Zamknij

Kiedy było trzeba, protestowaliśmy (zdjęcia)

15:22, 09.11.2018
Skomentuj

Do końca lutego w Archiwum Państwowym w Lesznie można oglądać wystawę "100 dokumentów na stulecie Niepodległości. Długa droga południowo-zachodniej Wielkopolski do wolności”". Prezentowane są nie tylko zdjęcia, ale też oryginalna broń z Powstania Wielkopolskiego, używana w Bitwie pod Wiatrakami.

100 wyselekcjonowanych dokumentów uzupełniają pamiątki eksponowane w gablotach, w tym broń, wyposażenie żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej, które często służyło także powstańcom wielkopolskim (czapki, hełm, plecak, dwa karabiny i amunicja), telegramy z akcentami patriotycznymi z okresu międzywojennego i album fotograficzny z Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Jest m. in. opis zajęcia Osiecznej przez powstańców oraz oryginalna broń używana w Bitwie pod Wiatrakami.
 
Na wielkoformatowych fotografiach zobaczymy m. in. twarze tych, którzy walczyli w regionie leszczyńskim, a więc np. grupy powstańców, portret Genowefy Burej z Bukówca Górnego, która najdłużej strajkowała przeciwko zakazowi odmawiania pacierzy w języku polskim czy zdjęcie internowanych Jana i Józefa Góreckich z Leszna.

- Wielkopolska walczyła różnymi sposobami. Czy dziś byłaby wolność, gdyby nie to, że przodkowie podtrzymywali naszą tożsamość narodową? Ojczyźnie można służyć na różne sposoby, nie tylko walcząc z bronią w ręku - mówiła kuratorka wystawy Barbara Ratajewska, mówiąc choćby o działalności towarzystw przemysłowych, kulturalnych, sportowych czy banków ludowych udzielających tanich kredytów, by utrzymać przedsiębiorstwa w polskich rękach.
 
- Kiedy trzeba było, protestowaliśmy, na przykład przeciwko nauce religii w języku niemieckim. Potężna fala strajków w szkołach przeszła w latach 1906-1907.
 
Warto zobaczyć tę wystawę. Będzie eksponowana do końca lutego w Archiwum Państwowym w Lesznie. Zwiedzać można ją bezpłatnie w godzinach pracy placówki.
 
Prezentowane materiały pochodzą przede wszystkim z zasobu Archiwum Państwowego w Lesznie, ale także ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Regionalnego w Kościanie, Muzeum w Gostyniu oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Poznaniu. Ponadto kilka zdjęć udostępnili: Janusz Skrzypczak, Jarosław Wawrzyniak i Grzegorz Klamka. Elementy wyposażenia armii niemieckiej pochodzą z depozytu Marka Kędzierskiego oraz ze zbiorów Jerzego Bogdanowicza.
 

(kin) Fot. K. Zydorowicz

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%