Zamknij
REKLAMA

Umeblowane mieszkania w synagodze! Już od dzisiaj! (zdjęcia)

11:19, 12.06.2019 | kin, fot. K. Zydorowicz
REKLAMA
Skomentuj

Od środy w dawnej synagodze można zwiedzać przepiękną wystawę "Ach śpij kochanie... Leszczyńskie sypialnie w latach 1900-1956".

Ekspozycja to umeblowane wnętrza mieszkalne. Jest sypialnia stanowiąca część kilkupokojowego mieszkania, jednopokojowe lokum niezamężnej urzędniczki, a także pomieszczenie mieszkalne ubogiej rodziny. Izba taka była jednocześnie sypialnią, pokojem dziennym, kuchnią a nawet łazienką.

Oprócz mebli prezentowane są przedmioty związane z toaletą, bielizna, ubrania, biżuteria. Są także reprodukcje z czasopism pierwszej połowy XX stulecia dotyczące urządzenia mieszkań oraz portrety mieszkańców tamtych wnętrz.

Wystawa będzie czynna do 1 grudnia. Jej kuratorką jest Małgorzata Gniazdowska z Muzeum Okręgowego w Lesznie.

- Mamy nadzieję, że ta ekspozycja pozwoli naszym gościom przenieść się w czasy pradziadków i przekonać się, jak wyglądało życie codzienne tamtych lat - mówi.

Dodajmy, że to już trzecia ekspozycja, po kuchniach i łazienkach, z cyklu poświęconego wnętrzom mieszkalnym tego okresu.

Na wernisaż w upalne wtorkowe popołudnie przyszło wielu mieszkańców, wśród nich ci, którzy przekazali na wystawę oryginalne wyposażenie dawnych sypialniani. Większość mebli i bibelotów użyczyli właśnie mieszkańcy Leszna i okolic, dlatego wystawa jest tak autentyczna, żywcem przeniesiona z leszczyńskich kamienic.
 

(kin, fot. K. Zydorowicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone