Zamknij

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega: NIE WCHODŹ DO LASU! Nie wolno lekceważyć tego komunikatu!

12:47, 11.12.2019 | J.W. Fot. archiwum
REKLAMA
Skomentuj

W laboratorium w Puławach badanie są próbki kolejnych 10 padłych dzików znalezionych w okolicy Kębłowa w gminie Wolsztyn. Czy okażą się zarażone wirusem afrykańskiego pomoru świń tak, jak jeden martwy dzik znaleziony kilkanaście dni temu? O tym, że zagrożenie istnieje i nie należy go lekceważyć alarmuje już nawet Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyłając SMS-u m.in. do mieszkańców Leszna.

Komunikat wysyłany przez RCB do mieszkańców powiatów wolsztyńskiego, grodziskiego, nowotomyskiego i leszczyńskiego brzmi tak: Uwaga! Zagrożenie rozprzestrzeniania się ASF. Nie wchodż do lasu. O padłych dzikach poinformuj policję, urząd gminy lub weterynarza. 

W Wielkopolsce - w okolicy Kębłowa - po raz pierwszy znaleziono martwego dzika zarażonego wirusem ASF.  Wcześniej natomiast w sąsiednim  powiecie wschowskim i powiecie nowosolskim znaleziono 20 dzików zarażonych tą chorobą.

W związku z tym na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego zamontowano ponad 100 km ogrodzenia z siatki, które ma zapobiegać migracji dzików z terenu zagrożonego na ochronny. Wciąż prowadzona jest akcja poszukiwania padłych dzików.  Rozpoczął się (także w gminach Włoszakowice i Wijewo) sanitarny odstrzał dzików. Zajmują się tym myśliwi. Nie wiadomo, ile dzików zabito. Rolnicy chcą, aby jak najwięcej.

RCB zauważa, że ASF mogą przenosić m.in. ludzie na butach czy odzieży. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zakazu wstępu do lasu, jeżeli taki został wydany.

(J.W. Fot. archiwum)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

MonikaMonika

0 1

Cześć panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25 18:05, 12.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone