Zamknij

Masz Kartę Dużej Rodziny? Możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu

08:09, 18.05.2020 Materiał partnera Aktualizacja: 13:58, 19.05.2020
Skomentuj

Czy warto wyrabiać sobie Kartę Dużej Rodziny? Jeśli tylko masz taką możliwość – jak najbardziej. Jej posiadacze mogą bowiem korzystać z szeregu korzyści, od zniżek w instytucjach kultury czy urzędach, po ulgi przy zakupie ubezpieczeń komunikacyjnych.

Karta Dużej Rodziny a zniżki na ubezpieczenie (https://mubi.pl/poradniki/karta-duzej-rodziny-a-znizki-na-ubezpieczenie/)? Wbrew pozorom jedno z drugim ma sporo wspólnego, ponieważ rządowy system zniżek dla rodzin wielodzietnych nie dotyczy tylko instytucji publicznych. Mogą do niego przystępować również firmy prywatne, a wśród nich znajdziemy też kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Jakie dokładnie zniżki oferują i kto może z nich skorzystać?

Karta Dużej Rodziny – dla kogo?

Jak sama nazwa wskazuje, z dobrodziejstw przysługujących posiadaczom Karty Dużej Rodziny korzystać mogą członkowie rodzin większych niż standardowe. Co to dokładnie oznacza? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówi tu o rodzinach 3+, czyli takich wychowujących troje lub więcej dzieci.

Nie ma przy tym znaczenia dochód rodziny oraz wiek dzieci, bo Kartę Dużej Rodziny mogą otrzymać również rodzice, których dzieci osiągnęły już pełnoletność dzieci. Programem objęte są również rodziny zastępcze i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, z kolei wyłączone są z niego tylko te osoby, których prawa rodzicielskie zostały sądownie ograniczone lub zniesione – wyjaśnia Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Jeżeli chodzi o czas korzystania z Karty Dużej Rodziny, to:

* rodzicom przysługuje ona dożywotnio,

* dzieciom do ukończenia 18 lat lub 25 lat (jeśli w tym czasie kontynuują naukę),

* dzieciom niepełnosprawnym bez ograniczeń wiekowych.

Karta Dużej Rodziny – gdzie i jak ją wyrobić?

Wyrobienie Karty Dużej Rodziny nic nie kosztuje. Jedyne, co musisz zrobić, to złożyć wniosek do urzędu gminy lub miasta, ewentualnie ośrodka pomocy społecznej, jeśli ten jest upoważniony do ich przyjmowania. Jeszcze prostszym sposobem jest skorzystanie z internetowej platformy Emp@tia (https://empatia.mpips.gov.pl/), gdzie system sam wygeneruje wniosek po odpowiedzi na zadane pytania.

Jeśli jednak chcesz zrobić wszystko osobiście, zarówno wniosek, jak i m.in. oświadczenia o władzy rodzicielskiej czy planowanym terminie ukończenia nauki znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/rodzina/wniosek-o-przyznanie-karty-duzej-rodziniy-lub-wydanie-duplikatu. Pamiętaj, że składając wniosek do urzędu możesz zostać poproszony o okazanie dowodów tożsamości, paszportów lub aktów urodzenia osób, których wniosek dotyczy.

Każdy członek rodziny może otrzymać swoją indywidualną Kartę i korzystać z niej niezależnie od pozostałych. Od ponad dwóch lat istnieje już także możliwość zastąpienia plastikowej karty jej elektronicznym odpowiednikiem – wówczas prawo do zniżek można potwierdzić za pomocą aplikacji mKDR w urządzeniu mobilnym.

Karta Dużej Rodziny – kto ją honoruje?

Lista podmiotów należących do programu Karta Dużej Rodziny jest już bardzo długa i stale się rozszerza, dlatego wymienienie wszystkich nie byłoby możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że partnerami akcji nie są tylko i wyłącznie instytucje publiczne. Owszem, posiadanie Karty może oznaczać np. ulgi w opłacie za wyrobienie paszportu czy przy zakupie biletów kolejowych lub miesięcznych, ale oprócz tego oferta obejmuje także przedstawicieli m.in. branży spożywczej, rekreacyjnej czy ubezpieczeniowej.

Nasuwa się zatem pytanie, w jaki sposób znaleźć firmy biorące udział w akcji? Zdecydowanie najskuteczniejszym będzie skorzystanie ze wspomnianej już aplikacji mKDR, za pomocą której da się szybko zlokalizować partnerów programu w naszej najbliższej okolicy.

Można ich także wypatrywać, bo w miejscu, gdzie obowiązują zniżki, najczęściej znajdziemy informującą o tym naklejkę z napisem: „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Inną możliwością jest odwiedzenie portalu Emp@atia, gdzie z podziałem na województwa wymienione są wszystkie firmy oferujące rabaty dla członków wielodzietnych rodzin.

Karta Dużej Rodziny – na jakie zniżki w zakresie ubezpieczeń można liczyć?

O ile pewnie wielu domyśla się, że dzięki Karcie Dużej Rodziny można np. taniej kupić bilet do muzeum, o tyle mało kto zdaje sobie sprawę, że jej posiadanie może także obniżyć koszt ubezpieczenia OC (https://mubi.pl/najtansze-oc/). A ze względu na to, że coraz więcej firm decyduje się przystąpić do akcji, jest to jak najbardziej możliwe.

Swoje oferty dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny ma już kilka towarzystw ubezpieczeniowych. Jakie zniżki można od nich uzyskać?

* PZU – 10% rabatu na ubezpieczenia turystyczne i mieszkaniowe, do tego wyższe o 30% świadczenia z ubezpieczeń na życie.

* Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” – 30% rabatu na ubezpieczenie mieszkania i NNW, a także 15% zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne pojazdów należących do rodziny.

* LINK4 – 5% zniżki na ubezpieczenia OC i AC, oraz aż 50% zniżki na NNW komunikacyjne. Do tego rabaty na ubezpieczenie mieszkania (10%) i ubezpieczenia turystyczne (15%).

* AVIVA – specjalna oferta dla posiadaczy ubezpieczenia na życie „Nowa Perspektywa”, którzy mogą za darmo otrzymać ubezpieczenie NNW dla swojego dziecka, jeśli tylko ma ono ukończone 2 lata.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%