Zamknij

Na czym polega impregnacja betonu?

14:01, 17.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:01, 17.08.2022

Posadzki betonowe cechują się wytrzymałością i praktycznością, dlatego tak często występują w magazynach czy halach przemysłowych. Są to jednak miejsca, w których wspomniane podłoże może być narażone na spore obciążenia, a także styczność ze szkodliwymi substancjami. Z tego powodu po czasie może ulec uszkodzeniu. By się przed tym uchronić, wskazana jest impregnacja betonu. Na czym polega i jak powinna przebiegać?

Impregnacja posadzek

Impregnacja jest procesem polegającym na naniesieniu na daną powierzchnię specjalnych substancji (impregnatów), których cel polega na wzmocnieniu i zabezpieczeniu podłoża przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu można ograniczyć między innymi uszkodzenia mechaniczne, wnikanie wody oraz innych substancji czy spowolnić proces erozji, kończąc na poprawie estetyki powierzchni.

Przed impregnacją posadzki należy odpowiednio przygotować jej powierzchnię, ponieważ w przeciwnym wypadku użycie nawet najbardziej profesjonalnych środków nie zapewni satysfakcjonujących efektów. Co w takim razie należy zrobić?

Czyszczenie posadzki betonowej

Przed pokryciem powierzchni impregnatem należy przeprowadzić dokładne czyszczenie posadzki betonowej. Odbywa się to z udziałem specjalistycznych środków chemicznych, które są nakładane profesjonalną aparaturą. Kolejnym elementem jest zastosowanie maszyn szorujących wyposażonych w pady diamentowe, które zdzierają wierzchnią część posadzki i wygładzają powierzchnię. Dzięki temu można usunąć większość niepożądanych zarysowań, zabrudzeń czy nierówności. Czyszczenie posadzki betonowej to nie wszystko, ponieważ pod koniec pracy konieczne jest zneutralizowanie stosowanych środków chemicznych oraz osuszenie całej powierzchni. Dopiero wtedy można rozpocząć właściwą impregnację betonu.

Impregnacja betonu

Impregnacja posadzki betonowej jest bardzo dobrym rozwiązaniem - preparat wnika głęboko w strukturę materiału i wypełnia drobne uszkodzenia. Zależnie od stanu podłoża, nanosi się od jednej do trzech warstw produktu. Należy go pozostawić do wysuszenia, dzięki czemu substancja zwiąże się z betonem. Nie jest to jednak koniec prac - po wyschnięciu specjaliści stosują wysokoobrotową polerkę, dzięki czemu nawierzchnia zostaje dodatkowo utwardzona i otrzymuje połysk. Największą zaletą impregnacji betonu jest uodpornienie posadzki na szkodliwe działanie wahań temperatur oraz zjawisk atmosferycznych (jak np. deszcz czy śnieg). Proces ten w towarzystwie czyszczenia dodatkowo zwiększają odporność podłoża na ścieranie, pylenie bądź wchłanianie cieczy. Mówiąc ogólnie, impregnacja stanowi świetny sposób na zabezpieczenie posadzki przed szkodliwymi czynnikami i zwiększenie jej żywotności. Beton pozostanie w dobrym stanie przez długi czas, co odkłada konieczność wymiany podłoża, która skądinąd jest wyjątkowo kosztowna.

Impregnacja posadzki - co się stanie, jeśli się jej nie wykona?

Beton jest dość miękkim materiałem, dlatego przez tarcie i piasek niezaimpregnowana powierzchnia będzie pylić oraz powstaną na niej liczne rysy czy zniekształcenia. Ponadto wspomniany materiał chłonie ciecze, które powodują nieestetyczne odbarwienia. Jednak szczególnie niebezpieczne jest zjawisko powiększania objętości przez wodę przy ujemnych temperaturach - na skutek rozprężenia niezaimpregnowana posadzka może pękać.

Impregnacja betonu - jak często zachodzi konieczność jej przeprowadzania?

Jak często należy wykonywać impregnację oraz czyszczenie posadzki betonowej? Jest to istotny element konserwacji obiektu zarówno nowego, jak i użytkowanego od lat. Zasadniczo nie trzeba powtarzać procesu rokrocznie. Jednak w przypadku posadzki narażonej na większe odkształcenia i kontakt ze szkodliwymi substancjami warto impregnować ją regularnie, na przykład raz na półtora roku.

Impregnacja betonu jest szczególnie ważna w przypadku nowych posadzek. Jeśli materiał został świeżo wylany, to warto wykonać omawianą czynność w pierwszych tygodniach, natomiast później po roku. Jest to związane z faktem, że pełne wiązanie betonu trwa nawet kilka miesięcy.

Więcej na https://regeneracja-posadzek.pl/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%