Zamknij

Filmy i seriale w internecie - czy zastąpią klasyczną telewizję?

15:29, 04.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:33, 12.04.2021

Korzystacie z Internetu? Oczywiście, że tak - inaczej nikt z Was nie czytałby tego tekstu. To tylko jeden z dowodów na wszechobecność sieci w dzisiejszym świecie. Nowoczesnymi urządzeniami dziś posługują się niemal wszyscy - zarówno kilkuletnie dzieci, jak i osoby starsze, które jeszcze niedawno patrzyły z nieufnością na skokowy rozwój najnowszych technologii. Okazuje się jednak, że Internet to przede wszystkim ogrom możliwości, które wykorzystać można na tysiące sposobów - ogranicza nas jedynie nasza pomysłowość, kreatywność i ilość wolnego czasu.

Różne oblicza sieciowej rozrywki

Jaki jest klucz do sukcesu internetowej rozrywki? Co przyciąga fanów różnorodnej tematyki i zabawy właśnie do sieci? Nie ma chyba uniwersalnych odpowiedzi na te pytania - miliardy użytkowników codziennie jednak odwiedzają serwisy streamingowe, portale informacyjne czy social media (sam tylko Facebook ma ponad 2 miliardy użytkowników). Szerokopasmowe łącza i wygodne korzystanie z Internetu za pomocą smartfonu sprawiły, że coraz większą popularnością cieszą się też gry online i szybkie oglądanie lub odsłuch materiałów audiowizualnych. Rozrywka w sieci niejedno ma imię - każdy bawi się tu na własnych zasadach i dobiera treści wedle własnych upodobań. Sieć potrafi jednak pochłonąć - uzależnienie od Internetu wielu ekspertów już teraz uważa za chorobę i poważny problem XXI wieku. Serwisy streamingowe stawiają na pewien kompromis, który postrzegany jest jako alternatywa dla klasycznej telewizji. Za pośrednictwem Internetu obejrzeć możemy bowiem filmy, seriale czy programy na żywo - coraz popularniejsza jest także idea telewizji internetowej, która nie wymaga od nas posiadania dekodera, odbiornika czy nawet telewizora.

Telewizja w sieci - filmy, programy i seriale

Chyba każdy korzystający z Internetu słyszał już o coraz bardziej popularnych serwisach streamingowych. Największym z nich jest oczywiście YouTube, na którym codziennie pojawiają się godziny nowych materiałów. Przygotowują je zazwyczaj młodzi twórcy, którzy gromadzą miliony subskrybentów i z Internetu uczynili sobie źródło stałego zarobku. Coraz popularniejsze są też serwisy takie jak Netflix, HBO GO czy VOD, które za opłatą (abonamentową lub jednorazową) proponują swoim użytkownikom filmy i seriale online. Ich bogate biblioteki zapewniają setki godzin rozrywki na naprawdę wysokim poziomie. Internet to także wydarzenia sportowe i kanały telewizyjne, które udostępniane są w formie streamingu przez operatorów. Obejrzeć w ten sposób można na przykład piłkarską Ligę Mistrzów lub najnowsze serwisy informacyjne. Z tego rodzaju rozrywki korzysta coraz więcej użytkowników, którzy nie oglądają już tradycyjnej telewizji. Czy to początek końca mediów jakie znamy? Niektóre z nich już dziś szukają nowych rozwiązań, które pozwalają żyć w symbiozie z internetową siecią. Dobrym przykładem są polskie serwisy streamingowe, które wspierają poszczególne kanały telewizji. Zarówno TVP, Polsat i TVN mają swoje strony internetowe, gdzie można w szybki i prosty sposób obejrzeć sobie produkcje, które dostępne są na kanałach. Na Playerze, który należy do telewizji TVN, pojawia się mnóstwo filmów z HBO, a także produkcji własnych z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu użytkownicy Internetu są w jakiś sposób gratyfikowani. Działa tak również Polsat - seriale online na wyciągnięcie ręki, z wyprzedzeniem tygodniowym, a czasem nawet z wyprzedzeniem całego sezonu! To podoba się użytkownikom Internetu. TVP z kolei gwarantuje swoim widzom z Internetu, że będą mogli obejrzeć powtórkę absolutnie każdego odcinka serialu, każdego filmu i programu za pośrednictwem ich internetowej platformy. Widać więc, że ścisła współpraca z Internetem i innym medium jest możliwa. Coraz częściej gazety decydują się wydawać swoje numery w Internecie, za drobną opłatą. I to jest coś, co internauci biorą garściami. Również radia starają się dopasować do nowych trendów. Jak będzie wyglądało to dalej? Czy Internet całkowicie wyprze tradycyjne media? Czas pokaże!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%