Zamknij
REKLAMA

Kto wyremontuje leszczyński ratusz? Jak będzie wyglądał po remoncie?

07:55, 11.09.2019 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Samorząd Leszna ogłosił przetarg na pierwszy etap modernizacji ratusza. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 27 września. Jakie prace mają być wykonane?

Pierwszy etap prac obejmie remont elewacji oraz przyziemia zabytku wraz z przebudową instalacji odgromowej.

Ratusz w Lesznie jest wpisany do rejestru zabytków. To jedna z najładniejszych takich budowli w Polsce, a na pewno najbardziej charakterystyczny obiekt w Lesznie. Ostatni remont ratusz przeszedł w latach 1995-97. Przebudowano wtedy wnętrze zabytku, odnowiono elewację i osuszono budynek. Jednak zastosowana wtedy technologia nie do końca zdała egzaminu. Widać to gołym okiem po zawilgoceniach oraz odpadającej farbie, głównie z wieży. 

Wykonawca remontu będzie miał zadanie wykonania nowych tynków, odnowienia detali architektonicznych, schodów wejściowych, wymiany okien.

Ratusz odnowiony na zewnątrz powinniśmy podziwiać w pełnej krasie jesienią przyszłego roku. Termin zakończenia robót to 31 października 2020. Tak więc niemal cały ważny rok dla Leszna, bo to rok 100-lecia powrotu miasta do macierzy, ratusz będzie w remoncie, przykryty rusztowaniami.

Po modernizacji najważniejszy obiekt w mieście zmieni swoją barwę. Będzie jaśniejszy, taki jak był pierwotnie. Obecny pomarańczowy kolor ratusz ma od czasów PRL-u.

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

MaxMax

0 1

....Ostatni remont ratusz przeszedł w latach 19997. Jakich latach ???? 09:00, 11.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarianMarian

0 0

Leszno pojdzie w slady Krakowa.Zakaze sie palenia w piecach 18:18, 11.09.2019