Zamknij

Rodzaje tworzyw sztucznych, które mogą być przetwarzane na granulat do wtryskarek

09:54, 09.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:03, 09.08.2022

Podstawową formą recyklingu tworzyw sztucznych jest ich przetworzenie w granulat do wtryskarek, który może zostać ponownie wykorzystany w procesach produkcyjnych. Rozwiązanie to nie tylko pozwala chronić naszą planetę, ale również zmniejszyć koszty produkcji elementów z tworzyw sztucznych. W związku z tym, jakie rodzaje tworzyw sztucznych mogą być poddawane procesowi granulowania?

Na czym polega proces przetwarzania tworzyw sztucznych na granulat do wtryskarek?

Granulat do wtryskarek produkowany z recyklingowanych tworzyw sztucznych jest materiałem o tych samych parametrach użytkowych co oryginalne tworzywo. Możliwe jest to za sprawą tego, że w procesie jego produkcji zebrane odpady tworzyw sztucznych są najpierw segregowane na poszczególne rodzaje, a następnie oczyszczane oraz rozdrabniane z zastosowaniem specjalistycznych maszyn. Dodatkowo produkowany w ten sposób granulat do wtryskarek może być również uszlachetniany, dzięki temu cechuje się on lepszą jakością. 

Rodzaje granulatu do wtryskarek produkowanego z recyklingowanych tworzyw sztucznych

W przedsiębiorstwach produkujących granulat do wtryskarek z recyklingowanych tworzyw sztucznych, takich jak BielMet z Bielska-Białej dostępne są jego różne rodzaje, które można podzielić na przykład na trzy główne kategorie:

  • przemiały, takie jak PP/PE powstające z różnokolorowych plastików, PP przemiał jasny powstające między innymi z opakowań po jogurtach, HDPE produkowane z opakowań po chemii gospodarczej oraz butelek, 
  • przemiały poprodukcyjne PP TD, PP, PP GF lub LDPE produkowane z tworzyw sztucznych będących odpadami pochodzącymi między innymi z branży automotive,
  • tworzywa techniczne takie jak PC/ABS, ABS, PA oraz PS. 

Dzięki temu znajdują one ponowne zastosowanie w wielu różnorodnych branżach bazujących na produkcji za pomocą granulatu do wtryskarek. 

Do czego można wykorzystać granulat do wtryskarek pochodzący z recyklingowanych tworzyw sztucznych?

Ze względu na identyczne parametry i cechy granulatu do wtryskarek, jak w przypadku tworzyw sztucznych, z których on powstaje, może być on stosowany bez obaw o obniżenie jakości produkowanych elementów w wielu różnorodnych procesach. Granulat do wtryskarek z recyklingowanych tworzyw sztucznych z powodzeniem jest wobec tego stosowany do:

  • produkcji różnorodnych opakowań, 
  • produkcji obudów urządzeń RTV oraz AGD, 
  • produkcji przedmiotów codziennego użytku z plastiku, 

produkcji części oraz podzespołów w branży motoryzacyjnej. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%