Zamknij

Czym jest Ashtanga Yoga?

12:47, 03.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:14, 08.12.2021

Ashtanga Yoga to jedna z najstarszych, a równocześnie najbardziej wyjątkowych odmian jogi, która współczesnemu światu przekazana została przez K. Pattabhi Joisa. Różni się od tradycyjnej  odmiany między innymi zamierzonymi efektami.  Nie chodzi tutaj jedynie o wpływ na ciało, ale również o stymulowanie rozwoju świadomości i działanie na poziomie duchowym, mające na celu oczyszczenie umysłu z nadmiaru myśli. Słowo Ashtanga oznacza „8 gałęzi” czyli ośmiostopniową rozwojową ścieżkę, prowadzącą do wolności duchowej.

Jak wygląda uprawianie Ashtanga Jogi?

Podstawą praktyki jest skoordynowane wykonywanie asan (pozycji) według stałej, niezmiennej sekwencji i łączenie każdego ruchu z kontrolowanym, płynnym oddechem. Pozostawanie w asanach przez czas nie dłuższy niż kilka oddechów sprawia, że jest to znacznie bardziej dynamiczny typ jogi w porównaniu do innych.

Każdy uczeń Ashtanga Jogi zapamiętuje swoją sekwencję i wykonuje ją samodzielnie, w rytmie własnego oddechu, bez konieczności patrzenia na nauczyciela. Ćwicząc więc w tym systemie, można zyskać narzędzie do samodzielnego rozwoju, gdyż ucząc się sekwencji asan znika potrzeba obecności nauczyciela. Znając sekwencję można ją powtarzać samodzielnie niezależnie od miejsca i pory. Sprawia to, że praktykująca osoba może w większym stopniu skupić się na sobie i obudzić swojego wewnętrznego nauczyciela. Wystarczy mata do jogi.

Ashtanga Joga w osobach początkujących nierzadko wywołuje niepokój, gdyż wydaje się im znacznie bardziej wymagająca ze względu na to, że konieczne jest włożenie dodatkowego wysiłku w zapamiętanie sekwencji. Szybko jednak można się przekonać, że to wcale nie jest tak trudne, a korzyści są na tyle duże, że warto się temu poświęcić. 

Ashtanga Joga – korzyści

Główną korzyścią z praktykowania jogi bez nauczyciela jest przeniesienie uwagi z zewnątrz do wewnątrz, co prowadzi do medytacji. Pozwala to zwiększyć świadomość swojego ciała, a także wyciszyć myśli i odprężyć umysł. Podróż w głąb siebie może stać się niezwykłą i fascynującą przygodą. Samemu można wyczuć, gdzie w ciele znajdują się napięcia lub blokady energetyczne, a następnie zacząć pracować nad ich usunięciem dzięki rozciąganiu i odpowiedniemu oddechowi. Co więcej, zwiększenie świadomości własnego ciała, oraz zapoznanie się z jego możliwościami i ograniczeniami pozwala uniknąć kontuzji.

Inną korzyścią jest to, że praktykująca osoba wykonuje taką sekwencję, na jaką akurat ma ochotę, nic nie jest jej narzucane z góry. Sprawia to, że poziom trudności dostosowany jest do stopnia zaawansowania ucznia. Co więcej, ćwiczenie jogi w systemie Ashtanga ma na uwadze indywidualne predyspozycje ciała, dlatego też brak tutaj sztywnych zasad, co do tego jak powinno się wykonywać daną asanę.

Historia Ashtanga Jogi

Szkoła Ashtanga Jogi powstała w południowej części Indii w mieście Mysore i znajduje się tam do teraz. Dziś prowadzi ją  wnuk założyciel Pattabhi Joisa – Sharata Joisa. Za sprawą tego, że Pattabhi Jois lata temu postanowił nauczać także mieszkańców Zachodu, Ashtanga Joga jest nam znana i dziś jest jednym z najpopularniejszych systemów praktyki jogi na świecie.

Główne założenia Ashtanga Jogi to:

1. przeniesienie uwagi do wewnątrz
2. zaufanie sobie
3.poznanie możliwości swojego ciała
4. rozwój duchowy
5. oczyszczenie umysłu z nadmiaru myśli

Jeśli więc chcesz osiągnąć to i wiele więcej, spróbuj tej wyjątkowej odmiany jogi. Jak zresztą potwierdza ekspert ze strony Aldonayoga: praktyka Ashtanga Jogi ma działanie terapeutyczne, bez wątpienia więc warto jej spróbować.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%