Zamknij

Było przecięcie wstęgi, gratulacje i występy. No i prezes Zaborowian wystąpił w roli...myśliwego (zdjęcia)

06:16, 24.11.2019 jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek Aktualizacja: 10:47, 25.11.2019
Skomentuj

Członkowie Stowarzyszenia Zaborowianie cieszą się własną siedzibą. Radością podzielili się z innymi, podczas uroczystego i oficjalnego otwarcia tego miejsca.

Organizacja powstała z inicjatywy mieszkanek Zaborowa: Barbary Plewki, Marii Juskowiak, Teresy Polak, Teresy Białasik, Danuty Sołtysik i Walentego Janowskiego, który został prezesem Zaborowian oraz Kazimiery Kempy, która przyjęła na siebie obowiązki wiceprezesa. Ona również jest autorką hymnu stowarzyszenia.

Stowarzyszenie za najważniejsze uważa integrację mieszkańców Zaborowa w wieku 60 plus. Temu służą m.in. spotkania z różnych okazji i marsze z kijkami.

- Pozytywne nastawienie do świata to punkt wyjścia do budowania pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Z tego zrodziła się potrzeba założenie naszego Stowarzyszenia, w miejscu gdzie żyjemy i mieszkamy - mówiła Danuta Sołtysik.

Prezes Walenty Janowski dziękował wszystkim, którzy wspierają stowarzyszenie. W tym gronie jest Marek Pawełkiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Zaborowie oraz Krzysztof Adamczak, były dyrektor tej szkoły.

Siedzibą stowarzyszenia jest kilka pomieszczeń w budynku przy ul. Czarnoleskiej, w którym mieści się również Przedszkole Miejskie nr 12. Jest to możliwe dzięki decyzji władz miasta.  

- Niech ta nowa siedziba będzie symbolem państwa zaangażowania i miejscem, do którego będziecie przychodzić z radością - to fragment listu gratulacyjnego od prezydenta, który odczytał radny Piotr Więckowiak.

Najważniejszym punktem uroczystości było przecięcie wstęgi, wspólnie dokonali tego: Wojciech Otto ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Nasz Dom-Nasz Świat, Tadeusz Muszyński z Fundacji Jesienny Uśmiech, dyrektor Marek Pawełkiewicz i wicedyrektor Wiesława Przybylska ze Szkoły Podstawowej nr 4, radny Piotr Więckowiak oraz Krzysztof Adamczak, były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4.

W programie artystycznym z okazji otwarcia wystąpiły pięciolatki z Przedszkola Miejskiego nr 12 i uczennice Szkoły Podstawowej nr 4. Członkowie stowarzyszenia odśpiewali hymn organizacji oraz wykonali utwór, w którym prezes Walenty Janowski wcielił się w rolę...myśliwego.

(jrs, Fot. J. Rutecka-Siadek)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Rady Osiedlowe Rady Osiedlowe

2 1

Mieszkańcy Zaborowa byliby na swoim, gdyby można było utworzyć Radę Osiedla Zaborowo z obowiązkami i PRAWAMI do tej części miasta. To Rady Osiedli są podstawą miejskiej demokracji. Rady Osiedli nie przeszkadzają stowarzyszeniom, budżetowi obywatelskiemu czy inicjatywie lokalnej ale, co najważniejsze, z racji swej właściwości są warunkiem WSPÓŁDECYDOWANIA mieszkańców o swojej części miasta. Na skutek polityki urzędu miasta, polityki polegającej na propagowaniu błędnego przekonania, że miasto obywatelskie to organizacje pozarządowe, tego typu stowarzyszenia w Lesznie są wasalem urzędu miasta w zamian za pieniądze według uznania. To wstyd i porażka miejskiej demokracji Leszna, że w Lesznie jeszcze nie ma Rad Osiedli. Rady Osiedli są w miastach w całej Polsce, w miastach małych i bardzo dużych.

Ani Stowarzyszenie Nasz Dom-Nasz Świat ani Fundacja Jesienny Uśmiech, zdaje się, nie mają siedziby na terenie historycznego czy umownie dziś Zaborowa a to tylko i wyłącznie mieszkańcy Zaborowa powinni mieć głos na temat tego, co dzieje się w ich Zaborowie. Zdaje się, że bez wiedzy i zgody mieszkańców Zaborowa zdecydowano o przeznaczeniu budynku po byłej szkole na zaborowskim Rynku. Gdyby była Rada Osiedla Zaborowo, byłoby to niemożliwe.

Pilnie trzeba tworzyć warunki do powstania w Lesznie Rad Osiedli dla tych mieszkańców, którzy chcą, żeby na ich terenie działała Rada Osiedla i chcą WSPÓŁDECYDOWAĆ o sprawach swojej części miasta ale najpierw sprawy Rad Osiedli należy ująć w Statucie Miasta, podzielić miasto na Osiedla i CZĘŚĆ MIEJSKIEJ WŁADZY ODDAĆ MIESZKAŃCOM i o ten nowy Statut Miasta Leszna (zgoda na oddanie części władzy) rozgrywa się cała sprawa. Uchwała Samorządowa wymienia 20 zadań gminy/miasta, według ważności. Na 17 miejscu jest wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej, w tym tworzenie warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych (właśnie: Rad Osiedlowych) i wdrażanie programów pobudzania aktywności obywatelskiej (np. budżet obywatelski) a na 19 miejscu są organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia, fundacje, działalność pożytku publicznego i wolontariat.
11:09, 24.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%