Zamknij
REKLAMA

Leszno solidarne z sędziami. Manifestacja pod Sądem Rejonowym z udziałem cenionego sędziego (zdjęcia)

17:25, 01.12.2019 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Przed budynkiem Sądu Rejonowego przy ul. Dąbrowskiego w Lesznie odbyła się manifestacja "Robimy to dla wszystkich - solidarnie z sędziami". Takie same protesty zorganizowano w niedzielne popołudnie w ponad stu miastach w Polsce, a największy w Warszawie, przed Ministerstwem Sprawiedliwości.  

W Lesznie demonstracja rozpoczęła się tak samo, jak w całym kraju, o godz. 16. Zgromadziła około 30 osób. Wśród zebranych był sędzia Jan Futro, adwokat Tomasz Matyaszczyk oraz radna Leszna Adriana Machowiak.

Niedzielne manifestacje mają wyrazić solidarność z sędziami, w tym przede wszystkim z sędzią Pawłem Juszczyszynem z sądu okręgowego w Olsztynie, który najpierw został zdegradowany przez ministra sprawiedliwości do sądu rejonowego, a potem w ogóle odsunięty od orzekania. Sędzia Juszczyszyn miał wydać wyrok w drugiej instancji w sprawie, w której w pierwszej instancji orzekał sędzia wybrany przez nową Krajową Radę Sądowniczą. Paweł Juszczyszyn chciał się dowiedzieć, czy wybór tego sędziego był zgodny z prawem, dlatego poprosił o listy poparcia dla kandydatów do KRS. Takie listy ma Kancelaria Sejmu i do tej pory nie zostały one ujawnione. Za to właśnie sędziego Juszczyszyna spotkały restrykcje od przełożonych. 

- Sędzia Paweł Juszczyszyn nawołuje do odwagi - mówił na proteście w Lesznie sędzia Jan Futro. Tłumaczył, że niejasności z wyborem Krajowej Rady Sądowniczej to nie jest sprawa, która dotyczy tylko środowiska prawniczego. Może ona dotknąć każdego obywatela.

- Ktoś może dostać rozwód, albo może mieć zasądzone alimenty, a potem się okaże, że wyrok wydał sędzia powołany przez KRS wybraną niezgodnie z prawem. Ten wyrok będzie nieważny - tłumaczył Jan Futro. - Niewłaściwie wybrany sędzia lub ławnik skutkuje złym wydaniem wyroku - dodawał.

Zdaniem sędziego Futro, sędziowie chcą zmian w systemie, ale one są dokonywane nie tam, gdzie być powinny. Zgodził się z tym adwokat Tomasz Matyaszczyk, który mówił o tym, że jego klienci skarżą się na długi czas oczekiwania na proces, kolejne rozprawy i wyrok.

- Nigdy dotąd nie było takiej skali zmian w prawie, jak jest teraz. Ale to skutkuje tym, że sędziowie nie czują się pewnie - wyjaśniał mecenas.

- Obecny protest dotyczy tylko jednego - próby podporządkowania sędziów władzy politycznej w Polsce - podkreślał sędzia Jan Futro.

Demonstracja w Lesznie zakończyła się odśpiewaniem hymnu Polski.

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

europeurop

11 17

brawo tym wszystkim którzy tam byli szkoda że nie było wcześniej informacji o tej manifestacji na pewno było by nas więcej 18:25, 01.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DaroDaro

9 3

30 osob na ponad 60 tys miasto i w tytule Leszno solidarne z sedziami? Chyba jaja sobie robicie :). 07:57, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

8 4

1. Nie Leszno solidaryzuje sie, tylko srodowisko sedziowskie plus Pani radna.
2. Jesli solidaryzujecie sie z sedzia z Olsztyna...zrobcie w przyszlosci tak samo jak Pan sedzia.
3. Jesli PIS=PRLbis to dlaczego nie przyjechala armatka wodna i nie rozgonila tego protestu? 08:26, 02.12.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EtEt

1 5

Zdejmij klapki z oczu i załóż ja nogi...jeszcze nie przyjechała kochany jeszcze nie...w styczniu się obudzisz jak ci do końca miesiąca przestanie starczac...ale co tam rozdają na.lewo i prawo za frajer to głosujesz.???jest taki zawód świata gdzie też się płaci za pewne usługi... 09:15, 02.12.2019


PepePepe

10 2

Czerwoną kastę czas rozliczyć 12:49, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KokoKoko

8 3

Już czas tą czerwoną hołotę pałować 12:52, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olekolek

7 4

jestem z leszna i jak wielu obywateli tego miasta jesteśmy za zmianami w wymiarze sprawiedliwości. koniec z bezkarnością sędziów. Brawo pis. Panowie sędziowie bronią swojej kasty. 16:38, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

leszczynianinleszczynianin

6 4

wystarczy tylko spojrzec kto tam stoi, pokolenie komuny ludzie których najblizsi kradli i grabili Polske a teraz sie boją bo jest PIS który ich za to chce roliczyc , a dlaczego tam nie ma młodych bo widza ze ich ojczyzna idzie w siłe i nie czołga sie na kolanach przed niemcami i francuzami tylko ma swoje zdanie i staje sie coraz zamożniejsze i przede wszystkim bezpieczne i to tych starych srupów z PRL-u bardzo boli 21:03, 02.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA