Zamknij

Czy warto kupić nowy dom w stylu skandynawskim we Wrocławiu?

13:28, 08.08.2022 . Aktualizacja: 14:59, 08.08.2022

Domy w stylu skandynawskim cieszą się coraz większym uznaniem we Wrocławiu, jak i w całej Polsce. Tego typu domy stanowią swego rodzaju alternatywę dla standardowych domów murowanych. Jednak mimo rosnącej popularności domów w stylu skandynawskim, wzbudzają one wiele emocji, a także różnych opinii.

Drewniany dom w technologii szkieletowej to typowy dom w stylu skandynawskim. Przykładowo w Norwegii takie domy buduje się dla potrzeb mieszkalnych, ale także jako budynki użyteczności publicznej. Domami kanadyjskimi nazywane są domy budowane w technologii norweskiej. Te szkieletowe drewniane domy popularne są zarówno w Kanadzie jak również w Stanach Zjednoczonych. Oferty nowych domów we Wrocławiu w tym w stylu skandynawskim możesz znaleźć na portalu Investmap: https://investmap.pl/rynek-pierwotny/domy/wroclaw 

Jak buduje się domy skandynawskie?

Przy budowie takiego domu na początek przygotowuje się posadowienie. Może ono się składać z płyty betonowej bądź ławy. Ma to na celu zabezpieczenie przed zawilgoceniem. Tego typu konstrukcje muszą być wykonywane we wszystkich miesiącach poza tymi zimowymi. Pozostałe elementy mogą być budowane w każdej porze roku, nawet zimą.

Szkielet budynku wznosi się z drewna skandynawskiego. Począwszy od parteru, za pomocą systemu łączników, łączy się ze sobą konstrukcje ścian. Przy budowie szkieletu wykorzystuje się zazwyczaj deski sosnowe lub świerkowe o grubości 38mm. Na ściany wewnętrzne stosuje się deski o szerokości 89mm, a na ściany zewnętrzne 140mm. W szkielecie oczywiście uwzględnia się również otwory na drzwi i okna. Materiał izolacyjny wypełnia środek i zabezpieczony jest z obu stron poszyciem. Jako materiał izolacyjny używana jest wełna mineralna lub sypkie materiały. Warstwę wiatroizolacyjną układa się pod okładzinę zewnętrzną. Poszycie natomiast przychodzi dopiero na nią. Deski, płyty OSB czy siding pełnią rolę poszycia zewnętrznego, które odpowiada roli elewacji.

Warstwa paraizolacyjna, a następnie deski, płyty kartonowo – gipsowe, czy płyty OSB stanowią wewnętrzną stronę ścian domu szwedzkiego. Natomiast deski pełniące funkcję żeber stropu układa się na stojące ściany parteru. Do tych żeber przymocowuje się podłogę wykonaną z desek lub płyt. Dopiero po tym etapie wykonuje się konstrukcję ścian wyższej kondygnacji. Całość natomiast przykrywa się więźbą dachową.

Równie dobrze dom w stylu skandynawskim może być wykonywany z gotowych elementów modułowych, wykonanych w fabryce. Dzięki temu proces budowy będzie jeszcze szybszy.

Domy skandynawskie budowane z modułów

W przypadku domków skandynawskich prace na mokro wymagają tylko fundamenty. Dlatego, poza tym elementem, który musi być wykonany poza zimą, pozostałe elementy konstrukcyjne można budować cały rok. Jednak warto zaznaczyć, że budowa w wyżej prezentowanej technologii trwa jedynie 3 miesiące. Równie popularne są domy kanadyjskie budowane z modułów, których montaż trwa tylko kilka dni. W takiej technologii można z dużą łatwością rozbudowywać i modyfikować taki dom.

Energooszczędność to cecha domów skandynawskich budowanych z modułów. Poza tym charakteryzują się wysoką dźwiękoszczelnością i niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Jest jednak jeden warunek, trzeba wybrać takiego producenta, który ma doświadczenie w tej technologii. Jest to o tyle ważne, że każdy błąd bądź zastosowanie nieodpowiednich materiałów może wywołać poważne konsekwencje. Dużym plusem może być również to, że w zależności od projektu, takie domy mogą być niepowtarzalne. Dlatego można zaprojektować taki dom zgodnie z własnymi oczekiwaniami.

Jakie są koszty budowy domów skandynawskich?

Koszt budowy domu w stylu skandynawskim wynosi około 2 tys. zł/mkw. Warto dodać, że większość firm wykonujących takie domy daje gwarancję 30 lat na konstrukcje domu w stylu skandynawskim. Jest wiele przykładów w krajach skandynawskich na długowieczność takich budynków.

Jakie są zalety domów skandynawskich?

Ważną zaletą tego typu domów jest szybkość ich budowy oraz możliwość budowania w każdej porze roku, poza fundamentami. W porównaniu z tradycyjnymi murowanymi domami, koszt budowy domu skandynawskiego jest stosunkowo niski. Kolejną korzyścią jest to, że taki dom szybko się nagrzewa i ma niskie straty ciepła. To powoduje, że koszty ogrzewania takich domów są stosunkowo niskie. Kolejną zaletą jest to, że można taki dom rozbudowywać i modyfikować w dowolnym momencie.

Jakie są wady domów skandynawskich?

Chyba jedną z największych wad jest po prostu to, że można przy budowie domu skandynawskiego popełnić błędy, jeśli weźmie się ekipę z niewielkim doświadczeniem. To może znacznie podwyższyć ostateczne koszty budowy. Dlatego warto skorzystać z możliwości zakupu nowego domu skandynawskiego od dewelopera we Wrocławiu. Wtedy mamy pewność, że taki dom będzie dobrze wykonany. Poza tym deweloper zajmie się różnymi formalnościami, dzięki czemu znacznie zyskujemy na czasie.

Fot:. Jakub Zazula, investmap.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%