Zamknij

W Rawiczu testy na obecność koronawirusa dla około 450 osób. Ile będzie osób zakażonych, ile trafi na kwarantannę? (zdjęcia)

21:53, 29.05.2020 Tekst i fot. J.W. Aktualizacja: 06:18, 01.06.2020
Skomentuj

Od około 250 osób pobrano w piątek w Rawiczu próbki do badania na obecność koronawirusa. W sobotę testowi ma się poddać około 200 osób.

Centrum poboru prób do badania na obecność koronawirusa zostało uruchomione na parkingu przy Szkole Podstawowej w Sierakowie (byłe gimnazjum) dzięki współpracy wojewody wielkopolskiego, burmistrza Rawicza i 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

W punkcie pobierane są próbki tylko od osób przyjeżdżających samochodami osobowymi. Przed rozpoczęciem jego funkcjonowania z dziennikarzami spotkali się wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, podpułkownik Tomasz Woźniak, dowódca śremskiego batalionu WOT, burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik, posłowie Katarzyna Sójka i Jan Mosiński, powiatowy inspektor sanitarny w Rawiczu Grażyna Marczyńska oraz inni oficjele.

 Wojewoda mówił m.in. że Rawicz jest kolejnym po Krotoszynie, Kaliszu, Ostrowie i Kępnie miastem w Wielkopolsce, w którym zdecydowano się uruchomić mobilny punkt poboru wymazów - drive-thru (bez wychodzenia z samochodu). Ten wybór tłumaczył tym, że powiat rawicki graniczy z powiatem krotoszyńskim, gdzie jeszcze kilka tygodni temu było największe skupisko osób zakażonych koronawirusem w Wielkopolsce. Stwierdził, że obecnie w naszym województwie sytuacja związana z nowymi zakażeniami jest stabilna, choć od czasu do czasu pojawiają się większe ogniska koronawirusa, które trzeba wygaszać. Poinformował, że do tej pory w Wielkopolsce w ramach akcji drive-thru wykonano 4100 testów, z czego 98 było dodatnich. Podkreślił, że w Wielkopolsce do tej pory wykonano ponad 90.000 testów na obecność koronawirusa, co stawia nasze województwo na drugim miejscu w kraju za Mazowieckiem. Dodał, że Wielkopolsce w kilkunastu laboratoriach wykonuje się ponad 3000 testów dziennie.

Punkt test & go w Rawiczu jest czynny w godz. 10-19 i obsługiwany przez żołnierzy WOT i pracowników rawickiego sanepidu. Jest podzielony na pięć stref: oczekiwania, ewidencji (weryfikacja danych z dokumentu tożsamości), badań (w tej strefie odbywa się wywiad medyczny, mierzenie temperatury ciała i pobieranie wymazu), odpoczynku i odkażania samochodu.

Pobrane próbki zostaną poddane testowi genetycznemu, najbardziej dokładnemu i wiarygodnemu. Badanie jest bezpłatne. Mogą z niego skorzystać tylko mieszkańcy Rawicza i powiatu rawickiego lub osoby mieszkające poza tym terenem, ale zatrudnione w rawickich firmach. Od środy do piątku, na badanie zarejestrowało się telefonicznie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu około 450 osób. Rejestracja jest zakończona.

Bezpośrednio przed pobraniem wymazu nie należy jeść, pić, ani żuć gumy. Pobrane próbki zostaną przebadane w jednym z poznańskich laboratoriów. W razie pozytywnego wyniku (dodatniego) z osobą zakażoną skontaktuje się sanepid. Swój wynik można także sprawdzić samemu na stronie internetowej wojewódzkiego sanepidu używając kodu otrzymanego przy pobieraniu próbki.
 

(Tekst i fot. J.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

IrekIrek

0 1

i udowodnią ze 150 osób ma grypę 10:20, 30.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%