Zamknij

Pediatra - jaki powinien być dobry specjalista chorób dziecięcych?

13:08, 23.07.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Opieka medyczna nad dziećmi i młodzieżą stanowi niezaprzeczalne wyzwanie, dlatego pediatra powinien charakteryzować się pewnymi cechami. Najmłodsi pacjenci są najbardziej wrażliwi i nie potrafią komunikować swoich potrzeb, dlatego zadaniem lekarza jest wzbudzenie ich zaufania oraz właściwe zbadanie. Czym kierować się przy wyborze pediatry?

Doświadczenie – lekarz tuż po studiach czy z wieloletnią praktyką?

Pediatra musi być przede wszystkim zaangażowany w pomoc najmłodszym pacjentom. Lekarz zaraz po studiach może być tak samo dobrym specjalistą jak osoba dysponująca dwudziestoletnim doświadczeniem. Jeżeli lekarz nie wybrał zawodu z powołania i nie dbał o systematyczny rozwój, po wielu latach praktyki nie będzie potrafił we właściwy sposób zatroszczyć się o dziecko. Ważne jest, aby w każdej sytuacji wykazywał chęć pomocy. Dobry lekarz już w czasie studiów poszerza wiedzę we własnym zakresie, biorąc udział w różnych wydarzeniach środowiska medycznego – uczestniczy w seminariach i szkoleniach. Pediatra w Poznaniu, u którego można zamówić wizytę przez stronę www.neomedica.pl, dysponuje szeroką wiedzą merytoryczną i potrafi obchodzić się z najmłodszymi pacjentami. W poradni dziecięcej zawsze powinna panować atmosfera, która sprawia, że wizyta u lekarza przestaje być stresująca.

Podejście do rodziców i małych pacjentów

Podczas wizyty u pediatry rodzice są czasem bardziej zestresowani niż dziecko, ponieważ bardziej przejmują się jego zdrowiem niż nawet swoim własnym. Lekarz powinien potrafić rozmawiać z rodzicami i poinformować ich o wszystkich ważnych kwestiach, ponieważ w zdenerwowaniu często zapominają, o co chcieli się zapytać. Poza tym musi być otwarty na wszelkiego rodzaju pytania i cierpliwie wyjaśniać wszystkie kwestie dotyczące malucha. Należy zwrócić uwagę, czy pediatra przeprowadza szczegółowy wywiad, czyli wypytuje o kwestie dotyczące rozwoju dziecka i dba o zebranie jak najwięcej informacji o ewentualnych dolegliwościach. Innego pediatry należy szukać, jeżeli nie ma odpowiedniego podejścia do małego pacjenta. Lekarz powinien uśmiechać się do dziecka i mówić łagodnym tonem. Ważne, aby ogrzał stetoskop przed rozpoczęciem badania. Jeżeli będzie irytował się, gdy pacjent będzie się wiercił i płakał, należy zmienić specjalistę.

Sposób przeprowadzania badania

Wizyta w gabinecie lekarskim powinna trwać około 20 minut, aby pediatra był w stanie faktycznie ocenić kondycję zdrowotną dziecka. Kilkuminutowe oględziny nie pozwalają na trafne zdiagnozowanie problemu. Jeżeli mały pacjent jest przeziębiony, lekarz powinien zbadać gardło, ale również osłuchać klatkę piersiową, a nawet zajrzeć do uszu, czy nie rozwija się przypadkiem stan zapalny. Szczegółowe badanie jest konieczne, ponieważ maluch nie potrafi powiedzieć, co go boli.

Możliwość kontaktu w nagłych sytuacjach

U dzieci gorączka, biegunka lub inne dolegliwości mogą pojawić się nagle i wtedy ważne jest, aby móc skontaktować się z pediatrą. Prywatny Pediatra w Poznaniu dba o spokój rodziców i wspiera ich, gdy tylko sytuacja tego wymaga. Przykładowo biegunka u dorosłej osoby nie musi być groźna, ale najmłodszy członek rodziny może wymagać pobytu w szpitalu. Pediatra służy pomocą, gdy rodzice nie wiedzą, co robić.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%