Zamknij

Podnośniki teleskopowe - charakterystyka, rodzaje, zastosowanie

10:18, 30.09.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:20, 30.09.2019
Skomentuj

Podnośniki teleskopowe należą do kategorii podestów jezdnych. Dzięki swojej charakterystycznej budowie z łatwością docierają do trudno dostępnych miejsc i ułatwiają pracę na wysokościach. Co jeszcze wyróżnia podnośniki teleskopowe? Gdzie można je stosować? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań, znajdziecie w naszym artykule!

Czym są podnośniki teleskopowe - charakterystyka

Podnośniki teleskopowe to wielofunkcyjne urządzenia dźwignicowe wyposażone w kosz, przeznaczony do unoszenia osób i ładunków. Swoją nazwę zawdzięczają konstrukcji, której wysuwane ramię niejako przypomina teleskop. Ramię teleskopowe składające się z kilku elementów, dzięki działaniu siłowników hydraulicznych, łańcuchów i lin rozsuwa się na wymaganą wysokość. A bezpieczny kosz z barierami umożliwia pracę przy zachowaniu maksimum bezpieczeństwa. Po zakończonej pracy, operator kosza może nawet samodzielnie z łatwością powrócić na ziemię dzięki funkcji zdalnej obsługi podnośnika. Umożliwia to wydajną pracę na wysokościach, nawet w pojedynkę.
Wysokość robocza podnośników teleskopowych jest bardzo duża - w zależności od modelu, może to być nawet 20 metrów.
Dodatkowym atutem wysuwanych ramion w podnośniku teleskopowym jest możliwość wykonania obrotu w zakresie 360°.

Rodzaje podnośników teleskopowych

rodzaje_podnosnikow_teleskopowyc

Podnośniki teleskopowe są bardzo popularne ze względu na łatwą obsługę, prostą konstrukcję i duże możliwości. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tych pojazdów, warto wiedzieć czym różnią się między sobą.
Podnośniki teleskopowe można podzielić ze względu na:
a) rodzaj napędu:

  • spalinowy;
  • elektryczny.

b) typ budowy ramienia:

  • łamane;
  • proste.

c) sposób transportowania:

  • samojezdne;
  • holowane;
  • przewożone na przyczepach;
  • montowane na podwoziach samochodów.

Każdy z tych podnośników ma nieco inne zastosowanie i możliwości, dlatego pokrótce przedstawiamy je poniżej.

Spalinowe podnośniki teleskopowe

Podnośniki teleskopowe spalinowe (tak jak takie jak tutaj wózki widłowe spalinowe) ze względu na swój napęd są wykorzystywane na zewnątrz pomieszczeń. Wydajny, mocny silnik umożliwia im efektywną, wielogodzinną pracę.
Branże w jakich najczęściej korzysta się z pomocy spalinowych podnośników to:

  • budownictwo;
  • przemysł (w tym także stoczniowy).

Ponadto podnośników teleskopowych spalinowych używa się także do prac związanych z:

  • utrzymaniem infrastruktury;
  • pielęgnacją zieleni;
  • utrzymaniem czystości budynków (np. mycie okien w wieżowcach);
  • ubieraniem drzewek bożonarodzeniowych na rynkach oraz montażem ulicznych dekoracji.

Elektryczne podnośniki teleskopowe

Dzięki zasilaniu elektrycznemu, tego typu podnośniki nie emitują niezdrowych spalin i mogą być wykorzystywane wewnątrz pomieszczeń. Bardzo ważne jest natomiast, w przypadku elektrycznych podnośników teleskopowych:

  • kontrolowanie stanu technicznego akumulatorów;
  • dbanie o regularne i prawidłowe ładowanie baterii;
  • dostosowanie gabarytów urządzenia, tak aby mogło sprawnie poruszać się w pomieszczeniu.

Elektryczne podnośniki sprawdzają się podczas prac w dużych halach, magazynach wysokiego składowania itp. Ułatwiają one wykonywanie prac związanych z utrzymaniem porządku oraz dokonywanie napraw w trudno dostępnych, wysokich partiach pomieszczeń.

Podnośniki teleskopowe proste

podnosniki_teleskopowe_proste

Podnośniki teleskopowe o prostym ramieniu charakteryzuje ramię teleskopowe wysuwane prosto, bezpośrednio nad podestem.
Operator posługujący się tego typu urządzeniem, musi zaparkować je jak najbliżej miejsca docelowego (pod nim), tak aby dotarcie do niego było możliwe w linii prostej, bez konieczności omijania przeszkód.

Podnośniki teleskopowe łamane

Podnośniki z łamanym ramieniem teleskopowym zapewniają nieco większy komfort pracy. Dzięki kilku ruchomym członom ramienia, podnośniki teleskopowe łamane nie muszą być umieszczane bezpośrednio pod docelowym miejscem wykonywania zadania. Tego typu konstrukcja zapewnia tym urządzeniom większą manewrowość i duży zasięg roboczy.
Warto wspomnieć jednak o tym, iż sterowanie podnośnikiem przegubowym, jak inaczej nazywa się podnośniki z łamanym ramieniem teleskopowym, wymaga od operatora umiejętności oraz doświadczenia.

Podnośniki teleskopowe samojezdne

podnosniki_teleskopowe_samojezdn.jpg

Urządzenia samojezdne posiadają jeden z dwu rodzajów, wspomnianych już powyżej, napędów: elektryczny lub spalinowy. Mogą swobodnie i samodzielnie poruszać się po płaskim, utwardzonym terenie. Obsługuje się je z pulpitu lub kosza.
Podczas ich zakupu należy wziąć pod uwagę:

  • maksymalną wysokość robocza;
  • rodzaj napędu;
  • konstrukcję ramienia;
  • maksymalny udźwig;
  • prędkość.

Zaletą podnośników teleskopowych samojezdnych jest mobilność.

Podnośniki teleskopowe holowane

Podnośniki holowane, pomimo iż wyposażone są w koła, nie posiadają własnego źródła napędu. Jak sama ich nazwa wskazuje, w celu ich przemieszczenia konieczne jest użycie samochodu i holowanie.
Jest to wygodne rozwiązanie dla firm, które zajmują się kompleksowymi pracami o szerokim zasięgu (np. budowy całych domów/ bloków itp.), gdyż pozwala na wykorzystanie przestrzeni w pojeździe holowniczym (można nim przewozić materiały lub pracowników) oraz dostarczenie holowanego podnośnika we wskazane miejsce. Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby pojazd holujący podnośnik miał odpowiednią moc oraz hak.

Podnośniki teleskopowe przewożone na przyczepach

Podnośniki, do których transportu konieczne jest wykorzystanie przyczepy są urządzeniami bardziej statycznymi. Nie mają możliwości samodzielnego poruszania się, a w celu ich przemieszczenia należy posiadać przyczepę.
Ten rodzaj podnośników jest zdecydowanie najmniej uniwersalny.

Podnośniki teleskopowe montowane na podwoziach samochodów

podnosniki_montowane_na_podwozia?

Podnośniki montowane na podwoziach samochodów, pomimo iż nie są tak uniwersalne jak samojezdne podnośniki teleskopowe, to posiadają jedną ważną zaletę - mogą z łatwością pokonywać długie trasy do docelowego miejsca pracy. Amortyzacja w przypadku tych urządzeń jest znacznie lepsza niż w przypadku podnośników teleskopowych holowanych. Zdecydowanie łatwiejsze jest także dla kierowcy prowadzenie samochodu z zamontowanym na podwoziu podnośnikiem niż dbanie o holowaną przyczepę. Szczególnie jeśli chodzi o dostarczenie podnośnika do miejsca z trudną, wyboistą drogą dojazdową.

Podsumowanie

Podnośniki teleskopowe znajdują zastosowanie w wielu różnorodnych branżach. Ich duży zakres wysokości roboczej znacząco ułatwia wykonywanie prac na wysokościach.
Szukasz sprzętu do swojego przedsiębiorstwa? Ofertę markowych podnośników i ładowarek teleskopowych znajdziesz na: www.lemarpol.eu/oferta/podnosniki-teleskopowe.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%