Zamknij

Szwed, który dowodził polskim wojskiem, odchodzi na emeryturę (zdjęcia)

14:31, 24.01.2020 | Tekst i fot. J.W.
REKLAMA
Skomentuj

W piątek w ratuszu w Lesznie, pożegnano odchodzącego na emeryturę pułkownika Mirosława Szweda, dowódcę 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego. Formalnie kończy zawodową karierę z końcem stycznia.

W spotkaniu w ratuszu uczestniczyli m.in. prezydent Leszna Łukasz Borowiak, jego zastępca Piotr Jóźwiak, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Malepszy, przedstawiciele kierownictwa leszczyńskiej policji i straży pożarnej oraz inni wojskowi. Były też leszczyńskie mażoretki, delegacja klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nietążkowie, uczennice Szkoły Podstawowej we Włoszakowicach, które zaśpiewały piosenki.

Wszyscy zaproszeni oficjele, wojskowi, uczniowie podziękowali płk Szwedowi za współpracę, przekazali mu upominki (np. szablę od władz Leszna, pamiątkowy ryngraf, koszulkę biegową). Pułkownik odwzajemnił się Lesznu - na ręce prezydenta – miniaturą sztandaru 4. Zielonogórskiego Pułku.

Prezydent Borowiak podkreślił, że pułkownik (mieszka w Zielonej Górze) będzie zawsze mile widziany w Lesznie i że powinien do tego miasta wracać, skoro był to dla niego drugi dom. Szwed potwierdził, że w Lesznie czuł się jak w domu, choć Wielkopolanie są społeczeństwem bardzo hermetycznym. Ale z czasem potraktowali go jak swojego. Podkreślił, że bardzo dobrze współpracowało się mu z innymi służbami, szkołami itp. Z oficerskiego rękawa wyciągnął kilka anegdot np. o tym, jak ktoś żartował - gdy on został dowódcą Pułku - że teraz Szwed będzie dowodził polskim wojskiem.

M. Szwed ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej (w 1986 roku). Później służył w 99. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej (najpierw był dowódcą plutonu, następnie dowódcą baterii). Od 1993 roku był szefem Sztabu Dywizjonu Przeciwlotniczego w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej, a trzy lata później został młodszym specjalistą Szefa Obrony Przeciwlotniczej w 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. W 2005 roku został dowódcą dywizjonu w 4. Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym w Czerwieńsku i Lesznie, dwa lata później zastępcą dowódcy tego Pułku, a od lutego 2013 roku - dowódcą tej jednostki.

(Tekst i fot. J.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© leszno24.pl | Prawa zastrzeżone