Za wielki sukces organizatorów można uznać grę miejską, która odbyła się w Lesznie w ramach obchodów Święta Niepodległości. W szranki stanęło aż 15 zespołów młodzieżowych. Uczestnicy zgodnie chwalili zarówno pomysł na zabawę, jak i jego realizację. Nie mają wątpliwości - gra powinna być kontynuowana w kolejnych latach.
- Od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, aby uczcić dzień 11. listopada nieco inaczej niż zwykle - organizując grę miejską dla młodzieży. W tym roku nadarzyła się ku temu sposobność. Otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację zadania z Ministerstwa Obrony Narodowej - mówił przed kilkoma dniami radny Jarosław Zielonka, członek Wojskowego Stowarzyszenia Sportowego GROT, które zorganizowało zabawę wspólnie z 4. Pułkiem Przeciwlotniczym.
Do zabawy przystąpili uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz harcerze z Hufca ZHP Leszno. Drużyny liczyły do 10 osób. Najpierw wszyscy spotkali się na odprawie w II Liceum Ogólnokształcącym. Potem wzięli udział w uroczystościach pod Pomnikiem 200-lecia Konstytucji 3 Maja i Odzyskania Niepodległości w Lesznie, a po nich rozpoczęła się rywalizacja.
Zespoły gościły w wyznaczonych miejscach: na rynku, w I Liceum Ogólnokształcącym, na strzelnicy miejskiej, w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej i Komendzie Miejskiej Policji oraz na cmentarzu komunalnym. Przygotowano różne konkurencje, m.in.: strzelanie z broni pneumatycznej, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, rozwijanie liny pożarniczej, rozkładanie i składanie broni, wyszukanie wskazanych kwater na cmentarzu, jazda slalomem na rowerze czy test wiedzy teoretycznej związany z historią Leszna.
Jak zaznaczali koordynatorzy zadań w poszczególnych punktach, młodzież radziła sobie bardzo dobrze.
- Radzą sobie znakomicie. Są rewelacyjni - chwalił dla przykładu asp. szt. Dariusz Szudra z Wydziału Prewencji KMP w Lesznie, który bacznie obserwował jazdę slalomem na rowerze.
- Strzelanie wychodzi całkiem nieźle. Sporo osób wystrzelało ponad 80 punktów na 100 możliwych, a niektórzy przekroczyli nawet 90 - słyszeliśmy z kolei od sędziów na strzelnicy.
Podsumowanie gry miało miejsce w koszarach. Tam na uczestników czekała pyszna grochówka i drobne upominki. Ogłoszono wyniki.
W kategorii szkół gimnazjalnych triumfowało Gimnazjum nr 5. Za nim uplasowały się: Gimnazjum nr 9 i Gimnazjum nr 2.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych na najwyższym stopniu podium zameldowali się reprezentanci I Liceum Ogólnokształcącego. Stopień niżej stanęli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Niętążkowie, a brąz przypadł drugiej ekipie Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych.
Organizację gry miejskiej wsparły: Komenda Miejska Policji i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, Liga Obrony Kraju, Leszczyńskie Stowarzyszenie Spadochroniarzy Fenix, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół i Polowa Drużyna Sokoła, leszczyński oddział PCK, Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz szkoły.
Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Obrony Narodowej.
Tekst i fot. md
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz