Zamknij

Altanka ogrodowa - praktyczność i wygoda

09:27, 18.03.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:28, 18.03.2020

Większość osób, które mają działkę lub większy przydomowy ogródek, marzy o tym, aby stanęła tam wygodna i pachnąca drewnem altana ogrodowa. Możliwości realizacji tego pragnienia jest kilka – można wybudować domek samodzielnie, zakupić w częściach do montażu lub zamówić ekipę montażową, która zajmie się wszystkim od początku do końca.

Dlaczego warto mieć altankę ogrodową?

Nawet najpiękniejszy ogród z mnóstwem gatunków kwiatów i wszelkiej roślinności nie zrekompensuje straty, jaką jest brak domku działkowego. Dzięki niemu można naprawdę dobrze odpocząć na łonie natury, niezależnie od pory roku. Jest dobrą bazą podczas rodzinnych spotkań czy grillowania z przyjaciółmi oraz stwarza odpowiednie warunki do pracy umysłowej na świeżym powietrzu. Jeśli ktoś potrzebuje wyciszenia, to w takim miejscu na pewno szybciej i efektywniej zrealizuje swoje zadania. Zarówno zawodowe, jak i te hobbystyczne. Oprócz tego altanka ogrodowa daje schronienie przed deszczem i upałem oraz może mieć dobudowane pomieszczenie magazynowe, w którym będą przechowywane podręczne sprzęty ogrodnicze. Narzędzia, konewki, doniczki, nasiona, ale też rowery – czyli zawsze to, co najpotrzebniejsze.

Ciekawostki na temat altan

Jeśli zapadnie decyzja o budowie czy kupnie altanki ogrodowej, każdy powinien orientować się w kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na lokalizację. Bardzo ważne jest to, aby do domku można bez problemu dojechać. Przenoszenie ciężkich rzeczy kilkaset metrów nie będzie na pewno niczym przyjemnym dla nikogo. Dlatego też warto zastanowić się, do czego domek będzie służył. Jedni wybiorą go tylko i wyłącznie na magazyn, inni połączą funkcję użytkową z rekreacyjną, a kolejna grupa osób postawi tylko i wyłącznie na słodki relaks. Trzeba też wziąć pod uwagę liczbę osób, która będzie najczęściej przebywać w altance. Dla większej rodziny, w tym dzieci, nie wystarczy mały uroczy domek, ale należy pomyśleć o większych gabarytach. Można pokusić się o postawienie domku dwukondygnacyjnego. Jeśli altanka ma służyć też jako miejsce noclegowe, wtedy należy ją odpowiednio przysposobić. 

Co na to przepisy

Nie każdy wie, że budowa altanki większej niż 35 m2 wymaga wydania pozwolenia (ustawa o ROD  z dn. 13 grudnia 2013 r.). Na szczęście nie wlicza się w ten metraż części tarasowej, chyba że, znajduje się pod poddaszem czy nad piwnicą. Jeszcze inaczej sprawa przedstawia się w przypadku domków stricte letniskowych. Jeśli mają taki metraż, pozwolenie nie jest konieczne. Z kolei, gdy będą ulokowane poza miejscem działkowym, wtedy kwestie prawne związane z ich budową reguluje Ustawa Prawa Budowlanego.

Altana z tarasem?

Taras przy altance ogrodowej można bardzo ciekawie urządzić. Nie musi być wcale duży, bo już na kilku metrach powstają komfortowe i przytulne aranżacje - ich przykłady znajdziesz na stronie https://drewnolandia.pl. Mały stolik kawowy z litego drewna i ze szklanym blatem oraz kilka krzesełek drewnianych plus ewentualnie leżak czy rattanowy fotel podwieszany. Taki klimatyczny kącik wypoczynkowy jest miejscem wyjątkowym na każdym tarasie. Należy też zadbać o jego estetykę, ustawiając np.  ozdobne donice z kwiatami. Oprócz tego trzeba zadbać o punktowe oświetlenie w postaci latarenek ze świecami w środku czy dużymi świecami umieszczonymi w szklanych kloszach. Można też ustawić wertykalny zielnik drewniany, wypełniony aromatyczną miętą czy lubczykiem.

Zwróć uwagę na materiał

Bezapelacyjnie króluje drewno, które jeszcze bardziej wiąże się z naturą. Pięknie pachnie, dobrze zaimpregnowane może przetrwać długie lata i wygląda zjawiskowo. Na deskach widoczne są rysunki słoi, zawsze inne, które można podkreślić za pomocą specjalnego, naturalnego preparatu. Dlatego też ma się pewność, że nikt nie będzie miał takiego samego domku, choćby kupował go u tego samego producenta. Każdy domek z drewna wpisze się ciekawie w małą architekturę ogrodową i będzie jego osobliwą ozdobą. Na pewno nigdy się nie znudzi, bo w każdej chwili można przemalować go na wybrany kolor i cieszyć jego nowym designem.

Owszem, można wybrać domek metalowy, który jest  trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Niestety, szybko się nagrzewa i na pewno pod względem estetycznym nie dorówna temu, wykonanemu z drewna. Z kolei altanki ogrodowe zrobione z tworzywa sztucznego są łatwe w utrzymaniu, nie trzeba ich impregnować, ale również pod kątem stylistycznym wychodzą dosyć blado. Niskiej jakości surowiec użyty do ich budowy, może blaknąć pod wpływem słońca lub odkształcać się np. przez oddziaływanie niskiej temperatury czy silnego deszczu.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%