Zamknij

Kolejny przypadek afrykańskiego pomoru świń. Tym razem w gminie Rydzyna. Poważne ograniczenia dla hodowców trzody chlewnej

09:47, 20.10.2021 J.W. Fot. archiwum Aktualizacja: 10:13, 26.10.2021
Skomentuj

W indywidualnym gospodarstwie rolnym w Tworzankach w gminie Rydzyna wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń. W związku z tym wojewoda wielkopolski wyznaczył obszary zapowietrzony i zagrożony na terenach powiatów leszczyńskiego, rawickiego i gostyńskiego.

W tym roku to 112 ognisko ASF wykryte w Polsce. Zostało potwierdzone badaniami przez Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. Wirusa wykryto w małej hodowli świń liczącej około 30 sztuk. Dwie trzecie z nich padło na skutek zakażenia się ASF, resztę - po potwierdzeniu ogniska choroby – zlikwidowano. Wszystkie świnie zutylizowano, a gospodarstwo zdezynfekowano.

To drugi przypadek potwierdzenia ASF wśród świń w powiecie leszczyńskim. Pierwszy miał miejsce w ubiegłym roku w Ratowicach w gminie Lipno.

Wiele wskazuje na to, że do gospodarstwa w Tworzankach wirus ASF dostał się po tym, jak w oddalonym o około 1-1,5 kilometra od niego w polu kukurydzy znaleziono martwe dziki, u których stwierdzono afrykański pomór świń.

 Rozporządzeniem wojewody wyznaczono obszar zapowietrzony w promieniu 3 km od stwierdzonego ogniska ASF (obejmuje miejscowości Tworzanki, Tworzanice, Przybiń, Moraczewo, Rydzyna i Pomykowo) i obszar zagrożony wystąpieniem ASF, w promieniu minimum 7 km od obszaru zapowietrzonego.

Decyzją Komisji Europejskiej okręg zapowietrzony i zagrożony będzie strefą czerwoną. Na takim terenie rolników obowiązują nakazy, zakazy i ograniczenia. Restrykcje dotyczą głównie przemieszczania świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach. Gospodarstwa obowiązuje bezwzględny zakaz wyprowadzania świń przez okres 30 dni.

Obszar zapowietrzony obejmuje część miasta Leszna oraz powiatów leszczyńskiego, rawickiego i gostyńskiego. W powiecie leszczyńskim obejmuje w gminie Rydzyna miejscowości: Kłoda, Tarnowa Łąka, Jabłonna, Augustowo, Kaczkowo, Rojęczyn, Lasotki, Nowa Wieś, Dąbcze i Robczysko. W gminie Krzemieniewo miejscowości: Kociugi, Pawłowice, Garzyn, Lubonia, Oporówko, Drobnin, Mierzejewo i Oporowo. W gminie Święciechowa: Henrykowo do Książęcego Lasu. W gminie Osieczna miejscowości: Frankowo, Grodzisko, Łoniewo, Trzebania, Dobramyśl i Kąkolewo. W mieście Leszno dzielnice: Zaborowo, Grzybowo, Leszczynko, część Nowego Miasta do Ronda Solidarności.

W powiecie leszczyńskim w obszarze zapowietrzonym znajduje się około 30 gospodarstw rolnych, w obszarze zagrożonym – około 350 (hodowle świń liczące w sumie około 41 tysięcy sztuk). Obszar zagrożony obejmuje jedną trzecią powierzchni powiatu leszczyńskiego.

W powiecie leszczyńskim już wcześniej w strefie czerwonej znajdowały się gminy Rydzyna i Krzemieniewo, w strefie różowej (obszar objęty ograniczeniami) po stwierdzeniu ASF u dzików - gminy Włoszakowice, Wijewo i Święciechowa, w strefie niebieskiej (dawniej: obszar ochronny) - Leszno oraz gminy Osieczna i Lipno.

W związku w wykryciem ASF w Tworzankach w powiecie rawickim obszar zagrożony obejmuje część gminy Bojanowo (miejscowości Gołaszyn, Gościejewice, Karolewo, Szemzdrowo i Tarchalin). W tej gminie już wcześniej wyznaczono obszar zagrożony, a także zapowietrzony, w związku z wykryciem ASF w gospodarstwie w Gierłachowie.

W powiecie gostyńskim obszar zagrożony obejmuje w gminie Poniec miejscowości: Miechcin, Janiszewo, Waszkowo, Wydawy, Zawada, Poniec i Śmiłowo.

 

(J.W. Fot. archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%