Zamknij
REKLAMA

Najważniejsza rocznica dla Leszna. Sprawdź co będzie się działo w tym tygodniu!

12:40, 14.01.2020 | P.P, fot. P. Piotrowski
Skomentuj
REKLAMA

17 stycznia 1920 roku Leszno, po 127 latach, wróciło do granic wolnej Polski. Mija 100 lat od tego wydarzenia. Leszno szykuje się do obchodów tej ważnej rocznicy. Główne uroczystości związane z powrotem miasta od macierzy zaplanowano na piątek, ale towarzyszyć im będzie wiele innych wydarzeń.

Pierwsze z nich rozpoczynają się już we wtorek. 14 stycznia o godz. 12 w Archiwum Państwowym w Lesznie przy ul. Solskiego, zostanie otwarta wystawa dotycząca naszego miasta na fotografiach i widokówkach w latach 1920-1939.

Kolekcjonerów i miłośników znaczków z pewnością zainteresuje pokaz filatelistyczny związany z 100. rocznicą powrotu Leszna do macierzy. Odbędzie się on w środę, 15 stycznia o godz. 17 w Bibliotece Ratuszowej.

W czwartek, 16 stycznia zaplanowano kilka wydarzeń w naszym mieście. Pierwszym z nich jest promocja książki Agnieszki Glapiak, pt: "Legenda o Lesznie", która odbędzie się w Bibliotece Ratuszowej o godz. 12. Akcja rozdawania pamiątkowych flag w Stacji Biznes na rogu placu Metziga i ulicy Słowiańskiej, to kolejne wydarzenie zaplanowane na ten dzień. Po odbiór flagi można udać się od godz. 15. Miłośnicy literatury zapraszani są do Wyższej Szkoły Humanistycznej, gdzie o godz. 16 odbędzie się promocja książki "Ludzie i czasy, we wspomnieniach dawnych mieszkańców". Pod wieczór, o godz. 18 galeria MBWA przy ul. Leszczyńskich zaprasza na wernisaż wystawy Darii Grabsztunowicz, zatytuowany „Nukleacja".

Piątek to dzień oficjalnej części obchodów 100-lecia powrotu Leszna do macierzy. Uroczyste obchody rozpoczynają się od mszy św. w Bazylice Mniejszej. Nabożeństwo w intencji Ojczyzny i Powrotu Leszna do Macierzy rozpocznie się o godz. 10. O godz. 12 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miejskiej. Wykład wygłosi prof. Aleksander Mikołajczak, prorektor PWSZ.

Uroczystości patriotyczne zaplanowano w piątek, 17 stycznia o godz. 17 pod Pomnikiem Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego, przy ul. 17 Stycznia. Wystąpi orkiestra wojskowa, służby mundurowe oraz grupa rekonstrukcyjna. Wydarzenie będzie z pewnością bardzo widowiskowe.O godz. 19 w Trapezie odbędzie się okolicznościowy koncert, na który już nie ma wejściówek.

Ulica 17 Stycznia z racji swojej nazwy jest bardzo mocno powiązana ze zbliżającym się świętem. W sobotę, 18 stycznia o godz. 10 w Alei Gwiazd Żużla wystartuje piknik z okazji 100-lecia powrotu Leszna do macierzy. Impreza potrwa do godz. 14 i nie będzie brakowało na niej atrakcji. W programie m.in pokazy sprzętu służb mundurowych, gra terenowa, ciepłe posiłki i napoje. Dodatkowo, w trakcie imprezy wejście na lodowisko znajdujące się obok będzie darmowe!

Tydzień obchodów leszczyńskiego święta zakończy się sportowymi emocjami na Trapezie. W niedzielę, 19 stycznia o godz. 17 GI Malepszy Futsal Leszno zagra ligowy z AZS UŚ Katowice. 

(P.P, fot. P. Piotrowski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

NIKUSNIKUS

3 1

I TO SĄ TE SUPER ATRAKCJE NA KTÓRE OSZCZĘDZANO NA SYLWESTRACH ITD?
w Trapezie odbędzie się okolicznościowy koncert, na który już nie ma wejściówek
takie gwiazdy co wy zaprosiliście to były we śmiglu na kolędowaniu , WSTYD! 15:52, 14.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA