Zamknij

Leśnicy, służby weterynaryjne i 50 żołnierzy przeszukują lasy w okolicach Wijewa! (zdjęcia)

11:21, 21.02.2020 J.W, fot. P. Piotrowski Aktualizacja: 15:10, 22.02.2020
Skomentuj

Służby leśne i weterynaryjne oraz 50 żołnierzy leszczyńskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej przeczesuje w piątek las w okolicy Wijewa w poszukiwaniu padłych dzików, które mogą być zarażone wirusem ASF.

Uczestnicy akcji wyruszyli o godz. 9 sprzed Urzędu Gminy Wijewo. Są wśród nich leśnicy, powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie, przedstawiciele gminy Wijewo i żołnierze WOT, bo już wcześniej niejednokrotnie podawano, że pomogą w poszukiwaniu padłych dzików, od których próbki będą badane pod kątem wirusa afrykańskiego pomoru świń. Akcja miał potrwać 6-7 godzin.

Jest natomiast decyzja Komisji Europejskiej dotycząca objęcia całej gminy Wijewo tak zwaną czerwoną strefą, w której obowiązują ograniczenia dotyczące m.in. przemieszczania świń, mięsa wieprzowego i innych produktów pozyskanych od świń i dzików. Do tej pory strefa czerwona obowiązywała tylko w części gminy Wijewo, graniczącej z gminą Sława w powiecie wschowskim. Strefą żółtą, czyli ochronną objęta jest natomiast reszta powiatu leszczyńskiego.

Gminę Wijewo dlatego objęto w całości strefą czerwoną, że w ostatnich tygodniach w powiecie wolsztyńskim, sąsiadującym z powiatem leszczyńskim, stwierdzono kolejne przypadki ASF u padłych dzików, a to oznacza wzrost poziomu ryzyka przeniesienia wirusa na teren gminy Wijewo.

W związku z tym ryzykiem już w ostatnich tygodniach postawiono ogrodzenie z siatki chroniące przed przedostawaniem się dzików z powiatu wschowskiego do leszczyńskiego. Ogrodzenie powstało wzdłuż drogi od strony Wschowy do Dębowej Łęki przy granicy z gminą Święciechowa, ale ciągnie się także, łącznie z wcześniej wybudowanym odcinkiem, do granicy z powiatem wolsztyńskim.
W ubiegłym roku w Lubuskiem, w tym na terenach graniczących z powiatem leszczyńskim, znaleziono 18 martwych dzików, u których badania wykazały wirus ASF. Najbliżej - około 11 km od gminy Wijewo. W tym roku, jak wynika z danych Głównego Inspektoratu Weterynarii, w Lubuskiem stwierdzono już około 40 przypadków ASF u dzików (wszystkie padły), w tym 12 w gminie Sława, natomiast w Wielkopolsce 6 - wszystkie w powiecie wolsztyńskim.

(J.W, fot. P. Piotrowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

kakakaka

1 0

Na mapach ASF czerwona strefa jest do granicy z Niemcami , ale u nich nie ma żółtej strefy ochronnej , trochę szydząc - nasz główny lekarz weterynarii zapomniał wnioskować o wyznaczenie , czy w UE są rózne standardy ? 15:12, 21.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

AmoreAmore

3 0

Haha UE tu na rolników już bez gumy i to w głęboko w tyłku..nie dało Ziębic zniszczyć rynkiem więc trzeba zlikwidować przepisami i paragrafami...A my będziemy kupować zachodni syf mięsny śmierdzący z daleka... 20:57, 21.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%