TEKST SPONSOROWANY Ekonomia społeczna to rodzaj przedsiębiorczości, która łączy w sobie cele społeczne i ekonomiczne. Podmioty działające w sferze ekonomii społecznej dają pracę, dostarczają produkty i usługi oraz generują przychody...
Jednak w odróżnieniu od zwykłych firm, chętnie zatrudniają osoby z niepełnosprawnością oraz mające trudności w odnalezieniu się na rynku pracy. Wypracowane zyski inwestują w: nowe miejsca pracy, kulturę, edukację, rozwój społeczności lokalnej, rozwiązania ekologiczne czy reintegrację pracowników.
W naszym regionie działa prawie 500 takich podmiotów, które łącznie zatrudniają tysiące pracowników i wytwarzają setki produktów i usług. Należą do nich: centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, warsztaty terapii zajęciowej, spółdzielnie socjalne, spółdzielnie inwalidów, a także organizacje pozarządowe prowadzące działalność gospodarczą.
Wzorowym przykładem przedsiębiorczości, w ramach której realizowane są cele zarówno ekonomiczne, jak i społeczne, jest Spółdzielnia Socjalna "Arka" w Gostyniu z siedzibą w Pasażu Handlowym przy ul. Kolejowej 24. Powstała w 2012 r.
- Chciałam stworzyć coś nowego, podjąć innowacyjne działania, które pozwoliłyby na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Chciałam pomóc osobom, które tego potrzebowały - opowiada Dorota Piotrowska, założycielka, a obecnie prezes Arki. - Pewnego razu byłam na spotkaniu, na którym wręczono mi książkę na temat ekonomii społecznej z dopowiedzeniem "może zainteresuje cię temat spółdzielni socjalnych". I rzeczywiście - zainteresował. Zagłębiłam się w temacie i po pewnym czasie, z pomocą Stowarzyszenia na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu, stworzyłam Arkę.
Pani Dorota nie zaczynała działalności jako nowicjuszka. Miała już pewne doświadczenia związane z ekonomią. Wcześniej, zmagając się z chorobą, założyła Gostyński Klub "Amazonki". Wówczas jej spojrzenie na życie nabrało nowego sensu. Dostrzegła, jak wielu ludzi boryka się z olbrzymimi problemami. Chciała ich wesprzeć.
- Celem naszej działalności jest pomoc społeczeństwu, a zwłaszcza ludziom o niskim statusie społecznym, osobom starszym, chorym, dzieciom i młodzieży, rodzinom, kobietom... - wymienia Piotrowska.
Obecnie Spółdzielnia Socjalna "Arka" w Gostyniu zatrudnia ok. 70 osób, z czego co dziesiąta ma status niepełnosprawnej. Spółdzielnia oferuje szeroki wachlarz usług, przede wszystkim opiekuńczych, ale nie tylko. Pracownicy zajmują się także np. praniem czy sprzątaniem. Arka współpracuje m.in. z samorządami w Gostyniu, Krobii, Borku Wielkopolskim i Poniecu, a także z podmiotami prywatnymi.
W Arce przez kilka lat zrealizowano wiele różnych projektów. Dla przykładu, obecnie 15 pań powyżej 40 roku życia uczestniczy w "Sile Kobiecości". Biorą udział w konsultacjach, wykładach, warsztatach, spotkaniach z dietetykiem i wizażystką, a całość zwieńczy sesja fotograficzna.
W planach na kolejne lata są już następne projekty.
- Działamy, rozwijamy się, pomagamy. I oby tak dalej - kończy Dorota Piotrowska.
Więcej informacji na temat Spółdzielni Socjalnej Arka znaleźć można na stronie internetowej www.arka.spoldzielnie.org i na Facebooku (Spółdzielnia Socjalna "Arka").
***
Artykuł powstał w ramach projektu pozakonkursowego pn.: "Koordynacja rozwoju ekonomii społecznej w województwie wielkopolskim" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz