Zamknij
REKLAMA

Szukają rodziny zmarłego. Możecie pomóc

10:18, 20.02.2019 | K.Z
Skomentuj
REKLAMA

Trwają poszukiwania rodziny pochowanego na cmentarzu w Lesznie porucznika Mariana Dzidka: Powstańca Wielkopolskiego, oficera i kapelmistrza 17 Pułku Ułanów Wlkp. Mieszkańcy Leszna chcą odnowić jego nagrobek. Jednak to jest bardzo ryzykowne bez zgody rodziny zmarłego.

Nagrobek por. Mariana Dzidka znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ul. Kąkolewskiej w Lesznie. Tablice na nim są coraz mniej czytelne. Przydałoby się nie tylko oczyszczenie, ale przede wszystkim wyprostowanie nagrobka, który coraz bardziej się przechyla. Z czasem płyta może upaść i roztrzaskać się.

O ratunek wykonanej z piaskowca mogiły zabiega Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. dyw. S. Roweckiego "Grota" i Garnizonu Leszczyńskiego. Mają aprobatę miasta, które wyraziło chęć sfinansowania prac. Działania jednak utknęły w martwym punkcie, bo odnowienie nagrobka bez zgody rodziny, nawet w dobrej wierze, może nieść poważne skutki prawne.

- Poszukujemy rodziny, by zgodnie z prawem zakończyć procedurę. Do tej pory nie udało nam się jednak nikogo odnaleźć - mówi Krzysztof Handke z leszczyńskiego Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy.

Jeśli ktoś ma informacje na temat rodziny zasłużonego kapelmistrza, będziemy wdzięczni za kontakt z redakcją lub stowarzyszeniem. Żołnierze mają nadzieję, że na 100-lecie Garnizonu Leszczyńskiego, które będzie obchodzone 17 stycznia 2020 r., uda się odnowić nagrobek.

 Fot. K. Zydorowicz

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

BeataBeata

5 0

Dzięki pomocy wielu dobrych osób udało się odnaleźć rodzinę p. Mariana :D 19:08, 20.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

gratulacjegratulacje

0 2

Gratulacje.
http://www.wtg-gniazdo.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=18467 22:24, 20.02.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz