Zamknij

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oddano cześć Ludziom Solidarności (zdjęcia)

10:42, 13.12.2019 jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek Aktualizacja: 13:48, 14.12.2019
Skomentuj

- Cieszę się, że jesteśmy tak licznie i chcemy pamiętać tamte dni, tylko dlatego, żeby nigdy się nie powtórzyły - pod Pomnikiem Ludziom Solidarności mówił Karol Pabisiak, stojący na czele NSZZ Solidarność w Lesznie, w dniu który upamiętnia rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Było to 13 grudnia 1981 roku.

- Siedmiuset pięciu funkcjonariuszy milicji obywatelskiej, pięćdziesięciu ośmiu funkcjonariuszy ZOMO i stu dwudziestu Służby Bezpieczeństwa, w asyście oficerów i żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, przed północą weszło do domów, internowało, często w brutalny sposób, 73 działaczy związkowych i opozycyjnych. To działo się w Lesznie i w innych miastach województwa leszczyńskiego, kiedy Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wprowadziła nielegalnie, wbrew prawu PRL, stan wojenny w naszym kraju. To był pomysł na utrzymanie komunizmu w naszej ojczyźnie - łamanie swobód obywatelskich, bicie, strzelanie. Tak władza chciała się utrzymać - K. Pabisiak przypomniał kilka faktów sprzed 38 lat. - To był smutny czas.

Zdaniem K. Pabisiaka trzeba o nim przypominać kolejnym pokoleniom, by nigdy więcej się nie powtórzyły.

Z kolei Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości mówił:

- Trzeba pamiętać tamtą grudniową noc i przypominać o niej na każdym kroku. Mam świadomość, że wielu politykom, zwłaszcza lewicy to się nie podoba, ale nie my wprowadzaliśmy stan wojenny, tylko ludzie związani z tym środowiskiem, którzy niestety zasiadają w polskim parlamencie i niestety reprezentują Polskę w parlamencie europejskim.

Poseł odniósł się do tematu przywrócenia uprawnień osobom służącym komunizmowi.

- Zgodnie z prawem odebraliśmy przywileje, a nie emerytury. Szanując demokrację każdy z tych, któremu odebrano świadczenia, może się odwołać do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Pod pomnikiem minutą ciszy upamiętniono ludzi Solidarności, którzy odeszli na wieczną wartę. Potem pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i zapłonęły znicze.

(jrs, Fot. Justyna Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CatharineCatharine

0 0

Good day! I could have sworn I've been to this blog before but after checking through some of the post I realized it's new to me.
Nonetheless, I'm definitely glad I found it and
I'll be book-marking and checking back often!

Frankrike Drakt 15:03, 15.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%