Zamknij

Wiosenne prace w ogrodzie

12:21, 18.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:32, 18.03.2019
Skomentuj

Wiosenne prace w ogrodzie, to przyjemne obowiązki. Cieplejsze i dłuższe dni zachęcają nas do tego, aby wyjść z domu i popracować. Co musimy zrobić w ogrodzie wiosną?Zdradzamy w artykule.

Wiosna w ogrodzie

Coraz dłuższe, a przede wszystkim cieplejsze dni, są pretekstem do tego, aby wyjść z domu po zimowej przerwie i zająć się naszym ogrodem. Wiosenne obowiązki nie są nawet często rozpatrywane jako obowiązki, tylko przyjemne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Bardzo często tęsknimy już za świeżym powietrzem i ruchem w ogrodzie, pamiętajmy jednak, aby tempo naszych prac dostosować do pogody . Zbyt szybkie zdjęcie zimowych osłon, nawożenie, może mieć nieprzyjemne skutki dla naszych roślin.

Wiosenne porządki

Najczęściej pierwsze prace jakie wykonujemy w ogrodzie, to po prostu prace porządkowe. W czasie jesieni i zimy w naszym ogrodzie zdążył zrobić się niemały bałagan - ostatnie liście spadły z drzew, wiatr połamał gałęzie, nazbierało się trochę suchych resztek roślinnych na rabatach. Trzeba to wszystko uprzątnąć, aby ogród mógł wystartować witalny i świeży.

Przede wszystkim więc zamiatamy ścieżki, taras, grabimy trawnik, sprzątamy podjazd. Wycinamy resztki bylin - warto pamiętać, aby zdrowe liście czy części roślin kompostować, w ten sposób uzyskamy żyzne podłoże w kolejnym sezonie.

Naszą uwagę powinniśmy również skierować na narzędzia - ostrzymy sekatory, nożyce, oliwimy je, aby praca szła szybko i sprawnie. Tępe narzędzia będą szkodziły naszym roślinom - podczas cięcia miażdżąc gałązki. Sprawdzamy w jakim stanie jest nasza kosiarka, wertykulator.

Narzędzia ogrodowe muszą być sprawne.

Podczas wiosennych porządków zwróćmy uwagę na stan naszych mebli ogrodowych. Zwłaszcza drewniane komplety mebli, ławeczki ogrodowe, mogą wymagać malowania czy odświeżenia. Jeżeli nie zabezpieczyliśmy ich jesienią, na wiosnę musimy koniecznie poprawić ich wygląd.

Deska dąb sahara - Artcorestudio

Podobnie zadaszenia tarasowe, czy drewniana podłoga tarasu, będą wymagały pielęgnacji. Lakier i bejca potrafią sprawić cuda, a nasze drewniane konstrukcje będą wyglądały jak nowe.

Krótkie cięcie

Już w lutym , czyli bardzo wczesną wiosną, powinniśmy przeprowadzić pierwsze ogrodowe cięcie. W tym czasie przycinamy owocowe drzewa i krzewy, jak również przycinamy maliny.

Musimy to zrobić odpowiednio wcześnie, tak aby nie zaszkodzić roślinie.

Pozostałe cięcia roślin ozdobnych możemy wykonać - w zależności od temperatury i pogody, w marcu, kwietniu. W tych miesiącach przycinamy po raz pierwszy nasze żywopłoty z grabu, czy też kule wierzby Hakuro-Nishiki. Jest to dobry czas, aby przyciąć rośliny które przymarzły, i pobudzić je do wzrostu - przede wszystkim róże, hortensje, niektóre tawuły.

Krótkiego strzyżenia będzie wymagał również nasz trawnik, który po zimie mógł już trochę urosnąć. Strzyżenie trawnika jest konieczne, aby wykonać pozostałe prace pielęgnacyjne na jego powierzchni.

Napowietrzanie trawnika możemy wykonać również widłami.

Zielony dywan

Jeżeli chcemy cieszyć się zielonym dywanem w ogrodzie, musimy się o niego teraz porządnie zatroszczyć. Przede wszystkim po skoszeniu trawy, dokładnie grabimy trawnik, usuwając liście, trawę, zalegający mulcz. Następnie możemy wykonać jeden z dwóch zabiegów - wertykulację lub aerację. Wertykulacja to trochę bardziej intensywne oczyszczanie trawnika - specjalny wał z zamocowanymi na nim ostrzami, usuwa starą trawę, mulcz, mech, dzięki czemu tworzymy miejsce na wzrost nowych kęp. Natomiast noże nacinają ją, pobudzając do wzrostu.

Aeracja to napowietrzanie trawnika - walec, ale tym razem z kolcami, obraca się i nakłuwa podłoże, rozluźniając je. Po aeracji możemy trawnik przesypać piaskiem, który trafiając w otwory po aeracji, rozluźni je. Koszenie trawnika będą natlenione.

Po każdym z tych zabiegów obowiązkowe będzie nawożenie - nawozem do trawników, z azotem który zapewnia bujny wzrost i piękny, soczysty kolor, magnezem i potasem, pobudzającym rozwój korzeni.

Wiosną możemy przygotować piękne dekoracje w ogrodzie.

Bomba witaminowa

Wiosna to czas intensywnego wzrostu roślin, dlatego będą one wymagały sporego zapasu substancji odżywczych. W zależności od ideologii prowadzenia ogrodu - czy jest to ogród ekologiczny, czy nie, mamy wiele możliwości i sposobów zasilania naszych roślin.

W ogrodach zoologicznych możemy korzystać z naturalnych dobrodziejstw, jakimi są nawozy pochodzące od zwierząt - gnojówka, obornik, kurzak. Obecnie możemy zakupić taki nawóz w formie granulowanej, suszonej w każdym sklepie ogrodniczym. Jego zastosowanie jest zdecydowanie prostsze i przyjemniejsze. Taki nawóz jest bogatym źródłem azotu, pamiętajmy tylko, aby wymieszać go z podłożem. Bogatym i przyjaznym dla środowiska nawozem jest kompost - powstały z resztek ogrodowych. Kompost możemy zastosować jako ściółkę - podsypując rośliny zasilamy je w węgiel, i częściowo azot, ale również chronimy podłoże przed wysychaniem, a także rozluźniamy jego strukturę i wzbogacamy w materię organiczną.

Wiosenne grządki

Dla wielu z posiadaczy ogród, jest on również źródłem świeżych warzyw i owoców, dzięki posiadaniu własnego warzywnika. Wiosną zaczynamy więc myśleć o zasiewach grządek warzywnych. Pamiętajmy, aby dobrze przygotować podłoże przed siewem - przede wszystkim gleba będzie wymagała zasilenia. Jak wyżej możemy wykorzystać nawozy naturalne albo sztuczne. Na miejscu warzywnika bardzo często stosujemy również zielony poplon - siew takich roślin jak gorczyca, rzepak, czy łubin, pozwala rozluźnić strukturę gleby, oraz wzbogacić ją w azot. Wiosną wystarczy tylko przekopać warzywnik, przykrywając poplon warstwą gleby.

Jeżeli nie sialiśmy poplony, musimy warzywnik dokładnie oczyścić z chwastów, jakie mogły pojawić się od jesieni. W czasie przekopywania miejsca na warzywa, usuwajmy więc wszelkie korzenie, kłącza czy pędy.

Warto jest śledzić nowości w branży ogrodniczej - co roku pojawiają się nowe odmiany warzyw, owoców, które są bardziej odporne na choroby czy też obficiej plonują.

Możemy również korzystać w wielu ciekawostek, ułatwiających siew roślin, jak na przykład nasiona na taśmie, krążku, czy też całe kompozycje nasienne.

Świeżutkie nasadzenia

Wiosna to drugi po jesieni, dobry czas na wykonywanie nasadzeń w ogrodzie. Już po rozmarznięciu gleby możemy posadzić drzewa i krzewy, natomiast nasadzenia z bylin, czy roślin jednorocznych lepiej wykonać trochę później - najlepiej w kwietniu.

Wiosną możemy również uzupełnić nasze rabaty w rośliny cebulowe - mieczyki, krokosmie to tylko niektóre z gatunków, które gdy posadzimy wiosną, ucieszą nas kolorem w lecie.


Pięknie będą prezentować się wiosenne kwiaty w stylowych donicach.

Instalacje

Po majowych przymrozkach i śniegach, roztopach i wszechobecnej wilgoci, powinniśmy kontrolować stan instalacji ogrodowych. Przede wszystkim sprawdzamy czy nie uległy uszkodzeniu przewody elektryczne, które są na zewnątrz, jak też system nawadniania, czy zasilający oczko wodne. Przed wiosennym uruchomieniem niektóre z instalacji mogą wymagać przeczyszczenia, czy naprawy.

Wiosna w ogrodzie jest pięknym czasem. Początkowo powoli pojawiają się na roślinach pierwsze nieśmiałe pączki,po to aby po chwili, wybuchnąć ferią zieleni, a następnie tęczą barw. Dokładna pielęgnacja wiosenna jest w stanie zaowocować pięknym i zdrowym ogrodem aż do zimy, dlatego warto jest ten czas wykorzystać pożytecznie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(12)

KasiaKasia

0 0

Te donice Lechusa piękne! 13:54, 26.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

P. P.

0 0

stylowe donice - fajne. 07:27, 30.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JustynaJustyna

0 0

Teraz wiosną trzeba wziąć nogi za pas i zabrać się do pracy, by potem podziwiać piękny ogród :) 11:41, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

0 0

Ja ciągle doprowadzam ogród do porządku po zimie. Też tak macie? 14:11, 23.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichalinaMichalina

0 0

Wiosenne prace w ogrodzie to najgorsza część roku, po zimie zbiera się mnóstwo brudu :/ 10:31, 28.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MartaMarta

0 0

Prydatny tekst, do zapisania ;) 10:49, 04.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KarolinaKarolina

1 0

Słyszałam, że najlepiej podlewać rośliny deszczówką, teraz mój mąż instaluje beczkę obok rynny. Tego sezonu będą udane plony! Chyba, że będzie susza.. jak w zeszłym roku 09:51, 06.06.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatrycjaPatrycja

0 0

Czy można nawozić rośliny latem? 08:15, 01.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BasiaBasia

0 0

Szukałam jakichś rad odnoścnie jesiennych porządków, a trafiłam tutaj.. Ale przyda się na przyszłość. W końcu czas tak szybko leci. Zaraz znowu będzie wiosna 10:46, 26.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WeronikaWeronika

0 0

Dzięki za porady, w te lato mój ogród będzie wyglądał w końcu inaczej :) 14:31, 03.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NadiaNadia

0 0

Wrócę tutaj w przyszłym sezonie! 11:15, 20.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwaEwa

0 0

Przyda mi się na wiosne 09:36, 24.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%