Zamknij

Jak wydać książkę w 2022 roku? Model tradycyjny i jego alternatywa

08:05, 23.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:15, 23.06.2022

Jeszcze dwie dekady temu jedynym sposobem wydania książki było skorzystanie z tradycyjnego modelu wydawniczego. Trudno było wybić się z tłumu. Trafiało się na bardzo konkurencyjny rynek, nasycony tysiącami publikacji i setkami autorów, którzy mieli nadzieję, że ich dzieła wyróżnią się na tle konkurencji. Dziś wciąż nie jest łatwo, ale masz do dyspozycji także dodatkowe rozwiązania. Opisujemy model tradycyjny i przedstawiamy alternatywnę na to, jak wydać książkę w 2022 roku.

Wydanie w modelu tradycyjnym

Wielu początkujących autorów, którzy chcą opublikować książkę, myśli, że model tradycyjny we współpracy ze znanym wydawnictwem to jedyny sposób, aby odnieść sukces jako pisarz. Inni uważają, że bariera wejścia w takim modelu jest zbyt wysoka i nie mają szans na zostanie zauważonym. Żadne z tych założeń nie jest w 100% poprawne.

Wydawnictwo tradycyjne może wiązać się z wieloma wyzwaniami, ale to nie znaczy, że nie jest to opłacalna opcja. Wielu autorów odnosi sukces dzięki tej metodzie. Trzeba jednak pamiętać, że znalezienie odpowiedniego wydawnictwa, które zechce zaryzykować z publikacją Twojej książki, zwłaszcza jeśli nie masz jeszcze zbudowanej bazy czytelników lub po prostu debiutujesz, może wymagać dużo czasu i wysiłku.

Jak wydać książkę (https://novaeres.pl/jak-wydac-ksiazke) w takim modelu? W wielkim skrócie – zwykle konieczne jest wysłanie gotowego tekstu do danego wydawnictwa i zaproponowanie mu współpracy. Jeśli taki podmiot wybierze Twoją książkę, otrzymasz z góry zaliczkę na prawa autorskie i zawrzesz umowę. Następnie wydawnictwo zajmie się redakcją, projektowaniem okładki, produkcją i dystrybucją Twojej książki.

Wydanie w modelu subsydiowanym

Drugie z proponowanych rozwiązań na to, jak wydać książkę, łączy model tradycyjny z elementami self-publishingu. Sposób ten polega na udziale autora w kosztach całego procesu wydawniczego. Jeśli chcesz wydać książkę w tym modelu, musisz zaangażować środki finansowe już na samym początku. Pokrywasz określoną część wydatków. Pozostałe koszty bierze na siebie wydawca, zajmując się opracowaniem książki, jej dystrybucją i promocją. Zwykle autorowi jest proponowana umowa, obejmująca zgodę na opłacenie części kosztów powstania oraz rozpowszechnienia książki, a także przekazaniu części dochodów z jej sprzedaży.

Dla kogo model subsydiowany będzie dobrym wyborem? Rozwiązanie to powinno zainteresować przede wszystkim początkujących autorów, w tym zwłaszcza debiutantów. Partycypacja w kosztach wydania książki w zamian za odpowiednie kompetencje, narzędzia i wsparcie marketingowe może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem oraz dać szansę na zbudowanie sobie pozycji na rynku. To także model, sprawdzający się w przypadku publikacji specjalistycznych (z wąskim gronem odbiorców) oraz twórczości świadomie skierowanej do określonego kręgu osób.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%