: prof. Adam Fijałkowski z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Henryk Gmiterek z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.

- To sygnał, że Czechom zależy na rozwoju współpracy w zakresie popularyzacji działań i idei krzewionych przez Jana Amosa Komeńskiego - mówi dr Kamila Szymańska.

Muzeum w Lesznie wypożyczyło Muzeum Narodowemu Pedagogicznemu i Bibliotece w Pradze cenną kolekcję pamiątek związanych ze wspólnotą Braci Czeskich w Lesznie, w tym widoki Leszna i model kościoła św. Jana, w którym Komeński odprawiał nabożeństwa. Najważniejszym wypożyczonym eksponatem jest liturgiczny kielich wspólnoty Braci Czeskich, który uciekając przed prześladowaniami przywieźli do Leszna.

- Od tamtego czasu kielich po raz pierwszy symbolicznie wrócił do Czech i promuje wystawę - mówi Kamila Szymańska.

To nie koniec dobrych wiadomości z tej instytucji. Niedawno muzeum otrzymało wielkopolską Izabelę za przeszło 400 stronicowy katalog "Stolice wielkopolskiego protestantyzmu. Leszno i Śmigiel - współistnienie wyznań. Dziedzictwo".

Ta sama książka, opracowana pod naukową redakcją dr Kamili Szymańskiej, jest nominowana do tytułu najlepszej publikacji o Wielkopolsce. Gala rozdania nagród Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk odbędzie się w Poznaniu jutro (w środę). Nominowanych jest 10 tytułów.

- Sama nominacja to doskonała rekomendacja i nagroda. Teraz trzeba trzymać poziom i ciężko pracować - mówi Kamila Szymańska.

(kin, fot. K. Zydorowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone