Zamknij

Jak szukać pracy bez doświadczenia zawodowego?

11:29, 26.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:29, 26.01.2023
praca bez doswiadczenia praca bez doswiadczenia

Na współczesnym rynku pracy liczy się przede wszystkim doświadczenie, przez co znalezienie pierwszej pracy może sprawiać duże trudności. Na szczęście jest to możliwe – tylko jak tego dokonać? Wyjaśniamy, jak szukać pracy bez doświadczenia zawodowego.

Gdzie szukać pracy bez doświadczenia?

Poszukiwanie pracy bez doświadczenia zacznij od serwisów ogłoszeniowych. Znajdziesz tam setki, a nawet tysiące ofert od różnych pracodawców – tylko na które z nich warto zaaplikować? Najpierw wypisz listę stanowisk i branż, które wydają Ci się interesujące. Nie wszystkie muszą być ściśle związane z zawodem, w jakim planujesz się rozwijać – pracodawcy z reguły dobrze patrzą na osoby, które mają doświadczenie w różnych branżach i rodzajach pracy.

W przypadku części zawodów o średnim i niskim poziomie wymaganych kwalifikacji pracę możesz otrzymać właściwie natychmiast. Wiele branż zmaga się z niedoborem pracowników. Działające w nich firmy chętnie przyjmują osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Sprawdź wyniki badania Barometr Zawodów w twoim województwie i powiecie – jeśli wybrany przez Ciebie zawód jest na liście, to istnieje duża szansa na szybkie znalezienie zatrudnienia.

W wielu zawodach początkujący pracownicy mają bardzo słabą pozycję negocjacyjną, dlatego przygotuj się na to, że pierwsza praca bez doświadczenia nie przyniesie Ci kokosów. Jeśli szukasz pracy biurowej, a nie możesz dostać się na stanowisko juniorskie, rozważ staż. Obecnie takich ofert jest raczej niewiele, ale niektórzy pracodawcy wciąż chętnie przyjmują stażystów. Niestety zazwyczaj mogą oni liczyć na bardzo niskie wynagrodzenie – czasami wręcz poniżej płacy minimalnej. Choć warunki finansowe na stażu są często słabe, to czasami warto skorzystać z tej możliwości. Każde, nawet niewielkie doświadczenie znacząco ułatwi Ci znalezienie lepszej pracy w przyszłości.

Dobre CV to podstawa. Jak je przygotować?

CV to kluczowy dokument – to właśnie na jego podstawie rekruter zapoznaje się z twoją osobą i wyrabia pierwsze wrażenie na twój temat. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i stworzyć perfekcyjne CV. Jak je przygotować, jeśli nie masz doświadczenia?

Do CV warto wpisać dotychczasowe osiągnięcia edukacyjne – koniecznie zawrzyj informacje o obecnych studiach lub nauce, bo dla wielu pracodawców ma to kluczowe znaczenie. Opisz wszystkie aktywności dodatkowe, w tym wolontariaty czy zrealizowane projekty, także jeśli były powstały w ramach twoich zainteresowań. Jeśli CV wciąż jest puste, to weź udział w kilku wolontariatach. Dobrym pomysłem są też darmowe kursy w internecie – za ich ukończenie otrzymasz certyfikat, który będzie cennym dodatkiem do CV.

kobieta czytajaca CV

kobieta czytajaca CV

Rozmowa kwalifikacyjna – jak zrobić dobre wrażenie?

Pierwsze rozmowy kwalifikacyjne to trudne i przytłaczające doświadczenie. Jak sobie z nim poradzić, osiągając dobre wrażenie w oczach rekrutera?

Na rozmowę kwalifikacyjną ubierz się elegancko, ale nie przesadzaj z ubiorem. Jeszcze raz przeczytaj dokładnie ogłoszenie pracodawcy i zapamiętaj jak najwięcej szczegółów na temat stanowiska, na jakie aplikujesz. Przygotuj krótkie podsumowanie twojej osoby, włącznie z kilkoma mocnymi i słabymi stronami. Przed rozmową kwalifikacyjną zrelaksuj się i wypocznij, postaraj się też nie stresować.

kobieta rozmowa o prace

kobieta rozmowa o prace

Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Pracodawca zaoferował ci pracę? To doskonała wiadomość, ale nie należy wpadać w euforię. Zanim podpiszesz umowę uzgodnij kilka kwestii z rekruterem. Najważniejsze są rzecz jasna warunki finansowe – upewnij się, że padła jasna i wyraźna deklaracja co do stawki, ale też formy umowy. Ta ostatnia jest kluczowa, bo różne rodzaje współpracy wiążą się z innymi kwotami wynagrodzenia na rękę.

Przed podpisaniem umowy dokładnie ją przeczytaj. Zwróć uwagę na to, czy znajduje się w niej informacja na temat wysokości zarobków oraz ewentualnych premii czy bonusów. Sprawdź też, czy umowa nie zawiera dziwnych zapisów lub niespodziewanych kar umownych. Jeśli coś się nie zgadza, to zwróć uwagę na problem i poproś grzecznie o wyjaśnienie. Pamiętaj, że w razie ewentualnego sporu z pracodawcą liczy się to, co znajduje się w treści umowy!

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%