Zamknij

Jak ochronić oszczędności przed inflacją? Wybierz metale szlachetne

09:42, 18.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 18:55, 21.01.2022

Inflacja już w pierwszych miesiącach 2022 roku może przekroczyć 10%. W praktyce oznacza to nie tylko, że stać na mniej, ale także że wzrost cen „zjada” nasze oszczędności. Jest jednak kilka sposobów, by się przed tym bronić. Jednym z nich jest inwestycja w metale szlachetne, w tym najchętniej wybierane przez inwestorów złoto. Jak bezpiecznie kupić kruszce i o czym pamiętać, by ta forma zabezpieczenia kapitału okazała się korzystna?

Jak inwestycja w złoto pozwala chronić oszczędności?

Złoto jest uznawane za bezpieczną przystań inwestorów, ponieważ w długiej perspektywie nigdy nie traci na wartości. Jego wartość jest również niezależna od bieżącej koniunktury. Gdy w gospodarce rośnie inflacja, realna wartość pieniądza maleje (za tyle samo możemy kupić mniej). Wartość metali szlachetnych jest odzwierciedlona w fizycznie rozumianym kruszcu, tzn. nie ma – jak waluty – wartości umownej. W sytuacji kryzysów gospodarczych (np. nieudanej reformy finansowej, hiperinflacji) oraz nieprzewidzianych zdarzeń (konflikty zbrojne, kataklizmy, epidemie) wartość złota nie spada, a często nawet wzrasta. Złoto i srebro są rozpoznawalne na całym świecie i niemal zawsze można je wymienić na inne dobra (w tym pieniądze) odpowiadające ich realnej wartości.

Złote sztabki – od 1 g do nawet 1 kg kruszcu

Znaną od lat formą inwestowania w złoto są sztaby. Warto dodać, że sztabkach sprzedaje się także inne metale szlachetne: srebro, platynę i pallad. Nie każdy wie, że aby kupić sztabę kruszcu, wcale nie trzeba inwestować ogromnych sum. Współcześnie złote sztabki wytwarzane są w wielu wariantach – od 1 grama (które na początku 2022 roku kosztują około 300 zł) aż do odlewów kilogramowych (za które trzeba zapłacić około 250 000 zł). Dzięki temu inwestycja w złoto jest dostępna zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych inwestorów.

Aby kupić sztabki bezpiecznie, najlepiej wybierać produkty uznanych producentów, akredytowanych przez prestiżowe instytucje nadzorujące rynek metali szlachetnych, takie jak LMBA (Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców). Godni zaufania producenci to między innymi Valcambi, PAMP Suisse, czy Argor-Heraeus. Kupując te produkty, inwestor zyskuje gwarancję w zakresie masy i czystości kruszcu oraz pewność, że można je będzie zbyć w niemal każdym miejscu na świecie.

Złote monety – sprawdzona forma inwestycji

Współcześnie dużą popularnością cieszy się również inwestowanie w monety bulionowe. W odróżnieniu od monet kolekcjonerskich są to produkty inwestycyjne. Oznacza to, że relatywnie łatwo je sprzedać, a ich wartość zależy wprost od masy kruszcu. Warto pamiętać, że złoto inwestycyjne (dotyczy monet, ale też sztabek wysokiej próby) jest zwolnione z podatku VAT.

Monety bulionowe można kupić w kilku wariantach w zakresie masy. Najpopularniejszym wyborem są produkty o wadze 31,1 g, czyli jednej uncji trojańskiej (1 oz). Takie monety produkują wszystkie największe mennice świata. Ich zdobienie nawiązuje zwykle do kultury i tradycji kraju, w którym są wybijane. Wśród popularnych przykładów warto wymienić Australijskiego Kangura, Kanadyjskiego Liścia Klonowego, Amerykańskiego Bizona, czy Chińską Pandę. Pierwszą monetą bulionową był natomiast wybity w RPA Krugerrand – jest emitowany od lat 60. XX wieku, a jego wyjątkowość polega na dodaniu do stopu niewielkiej domieszki miedzi, co pozwoliło uzyskać charakterystyczną złotobrązową barwę.

Dla inwestorów dysponujących mniejszym kapitałem dostępne są także monety o mniejszej masie, np. 1/2 oz lub 1/4 oz, które są proporcjonalnie tańsze. Za jednouncjową szczerozłotą monetę trzeba zapłacić około 7 500 - 8 000 zł.

Gdzie bezpiecznie kupić złoto?

Współcześnie pewny i bezpieczny zakup złota możliwy jest przez internet. Wybierając sprzedawcę, trzeba sprawdzić, czy posiada stosowne pozwolenia na obrót metalami szlachetnymi. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na inne elementy świadczące o wiarygodności dealera. Będzie to relatywnie krótki czas dostawy większości produktów (co oznacza, że sprzedawca rzeczywiście je posiada i nie będzie spekulował naszym kapitałem), oraz fizycznie rozumiany salon sprzedaży, w którym można obejrzeć oferowane produkty.

Takim sprzedawcą jest na przykład ASCOIN, który prowadzi sprzedaż metali szlachetnych online (za pośrednictwem serwisu https://ascoin.pl/) oraz tradycyjnie, w swoim warszawskim salonie przy ul. św. Barbary 4. Delaer ten posiada zezwolenie NBP na handel złotem oraz platyną dewizową. Sztabki i monety inwestycyjne są sprzedawane z niezbędnymi certyfikatami autentyczność, a wiele z nich można zamówić z krótkim terminem dostawy (wysyłka nawet w 24 godziny od zakupu).

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%