Zamknij

Finał z "Panem Tadeuszem" odbył się w Lesznie. W jury zasiadli znani aktorzy (zdjęcia)

10:13, 20.11.2019 jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek, CDN w Lesznie Aktualizacja: 11:41, 21.11.2019
Skomentuj

Piętnastu finalistów wystąpiło w Lesznie recytując fragmenty "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Konkurs wygrała reprezentantka Konina.

Konkurs recytatorski #Pan Tadeusz zorganizował Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Przygotowanie finału w Lesznie powierzono Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Bibliotece Pedagogicznej w Lesznie.

Do finału dostało się 15 uczniów z Wielkopolski.

- Umiejętność mówienia wierszem i dykcja to są oczywiste rzeczy na które zwraca się uwagę, ale dla mnie najważniejsze jest serce - mówiła zasiadająca w jury aktorka Dominika Ostałowska. - Jest tak, że albo ktoś mówi i wciąga nas w swój świat, w swoje emocje i przemyślenia, albo zostajemy obojętni. Trudno to zmierzyć.

Czy Pan Tadeusz jest trudny do recytacje? Pytanie zadaliśmy aktorowi Zbigniewowi Walerysiowi, który również zasiadał w jury.

- Trzynastozgłoskowiec, to nie jest proste i łatwe. Ale mnie bardziej interesuje świat pokazany przez recytatorów.

Wystąpień młodzieży słuchała m.in. wicemarszałek Marzena Wodzińska.

- Z jednej strony ważne dzieło Mickiewicza, z drugiej strony uczenie do wyjścia na zewnątrz, przemówień, autoprezentacji, rywalizacji. Kształtowanie tych wszystkich cech u młodych ludzi jest bardzo ważne.

- Pan Tadeusz powstawał z miłości i tęsknoty do ojczyzny, dzisiaj usłyszymy to piękno w wykonaniu młodych ludzi - dodał Paweł Borowski, dyrektor Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lesznie.

Finał konkursu odbył się w Wyższej Szkole Humanistycznej, prowadzącym był Ryszard Biberstajn.

Pierwsze miejsce zajęła Gabriela Juszczak z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie. Drugą nagrodę odebrała Szantal Strzelińska z  Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Trzecie miejsce przyznano Janowi Kamińskiemu z IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Pozostali uczestnicy zostali wyróżnienie, wśród nich Zuzanna Sadowska z Zespołu Szkół nr 4.

- Awans do finału do dla mnie wielki sukces - mówiła po występie. - "Pan Tadeusz" dla nas młodych ma znaczenie, ma wiele ważnych treści.

Wyróżnienie dostała również Emilia Witko, reprezentująca III Liceum Ogólnokształcące w Lesznie.

- "Pan Tadeusz" jest pisany wierszem i to sprawia, że można go różnie interpretować.

W przerwach poloneza wykonali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, zatańczyły także mażoretki ze Wschowy oraz zagrał zespół muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Lesznie.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek, CDN w Lesznie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ElfikElfik

0 0

Ładne zdjęcie … szkoda że autor tego zdjęcia pozostaje anonimowy, a pani Rutecka-Siadek przypisana zostaje jako jego autor ... 15:55, 20.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%