Zamknij
REKLAMA

W dawnych młynach w Lesznie będzie 200 mieszkań. Tymczasem budynki w środku wyglądają tak (zdjęcia)

21:03, 28.05.2020 | Tekst i fot. J.W.
Skomentuj
REKLAMA

Zaczęło się zabezpieczanie dawnych młynów w Lesznie, a niebawem ich właściciel Rafał Malepszy przystąpi do przebudowy obiektów. Co w nich powstanie?

Dawne młyny przy ul. Przemysłowej od dawna stoją puste i niszczeją. Są zdewastowane. Brakuje w nich wszystkiego, co stanowiło jakąkolwiek wartość. Zniknęły zabytkowe maszyny i inne urządzenia, drzwi, spiralne schody. Zostało to rozkradzione przez osoby bezdomne, złomiarzy złomu, którzy przedostawali się na teren dawnych młynów. Kilku sprawców tych kradzieży zostało ustalonych przez policję i postawionych przed sądem.

Obiekt należy do leszczyńskiej spółki Nowe Młyny, której właścicielem jest Rafał Malepszy. Wcześniej jego właścicielem była Plaza, która planowała przebudować młyny na centrum handlowe lub ekskluzywne mieszkania, ale nic z tego nie wyszło.

Obecnie pomysł odżył, ale w zmodyfikowanej formule. Na razie spółka wywiązuje się z pokontrolnych zaleceń miejskiego konserwatora zabytków, wykonując prace porządkowe oraz zabezpieczenie dachu i ubytków wewnątrz głównego budynku.

Inwestora czeka mnóstwo robót, ale na razie skupia się na głównym obiekcie. Prace mają odbywać się w trzech etapach. Pierwszy to remont i przebudowa głównego budynku od ul. Przemysłowej, drugi - przebudowa silosów, trzeci - zagospodarowanie pozostałej części nieruchomości. Wszystko to ma być wykonane w ciągu 3 lat. Główny budynek od ul. Przemysłowej ma być gotowy wraz z pozwoleniem na użytkowanie do końca 2021 roku.

- Na parterze tego budynku znajdzie się część usługowo-handlowa, natomiast na pięciu wyższych kondygnacjach lofty - mówi Rafał Malepszy, prezes spółki Nowe Młyny. - Mieszkań będzie około 200 o powierzchni od 28 do 80 metrów kwadratowych.

Zdjęcia dawnych młynów poniżej w galerii.

 

(Tekst i fot. J.W.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (8)

PiotrPiotr

7 3

Złomiarze złomu-co to jest??? 21:31, 28.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ManiekManiek

12 2

To ten Rafał Malepszy, który do dziś nie oddał mieszkań na Gronowie?? 08:09, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

INTERESUJĄCEINTERESUJĄCE

11 5

Bardzo ciekawe dlaczego nic z tego nie wyszło Plazie... czyżby w Lesznie istniał jakiś nieoficjalny program lojalnościowy wspierający lokalnych "przedsiębiorców"
Ehh no cóż miejmy nadzieję tylko że nikomu sufit nie spadnie na głowę ;)) 08:25, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

7 2

Man tylko nadzieję, że nie będą to mieszkania komunalne dla patologii. Mamy dość komunałek i menelstwa w centrum. 16:56, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Z ciekawościZ ciekawości

2 0

A pozwolenie na te prace jest ??? 22:27, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

John tra voltaJohn tra volta

6 0

Może czas najwyższy oddać mieszkania na gronowie a nie obiecywać kolejnym na kredytach ? 23:21, 29.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KubaKuba

0 0

Ciekawe na czym stanęło zawiadomienie do prokuratury o rozkradzeniu maszyn i urządzeń oraz dewastacji budynków?
Czyżby kolejna zasłona dymna?
Za dzieciaka w latach 80 miałem okazję bywać na terenie ówczesnych PZZ. To co teraz tam jest, a właściwie czego nie ma, w porównaniu z oryginalnym wyposażeniem daje tylko domysły, że ktoś nieźle zarobił sprzedając zabytkowe, kompletne maszyny, oczywiście pod przykrywką dewastacji i chuligaństwa... 09:55, 31.05.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obserwatorobserwator

0 0

To jest tragedia naszej gospodarki tak łatwo traciliśmy dorobek naszych Pokoleń. W latach szalonej prywatyzacji i pozbywania się wszystkiego co polskie docierałem do decydentów Miasta Leszna z pomysłem utworzenia Leszczyńskiego Holdingu Rolno Spożywczego Tura była olbrzymia szansa ratowania nie tylko młyna ale Akwawitu a tak rozdrapano dumę leszczyńskiego przemysłu od Pokoleń😥😥
00:35, 01.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA