Zamknij

Kostka brukowa - zasady układania kostki

10:29, 26.02.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:30, 26.02.2020
Skomentuj

Układanie kostki brukowej nie jest czynnością bardzo skomplikowaną, o ile nie pomija się etapów jej układania i nie zapomina o wszystkich aspektach związanych z tym zagadnieniem. Czy trzeba koniecznie wynajmować do tego celu fachowców i co jest ważne przed, podczas i po ułożeniu kostki brukowej?

Określenie przeznaczenia płaszczyzny do wyłożenia kostką brukową

Podstawą przystąpienia do brukowania jest określenie, czy dana płaszczyzna będzie przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszego, np. ścieżka ogrodowa, czy też będą się po niej poruszać również samochody, w tym ciężkie, np. ciężarówka z opałem lub wywożący nieczystości beczkowóz. Jest to istotne, ponieważ dla ruchu pieszego wystarczy standardowa kostka o grubości 6 cm, gdy pod auta ciężarowe stosuje się kostki grubsze, o grubości przynajmniej 8 cm. Przy tym prawdą jest, że powierzchnie, na których auta pojawiają się sporadycznie nie muszą być specjalnie przystosowywane, o ile cała nawierzchnia wykonana będzie zgodnie z zasadami.

Etapy układania kostki brukowej

Jeżeli nie zlecamy wykonania zabrukowania danego terenu specjalistycznej firmie, do pracy przystępujemy nie pomijając żadnego z poniższych etapów, z których wyniknie również konieczność posiadania bądź wynajęcia odpowiedniego sprzętu oraz przygotowania niezbędnych materiałów.

Korytowanie

Po wymierzeniu i ustaleniu górnej granicy nawierzchni (należy to zaznaczyć za pomocą wbitych w ziemię słupków i przeciągnięciu pomiędzy nimi sznurka) należy wykonać tzw. korytowanie. Polega ono na wybraniu rodzimego gruntu do głębokości nawet 50 cm (do użytku przydomowego zazwyczaj wystarczy 30-35 cm), a jeżeli grunt jest sypki, np. po uprzednim nawiezieniu ziemi w celu podniesienia działki, trzeba również płaszczyznę zagęścić za pomocą mechanicznej ubijarki zwanej potocznie zagęszczarką.

Niwelowanie

Wyrównanie płaszczyzny wraz z wyznaczeniem spadków, które są konieczne dla zapobieżenia powstawaniu kałuż przy opadach deszczu. Spadki powinny wynosić od 2 do 2.5 procenta.

Podbudowa

Przy domach najczęściej stosowany jest do tego celu zwykły piasek lub żwir, ale prawidłowa podbudowa powinna być wykonana z gruzu betonowego albo kruszyw naturalnych lub łamanych. Grubość podbudowy to ok. 20 cm, a materiał musi być rozprowadzony równomiernie i zagęszczony. Przy wykonywaniu podbudowy złożonej z warstw o różnej grubości frakcji, każdą z warstw należy zagęszczać oddzielnie.

Obramowanie

Obramowanie dla kostki brukowej musi być wykonane z każdej strony, z uwzględnieniem docelowej wysokości kostki, jeżeli krawężniki wkopujemy w grunt. W wypadku zastosowania specjalnie wykonywanych do tego celu obrzeży, układamy takowe jeszcze przed zagęszczeniem podbudowy, a po zagęszczeniu jedynie miejsc ich położenia. Wymierzamy wszystko tak, aby kostka brukowa (Konin) po ułożeniu nieco wystawała ponad obrzeża, umożliwi to swobodny spływ wód opadowych. W wypadku układania nawierzchni z montowanymi odpływami, lepiej do wykonania całości wynająć specjalistów.

Podsypka

Specjalistycznie używa się do tego celu odsiewek kamiennych, ale najpopularniejsze zastosowanie ma tzw. chudy beton, czyli cement wymieszany z piaskiem (ok. 60-100 kg cementu na 1 metr sześcienny piasku). Podsypkę należy ułożyć bardzo starannie, a nadmiar zebrać za pomocą specjalnie wyciętej deski przesuwanej po obrzeżach. Jej powierzchnia musi być równa, a grubość podsypki to ok. 3-5 cm. Posypki nie ubijamy.

Układanie kostki

Kostkę układamy równo, ale nie dobijamy na ścisk do siebie, przesuwając się w kierunku układania. To ważne, aby przesuwać się po kostce, a nie po podsypce.

Spoinowanie

Na kostce rozsypujemy wysuszony drobnoziarnisty piasek i za pomocą zmiotki starannie wypełniamy nim szczeliny pomiędzy kostkami. Należy pamiętać, aby przed ostatnim etapem starannie oczyścić powierzchnię z nadmiaru piasku, zapobiegnie to powstawaniu uszkodzeń i przebarwień na kostce.

Zagęszczenie

Proces przeprowadzamy za pomocą zagęszczarki, ale należy nałożyć na jej płaszczyznę roboczą specjalną obudowę gumową albo z tworzywa sztucznego, Powstałe wibracje nie uszkodzą wówczas kostki. Zagęszczanie przeprowadzamy od krawędzi do środka założonej płaszczyzny z każdej jej strony i aż do uzyskania jednolitej powierzchni.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%