Zamknij

Chodzą z wykrywaczami po polach pod Poniecem. Czego szukają? W piątek znów tu będą, a w sobotę to dopiero będzie się działo (zdjęcia)

17:46, 08.08.2019 | jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek
REKLAMA
Skomentuj

Pola w Janiszewie pod Poniecem przeszukują detektoryści z całej Polski. Są też kamery telewizyjnego programu "Poszukiwacze historii".

- Szukamy śladów Bitwy pod Poniecem z 1704 roku, a konkretnie czworoboku saskiego czyli formacji obronnej. Nie możemy jej namierzyć i co roku badamy okoliczne pola. Wiemy tylko, z której strony Ponieca czworobok się znajdował, a to na podstawie informacji źródłowych - mówi Daniel Dylewski, członek Grupy Badań Historycznych Regiment, która współorganizuje badania.

Celem jest też znalezienie jak największej liczby śladów po bitwie. Dzisiaj odkryto około 200 eksponatów z nią związanych. Detektoryści mimo że nastawieni są na poszukiwanie śladów historii z XVIII wieku, przy okazji znajdują wiele różnych przedmiotów, nawet z epoki brązu, które mają około 3000 lat.

170 detektorystów było na terenie o polu o powierzchni 100 hektarów, ale także poszukiwania prowadzili na mniejszych działkach. W sumie mają pozwolenia na prowadzenie badań na około 300 hektarach.

- Działamy wykrywaczami, które znajdują metale kolorowe i żelazne na głębokości do około półtora metra - wyjaśnia D. Dylewski.

Jacek Widyński, burmistrz Ponieca był dzisiaj na terenie badań.

- Ziemia Poniecka historycznie zawsze była ważną częścią Polski - mówił.

Zdaniem burmistrza to co jest wydobywane spod ziemi buduje historię kraju, Ponieca i okolic.

- Wszyscy, ja jako burmistrz i mieszkańcy, jesteśmy ciekawi co w tym roku zostanie znalezione. Dodam, że jestem bardzo wdzięczny ludziom, którzy tutaj są, że poświęcają swój czas na poszukiwania, by budować naszą historię.

Na polach w Janiszewie wśród detektotystów pojawili się Olaf Popkiewicz i Sebastian Witkowski, prowadzący telewizyjny program "Poszukiwacze Historii", nadawany przez Polsat Play. W trakcie poszukiwań powstawał kolejny odcinek.

- W Poniecu jesteśmy pierwszy raz, o tej imprezie słyszałem same dobre rzeczy. Raz dlatego, że jest fajny temat, dwa pole rozległe i trzy kapitalna atmosfera - w przerwie między poszukiwaniami powiedział S. Witkowski. 

Poszukiwania prowadzone będą także w piątek i w sobotę. Z kolei w weekend rozpocznie się zlot rekonstruktorów historycznych pod nazwą Operacja Poniec. Odbędzie się w Parku Miejskim w Poniecu. Dla zwiedzających teren będzie otwarty w sobotę od godz. 10. Tego dnia o godz. 14 można będzie podziwiać paradę rekonstruktorów, pojazdów wojskowych i detektorystów. Parada rozpocznie się na Rynku, przejdzie ulicami Ponieca do parku. Pierwsza inscenizacja historyczna odbędzie się w sobotę, 10 sierpnia o godz. 17:30 i będzie przedstawiała Front Zachodni - Falaise, bitwę stoczoną na początku sierpnia 1944 roku, w ramach operacji Overlord. Alianci przełamali wtedy obronę niemiecką w Normandii. Druga inscenizacja jest planowana w niedzielę, 11 sierpnia o godz. 14:30. Rekonstruktorzy odtworzą zamach na Franza Kutcherę, który podczas drugiej wojny światowej dowodził SS i policją w okręgu warszawskim. Oprawca mieszkańców stolicy zginął z rąk członków Armii Krajowej. Będą dodatkowe atrakcje - zabawy i konkursy dla najmłodszych.

 

 

REKLAMA
(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Jedna z najlepszych Jedna z najlepszych

2 1

Rutus Ultima 20:23, 08.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone