Zamknij

Plany dietetyczne — czy restrykcyjne podejście do planu ma sens?

10:42, 30.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:43, 30.11.2022

Chcesz skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów? A może pragniesz zwiększyć masę mięśniową i poszukujesz diety, która wesprze Twoje starania i doda Ci energii do treningów? Potrzebujesz planu dietetycznego dostosowanego do Twoich preferencji i zapotrzebowania kalorycznego. Jednak jak znaleźć taki plan? Czy sztywne trzymanie się wyznaczonych w diecie zasad jest niezbędne?

Jak układa się plany dietetyczne?

Plany dietetyczne mogą przyjmować różne formy. Najpopularniejszym ich rodzajem są jadłospisy, czyli pełna rozpiska posiłków na określoną liczbę dni. Wybierając tę formę planu żywieniowego, nie musisz zastanawiać się, co zjesz dziś na obiad - w Twoim jadłospisie dania na każdy dzień są konkretnie wskazane. Twoim zadaniem jest zatem jedynie zgromadzenie niezbędnych składników i przyrządzenie dietetycznego posiłku z rozpiski. Niestety, ta forma planu żywieniowego nie sprawdzi się u każdej osoby.

Jeśli cenisz sobie elastyczność i nie lubisz być ograniczany szeregiem zasad, sztywno wyznaczony jadłospis prawdopodobnie nie będzie rozwiązaniem dla Ciebie. Nie oznacza to jednak, że czeka Cię przymuszanie się do jedzenia zgodnie z rozpiską. Zamiast tego możesz zdecydować się na elastyczny plan dietetyczny, w którym to Ty wybierasz, na które posiłki zdecydujesz się danego dnia. Dieta w tej formie to zbiór przepisów na posiłki na dowolną porę dnia. Z dostępnych w niej propozycji dań możesz wybrać swoje ulubione i dostosować plan do swoich kulinarnych gustów.

W jakich aspektach należy się trzymać planu żywieniowego?

Wiesz już, że plany dietetyczne nie zawsze wyglądają tak samo. Wiele osób decyduje się niekiedy w mniej lub bardziej znaczący sposób modyfikować swoje diety, by maksymalnie dopasować je do swojego stylu życia i preferencji. Niestety, niekiedy takie zmiany nierzadko wiążą się z zaprzepaszczeniem efektów stosowania planu żywieniowego. Aby do tego nie dopuścić, warto wiedzieć, które czynniki mają największy wpływ na skuteczność diety.

Należy do nich na przykład kaloryczność danego planu dietetycznego. Ustalana jest ona na podstawie zapotrzebowania kalorycznego, czyli energii, którą codziennie zużywa organizm i której potrzebuje, by utrzymać wagę. Jeśli za bardzo zwiększysz kaloryczność swojej diety, przytyjesz. Unikaj także konstruowania swojego planu żywieniowego na bazie niezdrowej żywności. Nie będzie ona w stanie dostarczyć Ci niezbędnych składników odżywczych, co prędko odbije się na Twoim zdrowiu i samopoczuciu.

Kiedy można sobie pozwolić na modyfikowanie planu żywieniowego?

Dieta nie powinna być jednak zbyt rygorystyczna. Gwałtowna zmiana nawyków nie służy utrzymaniu motywacji. Jeśli zbyt szybko zredukujesz ilość przyjmowanych kalorii, narażasz się także na efekt jojo i pogorszenie samopoczucia. Jeśli różnica między kalorycznością przewidzianą w planie żywieniowym a obecną ilością przyjmowanych przez Ciebie kalorii jest duża, daj sobie czas na stopniowe schodzenie do docelowej kaloryczności. Możesz także pozwolić sobie na wprowadzanie zmian w posiłkach, zastępując nielubiane składniki innymi. Zwróć uwagę na to, by zamienniki były produktami o podobnej kaloryczności i zawartości makroskładników.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%