Zamknij
REKLAMA

Samorząd Leszna musi oszczędzać. Być może połączy instytucje kultury. Obecnie są cztery

08:09, 22.05.2020 | lm, Fot. L. Matuszewska
Skomentuj
REKLAMA

Sytuacja budżetu Leszna, podobnie jak innych samorządów, jest bardzo trudna. Wiadomo, że do miejskiej kasy wpłynie mniej pieniędzy z podatków od osób fizycznych i firm, mniejsza jest subwencja oświatowa, rośnie bezrobocie. Z powodu koronawirusa w trudnej sytuacji są zakłady budżetowe, przede wszystkim Miejski Zakład Komunikacji i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Konieczne będą oszczędności. Jakie? 

O to pytali prezydenta Łukasza Borowiak radni na Komisji Budżetowej, która odbyła się w minioną środę. 

Prezydent zapowiedział, że nie planuje odkładania dużych inwestycji, bo większość z nich jest właśnie w trakcie realizacji, są już podpisane umowy z wykonawcami, a samorząd pozyskał dofinansowanie z budżetu państwa lub Unii Europejskiej.

[ZT]46103[/ZT]

Jak już wiadomo, miasto zrezygnowało z organizacji dużych wydarzeń - Dni Leszna czy pikniku szybowcowego, nie będzie też imprez organizowanych przez Wydział Promocji i Rozwoju - Rynków Śniadaniowych i Kina ze Smakiem. Zrezygnowano z programów profilaktycznych, zmniejszone zostały wydatki na podróże służbowe i szkolenia urządników.

Prezydent jeszcze raz zapewnił radnych, że nie będzie nowych zatrudnień w Urzędzie Miasta, za wyjątkiem tych wydziałów, gdzie jest bezpośrednia obsługa mieszkańców. Etaty zwalniane przez osoby przechodzące na emeryturę raczej nie będą uzupełniane nowymi pracownikami.

- Nie chciałbym nikogo zwalniać, ale weryfikacja już następuje. Będziemy się żegnać z osobami, które uchylają się od pracy - mówił Łukasz Borowiak.

Zdaniem prezydenta, trzeba się uważniej przyjrzeć wydatkom na oświatę. Innym pomysłem na oszczędności miałaby być - jak to określił Łukasz Borowiak - "próba połączenia jednostek kulturalnych". Prezydent nie ujawnił jednak, jakie placówki miał na myśli, a radni nie drążyli tego tematu. 

W Lesznie są cztery jednostki kulturalne utrzymywane przez samorząd miasta - Miejski Ośrodek Kultury, Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Teatr Miejski. W czasie pandemii najbardziej aktywna jest biblioteka. Od początku koronawirusa organizowała wydarzenia przez internet, było i jest tych propozycji naprawdę sporo, choćby Leszczyńska Biblioteka Cyfrowa. Od ponad tygodnia biblioteka wznowiła wypożyczanie książek. Czynna jest już także galeria MBWA, a placówce udało się pozyskać ministerialne dofinansowanie na projekt Kultura w sieci i niebawem ruszą kursy, warsztaty i spotkania w internecie. MOK przygotował Dni Leszna 2020 on-line. Teatr Miejski kilka dni temu ruszył z akcją czytania książki przez jednego z aktorów.

[ZT]46095[/ZT]

 

 

 

 

(lm, Fot. L. Matuszewska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (9)

jaja

3 2

Nareszcie. Należy połączyć działalność Miejskiego Domu Kultury z teatrem. To tak na szybko refleksja. Nie jest nam potrzebny teatr z aktorskimi etatami. To był, w 2016 roku, z gruntu zły pomysł i należy się do tego przyznać. Dwa stanowiska dyrektorskie to też za dużo. Spytajcie Rawicz, Kościan, Wschowę jak to robią, że w jednym miejscu skupiają sekcje dziecięce, młodzieżowe i dorosłych oraz inne dziedziny sztuki (teatr, balet, film, fotografia i inne), także impresariat imprez. Spójrzcie na Głogów. W Lesznie jest kulturalna amatorska pustynia. Kiedy miasto zajmie się regularnym rozwijaniem sztuk plastycznych dzieci i młodzieży? Porównajcie jakiekolwiek miasto i ofertę miejskich ośrodków kultury. Kiedy w Lesznie powróci miejskie kino? Pozwólcie mieszkańcom na wypowiedzenie się w tej sprawie. 09:21, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

6 0

Decyzja o połączeniu teatru z MOK miała nastąpić po "zwolnieniu" (zwolniony/niezwolniony/chory/na wypowiedzeniu?) poprzedniego dyrektora i NIEZATRUDNIANIU NOWEGO. 09:29, 22.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ŻycieŻycie

1 0

Ale swój musi mieć stołek. Tyle w temacie. 12:56, 27.05.2020


qwertyqwerty

6 0

"Będziemy się żegnać z osobami, które uchylają się od pracy" - rozumiem, że dotąd czuli się jak pączki w maśle 🤣 11:27, 22.05.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Moja osobaMoja osoba

0 1

Prezydent złożył obywatelska samokrytykę. To piękna postawa, godna pochwały. 14:45, 27.05.2020


colo1colo1

8 0

Niech Prezydent zacznie szukać powciskanych na urzędnicze i konsultacyjne stołki nierobów...."świadczących pracę". Wszelkiej maści bratanków, siostrzeńców itd.. których nikt nigdy w miejscu pracy nie widział.
11:35, 22.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JurekJurek

1 0

MBWA też mogłoby prezentować sztukę będąc częścią Muzeum Okręgowego jako dział sztuki współczesnej. 08:43, 25.05.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Leszno24.plLeszno24.pl

0 0

Muzeum Okręgowe podlega samorządowi województwa. Zatem nie może być połączone z jednostką miejską. 09:09, 25.05.2020


jaja

0 0

Całe szczęście, że Muzeum w Lesznie nie jest jednostką kultury Miasta Leszna. MBWA niech pozostanie samodzielne. 10:31, 27.05.2020


REKLAMA
REKLAMA