Zamknij

Chcecie zobaczyć rykowisko jeleni? Nadleśnictwo Karczma Borowa nagrało wyjątkowy film

12:48, 16.10.2019 Aktualizacja: 08:36, 18.10.2019
Skomentuj

Ponad osiem minut wyjątkowego spektaklu. Mało kto widzi go na żywo, więc tym bardziej warto obejrzeć film pokazujący te rzadko obserwowane przez przeciętnego człowieka sceny. Sceny z jeleniego rykowiska - godów tych zwierząt.

Film (do obejrzenia także na portalu Nadleśnictwa Karczma Borowa) nakręcił podleśniczy Maciej Kiciński z Leśnictwa Długie Stare. Jelenie na rykowisku sfilmował zarówno na terenie tego leśnictwa, jak i Książęcy Las. Wymagało to sporo pracy, talentu, znajomości terenu i jelenich zwyczajów oraz trochę sprytu, bo pan Maciej jako wabik wykorzystał „trąbkę” imitującą godowy ryk jelenia.

- Pierwszy raz nagraliśmy taki film, ma on charakter  edukacyjny - mówi Łukasz Sworowski, zastępca nadleśniczego. - Pokazuje, jak wygląda jelenie rykowisko, jak te zwierzęta zachowują się podczas okresu godowego, który trwa od września do połowy października.

 Zanim jednak nastanie ten czas, jelenie wędrują w osobnych stadach. Samice zwane łaniami poruszają się w grupach, którym przewodniczy licówka czuwająca nad bezpieczeństwem wszystkich osobników. W grupach wędrują także samce (byki) , w których prym wiodą najsilniejsze osobniki. Na początku jesieni byki dołączają do stad łań i tworzą chmary. Właśnie wtedy rozpoczyna się rykowisko.

- Byk, który przewodniczy chmarze, najpierw odstrasza głosem inne osobniki chcące zająć jego miejsce, a jeśli to nie przyniesie skutku dochodzi do bezpośrednich konfrontacji, które zamieniają las w swoisty ring bokserski - tłumaczy Sworowski.

Usłyszeć ryczące jelenie podczas jesiennej wędrówki do lasu, to wyjątkowe przeżycie, ale jeszcze większe emocje towarzyszyć nam będą gdy usłyszymy i zobaczymy te majestatyczne zwierzęta. Choćby na filmie - opowieści o rykowisku w podleszczyńskich lasach.

?rel=0" style="border: 0;" allowfullscreen class="YT_video">

Czy wiesz, że:

* Po rykowisku łanie pozostają w chmarach, a samce odpoczywają w ostojach odzyskując utraconą wagę. Ten ubytek może sięgać nawet 25% masy ciała.

* Obecnie populacja jeleni w Polsce przekracza 400 tysięcy osobników. Po II wojnie światowej stan jeleni w Polsce był bardzo niewielki.

 

 

 

(J.W. Fot. Internet)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

maja. Zmaja. Z

5 0

Muzyka w tle psuje cały spektakl..

19:43, 16.10.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JakubJakub

3 0

Szacunek dla twórców filmu, pięknie pokazany urok rykowiska, wspaniała praca, gratuluję.

20:20, 16.10.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

3 0

U was też z muzyką? Po co? Naturę chcemy słyszeć. Muzykę mamy w domu, niech każdy sobie doda swoją. Albo dajcie wersje dwie: z muzą i bez.

09:32, 17.10.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kriskris

1 0

Wspaniały film. Gratuluję i dziękuję !

22:37, 18.10.2019
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu leszno24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%