Zamknij

Eko i etno - co kryje się pod skrótami? I ku czemu skłania nowa wystawa w muzeum? (zdjęcia)

07:37, 27.01.2022 jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek Aktualizacja: 14:26, 27.01.2022
Skomentuj

Najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Lesznie, jak mówią jej autorzy, może być pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie w kontekście przyszłości.

To dlatego, że traktuje o ważnym temacie ekologii.

- Na wystawie zgromadziliśmy eksponaty, które opowiadają o dawnej wsi, o naturze, ale również dzięki nim możemy mówić o problemach współczesnego świata, a idąc dalej, o zagrożeniach i negatywnym wpływie człowieka na środowisko. Myślę, że to będzie pretekst, by poddawać refleksji naszą codzienną rzeczywistość i nasze zachowania - na konferencji prasowej poświęconej wystawie mówiła jej kuratorka Ewa Tomaszewska.

Oglądanie wystawy warto zacząć od rzeźb, które pokazują dzikość natury, a potem harmonię jaką człowiek tworzy z przyrodą. Na zgromadzonych płótnach jest pokazany sielankowy obraz wsi.

- Ma jednak mało wspólnego z rzeczywistością - na spotkaniu z dziennikarzami podkreślił Tomasz Rak, również kurator wystawy.

Dalej jest świat żywiołów. Poprzez najróżniejsze eksponaty zaprezentowano również samowystarczalność wsi.

[FOTORELACJA]6445[/FOTORELACJA]

Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego dodała, że ekspozycji towarzyszy wydawnictwo oraz nietypowe pocztówki.

- W nieszablonowy sposób prezentują to co robimy w muzeum.

Z kolei Małgorzata Gniazdowska z Działu Zbiorów zapowiedziała kolejne wydarzenia, a będą to:

"Lekcja malarstwa profesora Ballarina" (otwarcie w kwietniu) - wystawa malarstwa Wilhelma Ballarina (1894 – 1978), jednego z najbardziej interesujących artystów tworzących w Lesznie w latach 20. i 30. XX wieku.

"Historia Polski według komiksu" (otwarcie w czerwcu) - ekspozycja powstanie ze zbiorów kolekcjonera i znawcy komiksu, Wojciecha Łowickiego, przytaczając najważniejsze, najciekawsze przykłady komiksów, odwołujących się do ważnych wydarzeń historii Polski.

"Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie" (otwarcie we wrześniu) - wystawa ma przywołać pamięć o zdarzeniach sprzed 45 lat, ukazując mechanizmy jakie politycy wykorzystywali dla zjednania sobie sympatii obywateli. W przypadku Leszna były nimi ważne dla  rozwoju miasta inwestycje: budowa obwodnicy, przebudowa stadionu im. Alfreda Smoczyka, remonty ulic, odrestaurowanie Rynku, czy modernizacja placówek handlowych. Na wystawie zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie, dokumenty, pamiątki związane z organizacją dożynek w roku 1977.

"Piękno porcelany miśnieńskiej" (otwarcie w listopadzie) - celem wystawy będzie ukazanie bogactwa wzornictwa wytwórni w Miśni, gdzie powstawały nie tylko słynne porcelanowe figurki, naczynia stołowe ale również zestawy na biurka, świeczniki czy kafle piecowe. Myślą przewodnią ekspozycji będzie ukazanie przedmiotów w ich naturalnym środowisku, czyli na stole, w szklanej serwantce, na biurku.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%