Zamknij

Polisa czy EKUZ? Wiemy, co lepiej sprawdzi się podczas ferii.

08:31, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:31, 01.12.2022
jak-uzyskac-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego jak-uzyskac-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego

Mamy wrażenie, że dopiero co były wakacje, a już powolutku planujemy sobie ferie zimowe. Planując ferie zimowe, nie wolno nam zapominać o stosownym ubezpieczeniu. Podróżowanie bez niego nie jest zbyt dobrym wyborem. Czy wystarczająca może się okazać Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Pora to sprawdzić i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości.

Karta EKUZ nie zawsze jest wystarczająca

Pomimo tego, że karta EKUZ funkcjonuje już na rynku od wielu, wielu lat, to wciąż wiele osób ma o niej błędne przekonanie. Co to oznacza? Sporo osób myśli, że mając przy sobie na wyjeździe zagranicznym kartę EKUZ, to są oni uprawnieni do takiej samej opieki medycznej, jak w swoim kraju. Jest to błędne myślenie. Niestety do niektórych dochodzi to dopiero po fakcie,, gdy coś się stanie i nagle się okazuje, że za leczenie musimy zapłacić z własnej kieszeni.

Przykładem jest chociażby to, że gdy zdarzy się nam wypadek narciarski na stoku, to karta EKUZ nie refunduje kosztów ratownictwa górskiego, a już na pewno nie transportu helikopterem. Jak można się tylko domyślać, takowe koszty są naprawdę wysokie. Tak samo, jak karta EKUZ nie może stanowić naszego ubezpieczenia podczas pracy zarobkowej za granicą. Wtedy musimy wykupić stosowne prywatne ubezpieczenie do pracy za granicą.

Gdy wyjeżdżamy na ferie, to również lepiej się sprawdzi ubezpieczenie turystyczne. W ubezpieczeniach turystycznych mamy na pewno szerszy zakres. Wcześniej zobaczmy, co dana polisa obejmuje.

Upewnijmy się, że znajdziemy w niej:

  • Darmowy transport medyczny,
  • Ratownictwo medyczne,
  • Ratownictwo górskie,
  • Pobyt w szpitalu,
  • Wsparcie dla rodziny przebywającej z poszkodowanym za granicą.

Możemy wówczas poczuć spokój, na którym przecież tak bardzo nam zależy. Jazda na nartach i ciągłe zastanawianie się nad tym, czy w razie urazu ktoś nam pomoże bez dodatkowych kosztów, totalnie mija się z celem. Miejmy to na uwadze.

Karta EKUZ, a ubezpieczenie zdrowotne

Wracając jeszcze do porównania karty EKUZ i prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, musimy zaznaczyć, że jedno z drugim się nie wyklucza. Nawet wykupując prywatne ubezpieczenie na czas wyjazdu, warto mieć przy sobie kartę EKUZ. W żadnym wypadku nie uważajmy, że jest ona zbędna. Tak naprawdę nie jest. Warto sprawdzić, jak takową kartę uzyskać. Wszelkie potrzebne nam informacje znajdziemy pod tym linkiem: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/jak-uzyskac-europejska-karte-ubezpieczenia-zdrowotnego/10.html.

Karta EKUZ jest wydawana na miejscu w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Wniosek można także złożyć w formie online i zamówić dostawę karty pod wskazany adres. Gdy czas nas goni, to warto pokusić się o wizytę w takowym oddziale. Jeśli do naszego wyjazdu zostało jeszcze sporo czasu, to możemy zamówić kartę przez Internet. Wybór ostateczny należy do nas. Identycznie jest z dodatkowym ubezpieczeniem turystycznym. Je również można wykupić bez wychodzenia z domu, czy też odwiedzając pośrednika ubezpieczeń lub towarzystwo ubezpieczeniowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%