Zamknij

Takiej mapy jeszcze Leszno nie miało. Już nic się nie ukryje (zdjęcia)

09:25, 21.01.2022 lm, Fot. L. Matuszewska Aktualizacja: 21:26, 28.01.2022
Skomentuj

Od dwóch lat trwa budowa Systemu Informacji Przestrzennej Leszna. W czwartek radni i urzędnicy poznali efekty tej pracy. Jedno jest pewne - takiej mapy miasto jeszcze nie miało. Danych, jakie można z niej odczytać jest mnóstwo. Można podejrzeć budynek z czterech stron świata, samem zmierzyć wysokość ratuszowej, sprawdzić na jakiej wysokości są gałęzie drzewa... 

Budową Systemu Informacji Przestrzennej zajął się Wydział Geodezji, Kartografii i Katastru Urzędu Miasta Leszna. Jego naczelnik, Kazimierz Narloch wkrótce kończy zawodową pracę i odchodzi na emeryturę. To jest ważny projekt, który powstał pod jego kierownictwem. 

Leszno już w roku 2006 było prekursorem w dziedzinie danych geodezyjnych, bo jako jedno z pierwszych miast miało tzw. mapę numeryczną. System Informacji Przestrzennej, który powstaje teraz jest jeszcze dokładniejszy niż tamta mapa i ma wiele innych dodatkowych funkcji. W czwartek szczegóły SIP poznali radni i urzędnicy.

Budowa SIP była możliwa dzięki temu, że magistrat pozyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+. Opracowaniem danych i przygotowaniem mapy 3D zajęła się wybrana w przetargu spółka MGGP Aero z Tarnowa. 21 kwietnia 2021 jej specjaliści wykonali nalot na Lesznem, wykonali 9200 zdjęć na obszarze 51 km kwadratowych. 7 grudnia mapa była gotowa. Teraz możemy ją sami oglądać i testować pod adresem leszno.obliview.com.

- Te dane powinny być wykorzystywane w działalności każdej komórki Urzędu Miasta. Skorzystają z nich także mieszkańcy - mówi naczelnik Kazimierz Narloch.

- Na tym programie będziemy pracować. Myślę, że wielu mieszkańców także będzie chętnie z niego korzystało - podkreślał prezydent Łukasz Borowiak, który dziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie SIP. 

Jakie możliwości daje system? Jest ich naprawdę mnóstwo. Każdy budynek w Lesznie można będzie obejrzeć z czterech stron, wszystkie nieruchomości są widoczne w dużym przybliżeniu, poznać można nazwy ulic. Są narzędzia, żeby wszystkie obiekty dokładnie pomierzyć. Sprawdzić można np. wysokość wieży leszczyńskiego ratusza, czy wielkość jego okien. Zmierzyć można będzie także, na jakiej wysokości rosną gałęzie wybranego przez nas drzewa.

Ważną funkcją systemu jest mapa solarna. Dzięki niej zobaczymy, ile promieni słonecznych spada na dach wybranego obiektu w każdym miesiącu roku i czy w związku z tym opłaca się montować na nim panele solarne.

Na mapie zaznaczonych jest także 16 najważniejszych punktów użyteczności publicznej i jest informacja o nich.

SIP ma być aktualizowany co dwa lata, a więc co dwa lata robione będą nowe zdjęcia Leszna. W obecnym programie można porównać, jak wyglądał dany fragment miasta kilka lat temu, a jak w roku 2021.  

Rynek w Lesznie: 

Stadion im. Alfreda Smoczyka: 

Zaborowo - miejsce gdzie obecnie jest Szkoła Podstawowa nr 4 - mapy pokazują, jak się zmieniało:

Hala Trapez - mapa solarna:

Mini Zoo - możliwość pomiaru drzew:

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%