Zamknij

3 specjalistów, których warto odwiedzić z małym dzieckiem

11:26, 01.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:27, 01.03.2021

Starając się wybrać jak najlepszą opiekę dla swojego dziecka, powinniśmy myśleć przede wszystkim o wyborze odpowiednich lekarzy. Mowa tutaj o specjalistach, którzy najlepiej znają się na swoim fachu i którzy z ogromną troską zajmą się każdym małym pacjentem. Jakich specjalistów warto odwiedzić z dzieckiem? A może wizyty u pediatry są wystarczające, żeby zadbać o jego zdrowie? Poznajcie 3 najczęściej odwiedzanych specjalistów.

Lekarz opieki podstawowej też jest specjalistą — Pediatra.

Stała opieka tego lekarza to konieczność, nawet jeśli stan zdrowia malucha jest zadowalający. Pediatra to osoba, która będzie prowadziła dziecko aż do ukończenia 18 roku życia. Z tego powodu wybór pediatry powinien być przemyślany — w razie problemów zdrowotnych to właśnie pediatra przepisze skierowania na odpowiednie badania.

Znając historię dziecka, jego stan zdrowia i bacznie obserwując rozwój — pediatra może z największą dokładnością ocenić, czy konieczna jest bardziej szczegółowa diagnostyka. Co więcej, to właśnie ten lekarz powinien być dla matki najbardziej zaufanym źródłem informacji na temat rozwoju malucha i to z nim należy konsultować wszystkie niepokojące spostrzeżenia. Wizyty u pediatry można również wykorzystywać jako czas na rozwiewanie wątpliwości związanych między innymi z dietą dziecka. Z tego powodu poleca się wybór jednego pediatry na cały okres życia dziecka, a ewentualną zmianę przeprowadzić z jak największą starannością.

4 pierwsze tygodnie życia to czas, kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta u pediatry. W przeciągu następnych 4 tygodni należy wykonać szczepienia obowiązkowe, które zostaną wpisane do książeczki zdrowia. Pediatra, choć nie jest specjalistą, to właśnie on zajął pierwsze miejsce na liście lekarzy, których trzeba odwiedzić z dzieckiem. Ma on olbrzymią wiedzę i to właśnie na nim spoczywa odpowiedzialność za prawidłowy stan zdrowia dziecka.

Lekarz specjalista, który kontroluje zdrowie serca — Kardiolog.

Podejrzenie wad w rozwoju serca to powód, dla którego pediatrzy wręczają rodzicom skierowanie do kardiologa. Wady mogą objawiać się między innymi: szmerem, który jest łatwo słyszalny w czasie badania osłuchowego, a także zauważalnym zmęczeniem dziecka w czasie karmienia piersią (dziecko męczy się podczas ssania).

Pozostałymi objawami, zwiastującymi kłopoty natury kardiologicznej są: trudności z przybieraniem na wadze (w przypadku noworodków), utrzymującą się stale bladość skóry wraz z okresowo pojawiającymi się sinym zabarwieniem, dolegliwości bólowe w obrębie klatki piersiowej.

Utrzymujące się dłużej niż kilka dni objawy będą dla pediatry znakiem, że nie można zwlekać z wręczeniem rodzicom skierowania do kardiologa. Można też w tej sytuacji wybrać się do kardiologa prywatnie, na przykład do kardiolog dziecięcy Poznań, szczególnie jeśli zależy nam na szybkim przyjęciu i indywidualnym podejściu do dziecka.

Niezrównana pomoc w rozwoju fizycznym — Neurolog.

Niektóre dzieci rozwijają się wyjątkowo powoli przez pierwsze 2 lata życia. Dopiero po tym czasie zaczynają dorównywać swoim rówieśnikom a czasem nawet znacząco ich prześcigają.

Jak więc odróżnić nieco wolniejszy rozwój od ewentualnych kłopotów natury neurologicznej? Do najczęściej występujących symptomów, które powinny skłonić nas do wizyty u neurologa, należą: wzmożone lub osłabione napięcie mięśniowe, brak odruchu śledzenia wzrokiem po 3 miesiącu życia, a także utrzymująca się asymetria ciała.

Często neurolodzy zlecają dzieciom wykonywanie ćwiczeń. Nie jest absolutnie powód do zmartwień, ponieważ zdarza się, że dolegliwości ustąpiłyby samoczynnie, a ćwiczenia mają na celu głównie poprawę ogólnego stanu zdrowia malucha. Warto potraktować je poważnie, ponieważ mogą stać się zdrowym sposobem na zacieśnianie wzięci z dzieckiem, a także ciekawszą formą spędzania czasu niż zabawa lub oglądanie bajek.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%