Zamknij

Opisałem swoją drogę do asklepiejonu. Prof. Edmund Waszyński

10:27, 23.09.2020

Mam takie marzenie, żeby każdy z mieszkańców Leszna tę książkę przeczytał. Tak o najnowszym wydawnictwie Miejskiej Biblioteki Publicznej mówił prezydent Łukasz Borowiak 9 września 2020 r. w Miejskim Ośrodku Kultury. Publikacja nosi tytuł „Droga do asklepiejonu”, a jej autorem jest Edmund Waszyński, ceniony lekarz, wykładowca akademicki, profesor medycyny, uhonorowany tytułem "Zasłużony dla Miasta Leszna". Książka porusza wiele wątków związanych z jego życiem i dorobkiem zawodowym, będąc jednocześnie fascynującą wędrówką po dawnym Lesznie.

Spróbujmy więc cofnąć się w czasie. Jest rok 1959. Młody absolwent medycyny stara się o pracę w leszczyńskim szpitalu. Podejmuje odważną decyzję i wkrótce rozpoczyna karierę zawodową w charakterze wolontariusza. Fragment zaczerpnięty z początku autobiografii oraz kilka innych, w trakcie wieczoru, zaprezentował aktor Marek Prałat. Publiczność wysłuchała też wielu anegdot i wspomnień, a całą rozmowę poprowadziła Magda Nowak, która przyznała, że jest to jedno z najbardziej wzruszających spotkań w jej karierze.

O tym, jak wielką siłę rażenia ma książka i o tym, ile emocji pomieścić mogą kartki papieru, przekona się każdy, kto zdecyduje się po nią sięgnąć. Sam autor zapewniał, że choć na koncie ma kilkanaście publikacji naukowych, do tej musiał przygotować się w sposób szczególny. Wydaje mi się, że ma Pan lekkie pióro, bo to co mogliśmy usłyszeć, świadczy o tym, że ma Pan niesamowity talent – zauważył prezydent Leszna.

Ta książka zrodziła się z rozmów z moimi dziećmi. Moje dzieci zawsze pytały, jak wyglądało Leszno w czasie międzywojennym, w czasie okupacji. Jak tu żyliście? Myślę, że również z opowieści mojego ojca, który często snuł nam historie o Powstaniu Wielkopolskim. Ale jest jeszcze inny wątek, który zdecydowałem, że tam powinien się znaleźć. Opisałem swoją drogę do asklepiejonu, do naszego współczesnego... I też trochę jest o naszym szpitalu – mówił autor.

Z pewnością takiej książki jeszcze w Lesznie nie było. I nie było takiej premiery. Mimo trudnych okoliczności, sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury, wypełniła się po brzegi. Wśród gości obecna była rodzina Edmunda Waszyńskiego, przyjaciele, współpracownicy, pacjenci, regionaliści, radni miejscy z przewodniczącym Tomaszem Malepszym na czele. Uroczystość była elementem świętowania 100-lecia powrotu Leszna do Macierzy. Po niej odbył się koncert Justyny Szafran, zakończony piosenką „Niech żyje bal”, cytowaną przez profesora w autobiografii. Większość spośród obecnych osób skorzystało z okazji kupna książki, rozmowy z autorem i uzyskania pamiątkowej dedykacji.

www.mbpleszno.pl

facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
Jeżeli przypadkowo znalazłeś się w tym video, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: [email protected]

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz