Zamknij

Upadłość konsumencka - szansa na wyjście z kłopotów finansowych

08:50, 19.06.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:30, 19.06.2019
Skomentuj

Upadłość konsumencka to redukcja lub umorzenie zobowiązań osoby fizycznej. W tym roku rząd chce znowelizować przepisy liberalizujące wymagania dla osób chcących pozbyć się kłopotliwych długów. Teraz będzie łatwiej uzyskać decyzję sądu.

Sądy nie oddalą twojego wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli doprowadziłeś do niewypłacalności na skutek niedbalstwa, czy nieroztropnego działania. Po  nowelizacji prawa upadłościowego łatwiej będzie ogłosić upadłość także osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, emerytom i rencistom. Dzięki zmianom przepisów proponowanym przez rząd Prawa i sprawiedliwości (Zjednoczona Prawica) - więcej osób będzie mogło wyjść ze spirali zadłużenia – oceniają specjaliści od finansów osobistych. Polska nie jest wyjątkiem w tym zakresie. Możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej funkcjonuje w wielu krajach.

Okazuje się, że sporo osób korzysta z tej możliwości. W 2018 roku upadłość ogłosiło 6,5 tys. osób. Jednak, jak twierdzą bankowcy, upadłości rocznie powinno być kilka razy więcej.

Dzięki proponowanej nowelizacji prawa upadłościowego, proces ten stanie się jeszcze prostszy i będzie mogło z niego skorzystać znacznie więcej konsumentów niemogący spłacić swoich długów. Najważniejszą zmianą, którą zaplanowano w stosunku do dotychczasowych uregulowań jest to, że sąd nie odrzuci wniosku nawet jeśli niewypłacalność wynika z niedbalstwa, czy rażącej niefrasobliwości. Stopień zawinienia dłużnika w doprowadzeniu do stanu niewypłacalności lub jego pogłębieniu się będzie brane pod uwagę na etapie ustalenia planu spłat dla pożyczkodawców. Konsument po ogłoszeniu upadłości będzie spłacać zadłużenie od 4 do 7 lat. Tak więc ogłoszenie upadłości wcale nie oznacza całkowitego uwolnienia się od zobowiązań. Chyba, że sąd ustali, że konsument nie jest w stanie spłacać jakichkolwiek rat.

Obecna próba nowelizacji prawa upadłościowego ma znaczenie dla rencistów i emerytów, bowiem przepisy egzekucyjne określą wysokość potrąceń, które pobierze (lub nie) komornik. Do tej pory sądy uznaniowo określały wysokość potrącanej emerytury czy renty, a często nie zostawiano im nawet minimum do przeżycia, ponieważ do masy upadłościowej wpadały całe roszczenia.

Dotychczasowa uregulowania umożliwiały komornikom potrącenie nawet 50 proc. świadczeń emerytalnych czy rentowych. Nowe przepisy przewidują, jaka część dochodu upadłego nie wchodzi w skład masy upadłości. Dłużnikowi ma pozostać co najmniej 750 zł brutto. W ten sposób emeryt czy rencista nie będzie w gorszej sytuacji niż przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką – oceniają prawnicy.

To nie jedyne rozwiązanie kłopotów z długami. Nowa ustawa przewiduje możliwość wnioskowania o postępowanie układowe z wierzycielami, a sprawy będą mogli prowadzić licencjonowani doradcy restrukturyzacyjni, którzy czuwaliby nad wykonaniem układu. Sądy będą też wyłączone ze spraw, gdy dłużnik nie ma żadnego majątku.

Osoby uprawnione, mogą korzystać z pomocy prawnej organizowanej przez starostwa powiatowe. Pisałem o tym w felietonie pt. „Urodziłaś się w 1953 roku? Walcz o większą emeryturę!” na portalu leszno24.pl

Gdzie szukać pomocy? Od stycznia 2019 roku, każde Starostwo Powiatowe jest zobowiązane do udzielania pomocy prawnej tym, którzy nie są w stanie na własny koszt korzystać z pomocy prawnika. Starostwa organizują porady w różnych gminach lub lokalizacjach dwa, trzy razy w tygodniu. Zgłoszenia można dokonywać telefonicznie i tam też otrzymać szczegółowe informacje.

Leszno - 65 529 81 00

Powiat Leszczyński - 65 529 68 01

Powiat Rawicki - 65 546 22 11

Powiat Gostyński - 65 575 25 53

Powiat Wschowski - 65 540 48 00

Powiat Kościański - 65 512 14 20

Powiat Górowski - 65 544 39 00

 

Sławomir Szczot

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%